29/01/2022 Previews Γράφει ο Δραγούμης Παπάζογλου

Copa Africa (29/01)

Δύο αγώνες έχει σήμερα το πρόγραμμα από την προημιτελική φάση του Copa Africa.

Γκάμπια - Καμερούν: Καταπληκτική εμφάνιση από την Γκάμπια που κατάφερε να αποκλείσει την Γουινέα με 1-0. Την διαφορά στην αναμέτρηση έκανε το γκολ του Μπάροου στο 71ο λεπτό με την ομάδα του Σαϊντφιέτ να παίζει σωστή άμυνα σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Από την άλλη πλευρά, το Καμερούν δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση των Νήσων Κομόρες νικώντας με 2-1. Ωστόσο, η αναμέτρηση θα λέγαμε πως «καλύφθηκε» από τα τραγικά γεγονότα που έγιναν εκτός γηπέδου όπου και ποδοπατήθηκαν οχτώ άνθρωποι. Στα της σημερινής αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι αποτελούν το φαβορί δίχως όμως να πείθουν μέχρι στιγμής. Οι τυπικά γηπεδούχοι θα παίξουν και πάλι για να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα, δεν αναμένεται να ξεφύγει ο αγώνας. Τον πρώτο λόγο έχει το Χ σε απόδοση 3.40.

Μπουρκίνα Φάσο - Τυνησία: Δυσκολεύτηκε ωστόσο κατάφερε να πάρει την πρόκριση η Μπουρκίνα Φάσο η οποία ξεπέρασε το εμπόδιο της Γκαμπόν, στα πέναλτι με 8-7 και ενώ στην κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες. Όσο για την Τυνησία, έκανε την έκπληξη αποκλείοντας την Νιγηρία με 1-0, χάρις σε γκολ του Μσακνί στο 47ο λεπτό. Αμφίρροπη η συγκεκριμένη αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να μην ξεχωρίζουν μέχρι στιγμής. Καμία από τις δύο δεν κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, και εδώ θα αποτελέσει επιλογή το Χ σε απόδοση 2.80.