Blog

Ρίζος: Φιλοξενούμενοι που ελέγχουν τον ρυθμό (26/03)

Γράφει ο

Δημήτρης Ρίζος

Χαιρετώ όλους τους φίλους του betplanet! Εδώ είμαστε και σήμερα και πάλι παρέα με τις εθνικές ομάδες. Η αλήθεια είναι πως στις λεπτομέρειες δεν πήγαν καλά βάσει κέρδους τα τελευταία μπλογκ, ωστόσο εδώ είμαστε για να τα πάμε καλά μέχρι και την Τρίτη. Χθες ξεκινήσαμε ιδανικά με το καλοπληρωμένο G/G στο Ισραήλ – Κόσοβο και ελπίζω να κύλησαν ιδανικά και τα βραδινά παιχνίδια. Πάμε όμως στα σημερινά ματς.

Η πρώτη επιλογή έρχεται νωρίς από το Καζακστάν – Δανία. Το Καζακστάν κέρδιζε με 1-0 την Σλοβενία στο ημίχρονο, αλλά τελικά λύγισε στην επανάληψη χάνοντας με 1-2. Παραμένει όμως μία χώρα που παρουσιάζει τρομερή βελτίωση τα τελευταία χρόνια και εντός έδρας σκοράρει σχεδόν συνεχώς (6 σερί ματς). Χαρακτηριστικό είναι πως αυτή ή ήττα ήταν η πρώτη μετά από 17 μήνες μέσα στην Αστάνα! Θα ψάξει και σήμερα το γκολ και τους βαθμούς κόντρα σε μία Δανία που έρχεται από νίκη στο σκανδιναβικό ντέρμπι με την Φινλανδία κερδίζοντας με 3-1. Επιθετικά είναι καλή βρίσκοντας λύσεις, όμως απέδειξε πως στην άμυνα συνεχίζει να έχει προβλήματα. Με τα δεδομένα και την εικόνα και των δύο, το G/G στο 2,27 του Stoiximan αξίζει και με το παραπάνω.

Πάμε στο Βόρεια Ιρλανδία – Φινλανδία. Ο Ο’Νιλ είδε την ομάδα του να επικρατεί με 0-2 του Σαν Μαρίνο, σε ένα ματς που σίγουρα περισσότεροι θα περίμεναν ένα μεγαλύτερο σκορ. Τελικά έκανε και μία συντήρηση δυνάμεων βάζοντας αναγκαστικά και νεαρούς παίκτες ελέω των σημαντικών απουσιών που συνεχίζει να έχει και για το σημερινό παιχνίδι. Ο βαθμός δυσκολίας ανεβαίνει απόψε κόντρα στους Σκανδιναβούς που έρχονται από ήττα και ψάχνουν σήμερα απαντήσεις. Ποιοτικά υπερτερούν έχοντας πιο δυνατές λύσεις στην επίθεση και περιμένω τουλάχιστον να μην ηττηθούν, κόντρα σε έναν αντίπαλο που δεν τον έχουν κερδίσει στα 4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια. Δεν βλέπω να έχουμε και πολλά γκολ, οπότε το Χ2 & Under 3,5 στο 1,83 της Novibet είναι αρκετά δυνατό.

Κλείνω με το Σλοβακία – Βοσνία. όσο και αν προσπαθούσε η Σλοβακία να σκοράρει απέναντι στο Λουξεμβούργο δεν τα κατάφερε και έτσι έμεινε στο 0-0 πετώντας 2 βαθμούς. Ζόρικα τα πράγματα και σήμερα, ειδικά από την στιγμή που δυσκολεύεται αρκετά να κερδίσει στα παιχνίδια της προερχόμενη από 4 συνεχόμενες ισοπαλίες, μη έχοντας νίκη για 6 αγώνες. Η Βοσνία από την άλλη, κέρδισε με 3-0 την Ισλανδία και πήρε 3 σημαντικότατους βαθμούς στην προσπάθεια που θα κάνει για την πρόκριση. Είναι μία ομάδα που έχει λύσεις και παίκτες που κάνουν την διαφορά και σήμερα θα κοιτάξει τουλάχιστον να μην ηττηθεί ώστε να συνεχίσει να έχει δυνατές ελπίδες πρόκρισης. Περιμένω και αυτή να μην ηττηθεί και περιμένω να δω γενικά ένα δυνατό ματς με λίγα γκολ. Θα πάω και εδώ με το Χ2 & Under 3,5 στο 1,91 της Novibet.

Αυτές ήταν οι επιλογές. Πιστεύω πως είμαστε δυνατοί οπότε να δούμε το βράδυ στην σούμα τι θα πετύχουμε. Τα λέμε αύριο!