26/04/2022 Blog Γράφει ο Δραγούμης Παπάζογλου

Δυνατά σημεία ημέρας (26/04)

Δεδομένα Τρίτης με δύο επιλογές.

Σουόνσι - Μπόρνμουθ: Έμεινε για τρίτο σερί ματς ισόπαλη η Σουόνσι, αυτή τη φορά με 1-1, εντός έδρας, κόντρα στην Μίντεσμπρο. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, βρήκε την ισοφάριση στο 48ο λεπτό δίχως όμως να μπορέσει να «παλέψει» περαιτέρω για το τρίποντο. Από την άλλη πλευρά, η Μπόρνμουθ, κατάφερε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, εντός έδρας, κόντρα στην Φούλαμ. Έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο, το γκολ που της χάρισε και τον ένα βαθμό ήρθε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σολάνκε στο 98ο λεπτό. Στη σημερινή αναμέτρηση το βαθμολογικό κίνητρο είναι μονόπλευρο και αφορά την Μπόρνμουθ. Η Σουόνσι ναι μεν τρέχει αήττητο σερί ωστόσο δεν πρόλαβε να μπει στα πλέι οφ. Οι φιλοξενούμενοι αποτελούν ένα ποιοτικότερο σύνολο και θα προσπαθήσουν να πάρουν απευθείας άνοδο για την Premier League μέσω της 2ης θέσης. Τον πρώτο λόγο έχει το πιο safe X2 σε απόδοση 1.30.

Μάντσεστερ Σίτι - Ρεάλ Μαδρίτης: Δυσκολεύτηκε κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης, ωστόσο η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να πάρει την πρόκριση και να βρίσκεται για ακόμα μία χρονιά στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Στο πρώτο ματς στην Αγγλία, βρήκε απέναντι της ένα «λεωφορείο» ωστόσο νίκησε με 1-0, παίρνοντας την πρόκριση συνδυαστικά με το 0-0 στην Ισπανία. Όσο για την Ρεάλ Μαδρίτης, τα βρήκε σκούρα ωστόσο κατάφερε και αυτή για δεύτερη σερί χρονιά να βρίσκεται στα ημιτελικά της διοργάνωσης, νικώντας στο πρώτο ματς με 3-1 την Τσέλσι στο Λονδίνο, χάνοντας στην παράταση στο δεύτερο με 3-2. Οι δύο ομάδες σήμερα αναμένεται να μην ρισκάρουν και να παίξουν πιο παθητικά στον αγώνα. Άλλωστε μιλάμε για δύο από τους καλύτερους προπονητές στον κόσμο που θα ρίξουν κυρίως το «βάρος» στο αμυντικό κομμάτι. Η Ρεάλ δεν θα πέσει τόσο εύκολα, έχει την ποιότητα και την εμπειρία για να κερδίσει κάτι από τον αγώνα. Επιλογή το +3 Χάντικαπ Ρεάλ Μαδρίτης σε απόδοση 1.27.