Blog

Προγνωστικά NBA (7/12): Δυνατό ξεκίνημα για LA και Russell

Γράφει ο

Bjorn Borg

Καλησπέρα! Με τα αδύνατα να γίνονται δυνατά χάσαμε 2 σημεία με τον Russell να μένει στις 5 ασίστ από το πρώτο ημίχρονο με 7 potential από εκεί και μετά και τον Gordon να κάνει 2 ασίστ στις τελευταίες 3 κατοχές του αγώνα για τους Σανς. Από την άλλη ο Λεμπρόν με ακόμα μία ηγετική εμφάνιση μας δικαίωσε. Συνεχίζουμε όμως σήμερα με τις επιλογές που ξεχώρισα.

(04:00) Λος Άντζελες Λέικερς – Νιου Όρλεανς Πέλικανς

Ημιτελικός στο Λας Βέγκας με την παρέα του Λεμπρόν να αντιμετωπίζει την ομάδα της Νέας Ορλεάνης. Αμφότεροι με καταπληκτικές εμφανίσεις κόντρα σε Σανς και Σακραμέντο. Ξεχωρίζω όμως το εκρηκτικό ξεκίνημα που έκαναν οι Λέικερς με έναν καυτό Antony Davis στην πρώτη περίοδο. Γενικά ο Ντάρβιν Χαμ έχω παρατηρήσει πως αφήνει σε κάθε αγώνα τον Davis να παίξει σε μεγάλο μέρος της πρώτης περιόδου αν όχι σε όλο. Μια αρκετά έξυπνη στρατηγική καθώς είναι ο παίκτης που όποιον και να του βάλεις δίπλα μπορεί να σκοράρει με ευκολία απλά παίρνοντας τη μπάλα με κάθε τρόπο. Βέβαια σημαντικό γρανάζι αυτού είναι και οι πάσες των Lebron, Russell και Reaves οι οποίες ξεκλειδώνουν στην κυριολεξία την άμυνα των αντιπάλων τους. Στοιχεία που με οδηγούν στην νίκη με χάντικαπ -0.5 των Λέικερς στην πρώτη περίoδο σε απόδοση 1.91στην Stoiximan. Όπως προανέφερα όμως βλέπω έναν εξαιρετικό D’Angelo να ξεκινάει καυτός και σε οργάνωση και σε σκοράρισμα αν και εφόσον βέβαια του το επιτρέψουν και οι ίδιοι οι συμπαίκτες του. Μου αρέσει αρκετά λοιπόν το over 1.5 assist του Russell στην πρώτη περίοδο, προσφέρεται σε απόδοση 1.80 στην Stoixman και θα αποτελέσει την δεύτερη επιλογή μου για σήμερα. Σαν σύνολο γενικότερα μου άρεσε αρκετά το LA στον αγώνα με τους Σανς εκτός βέβαια από την αρχή της τρίτης περιόδου όπου μπήκαν χαλαροί και έφαγαν ένα σερί (14-0). Έχω όμως την αίσθηση πως και στον αγώνα με τους Πέλικανς θα καταφέρουν να βρουν τις λύσεις αν και το ματς το βλέπω να εξελίσσεται σε ακόμα ένα μεγάλο ντέρμπι που ο νικητής θα κριθεί και πάλι στις λεπτομέρειες. Θα επιμείνω όμως στην αρχική άποψη πως είτε εύκολα είτε δύσκολα το LA θα είναι αυτή ομάδα που θα πάρει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό και η απόδοση της νίκης τους που προσφέρεται στο 1.80 στην Novibet θα είναι η τρίτη και η τελευταία μου επιλογή.

Αυτά λοιπόν για σήμερα με 3 σημεία να προστίθενται στη λίστα. Τα υπόλοιπα σημεία και από τον αγώνα των Bucks με την Ιντιάνα θα ανέβουν στο telegram channel μας. Καλές επιλογές και καλή τύχη σε όλους!