27/04/2022 Blog Γράφει ο Δραγούμης Παπάζογλου

Δυνατά σημεία ημέρας (27/04)

Δεδομένα Τετάρτης με δύο επιλογές.

Φιορεντίνα - Ουντινέζε: Παρότι η Φιορεντίνα είχε ολοκληρωτικά την κατοχή με το μέρος της, εν τέλει δεν κατάφερε να νικήσει στην έδρα της Σαλερνιτάνα, χάνοντας με 2-1 για δεύτερο σερί ματς στο πρωτάθλημα. Δημιούργησε φάσεις, το μόνο που μπόρεσε να κάνει ήταν να ισοφαρίσει προσωρινά με τον Σαπονάρα στο 64ο λεπτό. Από την άλλη πλευρά, η Ουντινέζε αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2, στην έδρα της Μπολόνια. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή όμως η αδράνεια της άμυνας έφερε και την ισοφάριση στο 59ο λεπτό. Στα του σημερινού ματς, η Φιορεντίνα δίκαια θα λέγαμε θεωρείται το μεγάλο φαβορί στην αναμέτρηση. Έχει ισχυρό βαθμολογικό κίνητρο καθώς θα θελήσει να βρεθεί στις θέσεις που δίνουν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο ενώ παράλληλα αποτελεί και ένα ποιοτικότερο σύνολο, σε σύγκριση με αυτό των φιλοξενούμενων. Τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση έχει το πιο safe 1X σε απόδοση 1.22.

Λίβερπουλ - Βιγιαρεάλ: Δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Έβερτον η Λίβερπουλ, νικώντας εν τέλει στο ντέρμπι της πόλης με 2-0. Οι γηπεδούχοι πίεσαν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, κατάφεραν να βρουν τα δύο γκολ που καθόρισαν την αναμέτρηση με τους Ρόμπερτσον και Οριγκί. Από την άλλη πλευρά, η Βιγιαρεάλ το περασμένο σαββατοκύριακο είχε ρεπό λόγω κυπέλλου παίρνοντας όσες ανάσες χρειαζόταν για την δύσκολη ευρωπαϊκή έξοδο. Σαφώς και η Λίβερπουλ αποτελεί το ακλόνητο φαβορί στο σημερινό ματς. Οι Ισπανοί αναμένεται να παίξουν σκληρή άμυνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έτσι ώστε να διατηρήσουν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Τον πρώτο λόγο έχει το Under 4.5 σε απόδοση 1.22.