Γράφει ο

Παναγιώτης Καπασούρης

Καλησπέρα σε όλους. Τετάρτη σήμερα με αρκετά παιχνίδια στο προσκήνιο και κάποιες ενδιαφέρουσες επιλογές. Πάμε να δούμε πιο συγκεκριμένα τα αποψινά παιχνίδια που ξεχώρισα.

Ολυμπιακός – Άρης (19:00 Κύπελλο Ελλάδας)
Αναμετρήθηκαν πριν από τρείς μέρες για το πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό εν τέλη να βγαίνει νικητής της αναμέτρησης με σκορ 1-0 με γκολ του Γιώργου Μασούρα. Αποψινή αναμέτρηση με διαφορετική χροιά, εκτεταμένο rotation από τον Μίτσελ θα δούμε λογικά χωρίς όμως αυτό να κάνει λιγότερο φαβορί τον Ολυμπιακό. Θα στηρίξουμε σήμερα τον Άρη, ο οποίος διαχρονικά στοχεύει στο εγχώριο κύπελλο και σήμερα λογικά θα το παλέψει και θα βρει περισσότερους χώρους αφού ο Ολυμπιακός θα παραταχθεί κατα πάσα πιθανότητα με διαφορετική ενδεκάδα. Στήριξη στη μαχητικότητα του Άρη και στο να πάρει 4 κόρνερ στο Γ. Καραϊσκάκης. Στο πρωτάθλημα πριν τρεις ημέρες πήρε 3, και τον περιμένω πιο έτοιμο επιθετικά απόψε. Αξία βρίσκω στο Over3,5 ομαδικά κόρνερ του Άρη σε απόδοση 2.15 από τη Stoiximan.

Οστάνδη – Αντβέρπ (19:30)
Ήττα με 2-1 γνώρισε η Οστάνδη εκτός έδρας από τη Μαλίν που παρά τις απουσίες που είχε έδειξε ότι μπορούσε να φύγει έστω και με τον βαθμό της ισοπαλίας. Ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αντέδρασε στην επανάληψη , ισοφάρισε , όμως η Μαλίν όταν δέχθηκε το γκολ αντέδρασε και κατευθείαν απάντησε ώστε να διαμορφωθεί το τελικό 2-1. Από την άλλη η Αντβέρπ ηττήθηκε με κατεβασμένα τα χέρια με 2-0 απο την Ουνιόν, Παρότι είχε την κατοχή σε όλο το παιχνίδι απείλησε ελάχιστα και έβγαλε φλύαρο χαρακτήρα στο χορτάρι. Δίκαιη ήττα , παραμένει φαβορί για την πρώτη τετράδα και σίγουρα αναζητά εξιλέωση και μια νίκη μετά από την απογοητευτική εικόνα της. Η Αντβέρπ έχει την ποιότητα να πάρει αυτό το παιχνίδι , έιτε με πολλά γκολ , είτε άκρως επαγγελματικά είναι σαφώς ανώτερη σε όλα τα σημεία και το διπλό σε απόδοση 1.80 από τη Novibet δεν μπορώ να το αφήσω έτσι.

Σέρκλ Μπριζ – Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ (19:30)
Με ήττα με 2-1 και ανατροπή έρχεται η Μπριζ από την Σαρλερουά, ενώ προηγήθηκε , είχε δοκάρι και ενώ όλα έδειχναν πως θα πάει με 1-0 στα αποδυτήρια στο 44′ , από το πουθενά δέχθηκε γκολ, έχασε τον ρυθμό της και δεν μπήκε ποτέ στο δεύτερο ημίχρονο να παλέψει για το αποτέλεσμα , εν τέλη δέχθηκε και δεύτερο τέρμα με αποτέλεσμα να ηττηθεί με σκορ 2-1. Από την άλλη, η Ουνιόν ήταν αποτελεσματική και κέρδισε δίκαια την Αντβέρπ με 2-0 και έτσι παρέμεινε σταθερά στη 2η θέση τα βαθμολογίας. Ένα ζευγάρι αρκετά καλό τόσο σε γκολ όσο και σε κόρνερ, αρκετά επιθετικές και οι δύο και κυρίως η Σερκλ Μπριζ η οποία όταν βρίσκεται εντός έδρας μεταμορφώνεται και κοντράρει όλα της τα παιχνίδια. Σχεδόν στο 70 % των παιχνιδιών της σκοράρει εντός έδρας, ενώ τα παιχνίδια της στην φετινή λίγκα έχουν μέσο όρο 3.34 γκολ/παιχνίδι. Αρκετά πιθανό το goal/goal στο συγκεκριμένο ζευγάρι, όμως θα επιλέξω τις γωνίες διότι θεωρώ πως και οι δύο ομάδες θα δώσουν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι τους. Ίσως να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων η Σερκλ και να αξίζουν και τα ομαδικά της κόρνερ, διότι αυτό το παιχνίδι να βαράει στην Κόντρα η Ουνιόν της πηγαίνει. Ποντάρισμα στο 10,5 με απόδοση 2.00 από τη Stoiximan