26/01/2022 Previews Γράφει ο Δραγούμης Παπάζογλου

Copa Africa (26/01)

Αγωνιστική  δράση στο Copa Africa με δύο αναμετρήσεις!

Ακτή Ελεφαντοστού - Αίγυπτος:  Εκεί που χρειάστηκε έβγαλε αντίδραση η Ακτή Ελεφαντοστού τερματίζοντας πρώτη στον όμιλο. Στην τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση νίκησε εύκολα την Αλγερία με 3-1. Όσο για την Αίγυπτο, δεν έπεισε ολοκληρωτικά με τις εμφανίσεις της καθώς δύο φορές νίκησε στο «νήμα» με 1-0. Αμφότερες έχουν επιθετική ποιότητα για να μας χαρίσουν μία αναμέτρηση γεμάτη γκολ. Η Ακτή αναμένεται να «παρασύρει» με τον ρυθμό της τους τυπικά φιλοξενούμενους, τον πρώτο λόγο έχει το Over 2.5 σε απόδοση 2.87.

Μάλι - Ισημερινή Γουινέα: Αρκετά καλές εμφανίσεις πραγματοποίησε το Μάλι στην φάση των ομίλων όπου πήρε δύο νίκες και μία ισοπαλία. Πιο πρόσφατο ματς, το άνετο τρίποντο με 2-0 απέναντι στην Μαυριτανία. Από την άλλη πλευρά, η Ισημερινή Γουινέα, χωρίς να το περιμένει κανείς, τερμάτισε στην 2η θέση. Στο περασμένο ματς ήταν ανώτερη από την Σιέρρα Λεόνε την οποία και νίκησε με 1-0. Ποιοτικότερο σύνολο οι γηπεδούχοι που θα επιδιώξουν να επιβάλουν τον ρυθμό τους από το πρώτο λεπτό. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι θα παίξουν κλειστά προσπαθώντας να οδηγήσουν το ματς σε χαμηλό τέμπο, τον πρώτο λόγο έχει το Χ ημίχρονο σε απόδοση 1.90.