24/01/2022 Previews Γράφει ο Δραγούμης Παπάζογλου

Copa Africa (24/01)

Αγωνιστική δράση στο Copa Africa με δύο αναμετρήσεις.

Γουινέα - Γκάμπια: Τερμάτισε στην 2η θέση του ομίλου η Γουινέα η οποία στο τελευταίο ματς ηττήθηκε με 2-1 από την Ζιμπάμπουε. Όσο για την Γκάμπια, έκανε καταπληκτική πορεία περνώντας ως 2η στην επόμενη φάση της διοργάνωσης έχοντας 2 νίκες και μία ισοπαλία. Πιο πρόσφατο ματς για τους φιλοξενούμενους το τρίποντο με 1-0 απέναντι στην Τυνησία. Φαβορί οι τυπικά γηπεδούχοι δίχως όμως να πείθουν με το ποδόσφαιρο που παίζουν. Από την άλλη πλευρά, η Γκάμπια θα παίξει αμυντικά έτσι ώστε να διατηρήσει το μηδέν στα μετόπισθεν. Τον πρώτο λόγο στον αγώνα έχει το Χ ημίχρονο σε απόδοση 1.83.

Καμερούν - Κομόρες: Έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο το Καμερούν παίρνοντας την πρόκριση ως πρώτη στον όμιλο. Στην τελευταία -χρονικά αναμέτρηση ήρθε ισόπαλη με 1-1 απέναντι στο Πράσινο Ακρωτήρι. Από την άλλη πλευρά, τα Νησιά Κομόρες πραγματοποίησαν ίσως την μεγαλύτερη έκπληξη της διοργάνωσης καθώς προκρίθηκαν στην επόμενη φάση, στην πρώτη τους συμμετοχή στην διοργάνωση! Μία νίκη αρκούσε για τους φιλοξενούμενους και την πέτυχαν απέναντι στην ποιοτική Γκάνα με 3-2. Τα Νησιά Κομόρες στο σημερινό ματς θα παίξουν χωρίς τερματοφύλακα καθώς ο ένας τραυματίστηκε και οι υπόλοιποι δύο είναι εκτός λόγω Covid-19. Το Καμερούν θα έχει την μπάλα στην κατοχή του ενώ θα επιδιώξει να «καθαρίσει» την αναμέτρηση από τα πρώτα λεπτά. Έχει ευχέρεια στο σκοράρισμα, pick θα αποτελέσει το Over 3.5 σε απόδοση 1.78.