Blog

Προγνωστικά Euroleague – Σολούκος (08/05): Η κατάρα που «σπάει» και η αξία στα ειδικά

Γράφει ο

Thanos Soloukos

Φίλες και φίλοι καλησπέρα σας! Ο Παναθηναϊκός τα κατάφερε χθες το βράδυ στο ασφυκτικά γεμάτο ΟΑΚΑ και μετά από 12 χρόνια είναι ξανά στο Final-Four της Euroleague. Το άξιζε και τα κατάφερε με τον Κέντρικ Ναν να παίρνει πραγματικά μπροστά στο τελευταίο δεκάλεπτο και την αμυντική προσπάθεια του δευτέρου ημιχρόνου να κρατάει τη Μακάμπι πάρα πολύ χαμηλά στην επίθεση της. Σήμερα όμως είναι η μέρα του Ολυμπιακού και όλοι οι υγιείς φίλαθλοι στην Ελλάδα θέλουν να δουν δύο ελληνικές ομάδες στο Βερολίνο. Εκτός της «μάχης» ανάμεσα στη Μπαρτσελόνα και τον Ολυμπιακό, υπάρχει και το Game 5 στο Πριγκιπάτο ανάμεσα σε Μονακό με Φενέρμπαχτσε, όπου βλέπω στοιχηματικές ευκαιρίες. Θα έχουμε πιθανώς και LIVE οπότε ελάτε στην telegram παρέα μας, για να μην χάνετε τίποτα!

(20:00) Μονακό – Φενέρμπαχτσε

Game 5 στο Μονακό σε μία σειρά αμφίρροπη, που δεν γινόταν να μην φτάσει σε αυτό το σημείο. Η Φενέρμπαχτσε μπορεί να ήταν καλύτερη στα τρία πρώτα παιχνίδια, θα μπορούσε μάλιστα κάλλιστα να είχε πάρει και το Game 2, αλλά η Μονακό έβγαλε χαρακτήρα στο τέταρτο παιχνίδι και με την… πλάτη στο τοίχο έμεινε ζωντανή.

Σε αυτό το ζευγάρι οι έδρες έχω γράψει από την αρχή ότι δεν παίζουν μεγάλη σημασία. Αυτή της Μονακό είναι ούτως ή άλλως μία από τις πιο soft στη διοργάνωση, από άποψη ατμόσφαιρας. Στη Πόλη μιλάμε για «καμίνι» αλλά η Μονακό έχει το ταλέντο να κερδίζει σε οποιαδήποτε έδρα στη καλή της ημέρα. Η κατάρα του 0-19 για τους φιλοξενούμενους σε Game 5 νομίζω ότι θα σπάσει απόψε πανηγυρικά. Τόσο η Φενέρμπαχτσε, όσο και ο Ολυμπιακός μπορούν να κάνουν το break. Επιλογή μας είναι το διπλό στο 2.22 για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους, η οποία υπερτερεί προπονητικά και σουτάρει εξαιρετικά σε αυτή τη σειρά (αν εξαιρέσουμε το Game 4).

Όσον αφορά τις ειδικές επιλογές από το εν λόγω ματς, κρατάω το under 0.5 στα τρίποντα του Γιακούμπα Ουατάρα. Ο Γάλλος γκαρντ έπαιξε για πρώτη φορά στη σειρά στο νικηφόρο Game 4 των Μονεγάσκων και έβαλε 5 πόντους με ένα τρίποντο. Αυτό που έδωσε όμως ήταν πολυτιμότερο από πόντους: Η άμυνα του στη περιφέρεια και η σκληράδα του στα 14 λεπτά συμμετοχής θαρρώ ότι θα του δώσουν την ευκαιρία να πατήσει και απόψε παρκέ. Δεν νομίζω για τόσο πολύ όμως, καθώς στο τέταρτο παιχνίδι ο Μάικ Τζέιμς για παράδειγμα ήταν αρνητικός μέχρι να βάλει το μεγάλο σουτ στο τελευταίο λεπτό. Στα 7-10 λεπτά που προβλέπω να παίζει ο Ουατάρα απόψε, μου αρέσει το 2.22 για το under 0.5 τρίποντο.

(22:00) Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός

Κακά τα ψέματα η σειρά θα έπρεπε να έχει ήδη τελειώσει και ο Ολυμπιακός να είχε προκριθεί στο Final-Four με 3-1. Αυτό είναι το σκορ που αντιπροσωπεύει την εικόνα των δύο ομάδων μέχρι στιγμής αλλά στο Game 3 λίγο οι διαιτητές, λίγο οι λάθος αποφάσεις στα κρίσιμα σημεία, έδωσαν την ευκαιρία στη Μπαρτσελόνα να κάνει το 2-1. Στο Game 5 ο Ολυμπιακός κυνηγά κάτι που δεν έχει ξαναγίνει, ένα μπρέικ…

Ο Ολυμπιακός μοιάζει συνολικά να είναι καλύτερη ομάδα με περισσότερες ιδέες και σίγουρα πιο καλή καθοδήγηση από τον πάγκο. Ο Μπαρτζώκας έχει τον τρόπο, ο Ολυμπιακός έχει τις λύσεις και η Μπαρτσελόνα έχει το βάρος στους ώμους της. Αν στραβώσει ένα τέτοιο παιχνίδι, δεν πιστεύω ότι ο Γκριμάου μπορεί να αντιστρέψει την κατάσταση και η απόδοση του διπλού προκαλεί (2.33).

Από αυτό το παιχνίδι θα κρατήσουμε και μία ειδική επιλογή: Αζάια Κάνααν over 21 λεπτά συμμετοχής. Ο Αμερικανός γκαρντ ξεπέρασε το εν λόγω line μόνο στο πρώτο ματς όταν αγωνίστηκε 31 λεπτά, στα δύο επόμενα 17 και 18 λεπτά και στο τέταρτο 20:21. Η αλήθεια είναι ότι στο Game 2 και στο Game 3 ήταν απελπιστικά άστοχος και τελείωσε άποντος, οπότε δεν γινόταν να παίξει παραπάνω. Στο τέταρτο ματς ο Ολυμπιακός δημιούργησε απόσταση νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιηθεί μέχρι το τέλος, υπό κανονικές συνθήκες θα έβγαζε εύκολα το εν λόγω line. Νομίζω ότι μιλάμε για έναν παίκτη γεννημένο για τα μεγάλα ματς, που δεν φοβάται την ευθύνη. Ο Μπαρτζώκας ξέρει καλά ότι χρειάζεται τον ζεστό Κάνααν απόψε και ο Αμερικανός που παίζει περίπου 24 λεπτά ανά ματς στην Euroleague, νομίζω ότι σήμερα θα ανέβει πάνω από τα 25 λεπτά.

(Αναλυτικά οι επιλογές μου)

20:00 Μονακό – Φενέρμπαχτσε: 2 (2.22) / 20 units / Pamestoixima.gr

20:00 Μονακό – Φενέρμπαχτσε: Ουατάρα under 0.5 τρίποντο (2.25) / 20 units / Stoiximan

22:00 Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός: 2 (2.33) / 20 units / Pamestoixima.gr

22:00 Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός: Κάνααν over 21 λεπτά συμμετοχής (1.87) / 25 units / Stoiximan

Σούπερ Δώρο* στο PS Rewards Χωρίς Κατάθεση!