Καπασούρης: Σκοράρουν και οι δύο απόψε στη Λεωφόρο (04/02)

Παναγιώτης Καπασούρης

Καλημέρα σε όλους τους φίλους του Bet-Planet. Μετά από μια μεγάλη χρονικά αποχή από τα Blogs ήρθε η ώρα να επανέλθουμε στη βάση μας και να μοιράσουμε απλόχερα ταμεία στον κόσμο κάνοντας την αρχή από σήμερα. Τι καλύτερο και τι πιο ενδιαφέρον η επιστροφή μας να γίνει με το ντέρμπι αιωνίων μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού σήμερα στην Λεωφόρο. Η μάχη προβλέπεται άκρως ενδιαφέρουσα. Πάμε να δούμε ποια επιλογή ξεχώρισα.

ΤΡΙΠΛΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ* ΔΩΡΕΑΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΕΔΩ!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 21:00
Ξύπνησε αργά και δεν κατάφερε να πάρει βαθμούς στο ταξίδι του στην Θεσσαλονίκη η ομάδα των πρασίνων αφού ηττήθηκε με 2-1 μέσα στην Τούμπα. Αρκετά νωθρό θα τον χαρακτήριζα στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης και σε μια φάση ολιγωρίας στην αντεπίθεση ο ΠΑΟΚ τον τιμώρησε, βρήκε τους χώρους που χρειαζόταν ώστε να ανοίξει το σκορ και να στείλει την ομάδα του Φατίχ στην ανάπαυλα με την πλάτη στον τοίχο. Στην επανάληψη ένα κερδισμένο πέναλτι από τον Μπακασέτα (στο οποίο και ευστόχησε ο ίδιος) έφερε τις δύο ομάδες ισόπαλες. Αυτό όμως δεν κράτησε πολύ, αφού ο δικέφαλος απάντησε άμεσα και ξανά πήρε προβάδισμα στο σκορ μέσα σε λίγα λεπτά. Η ομάδα των πρασίνων είχε τις ευκαιρίες της στο τέλος της αναμέτρησης να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας αλλά αστοχία τους υπερτέρησε με αποτέλεσμα το τελικό 2-1.

Για το κύπελλο Ελλάδος τώρα έκανε την ολική ανατροπή στα 90′ απέναντι στον Ατρόμητο κερδίζοντας τον με σκορ 0-2. Το τελικό σκορ πρόκρισης διαμορφώθηκε στο 90+5 παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Νίκη ψυχολογίας πιο πολύ θα την χαρακτήριζα εν όψη της δύσκολης συνέχειας. Θέλει σήμερα κάτι θετικό απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο ώστε να συνεχίσει να βρίσκεται κοντά στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Από την άλλη μεριά τώρα ο Ολυμπιακός δείχνει να δημιουργεί ευκαιρίες με σχετική άνεση χωρίς όμως αυτές να τις μετουσιώνει σε γκολ. Και πιο συγκεκριμένα αναφέρομαι στο πρώτο μέρος με τον ΠΑΣ. Ισόπαλος 0-0 σε ένα παιχνίδι που σίγουρα έπρεπε να σκοράρει ένα τέρμα. Η αρχή ώστε να ξεκλειδωθούν οι κόκκινοι έγινε από τον Ντόι στο δεύτερο ημίχρονο και έπειτα ξεκίνησε το κοντέρ να γράφει. Τελικό σκορ 3-1, και οι ερυθρόλευκοι των πολλών νέων προσώπων άφησαν κάτι θετικό να αιωρείται για τη συνέχεια. Δείχνουν καλά δείγματα οι νέες προσθήκες, ειδικά ο Όρτα στη μέσοαμυντική γραμμή και σίγουρα θα βοηθήσει ώστε να ανέβει επίπεδο η ομάδα του Καρβαλιάλ, εφόσον συνεχίζει να αγωνίζεται και δεν συμβεί κάτι απρόοπτο. Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στο -6 από την κορυφή και τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ και σήμερα δεν έχει περιθώρια για απώλεια βαθμών.

Θα στηρίξουμε την μεσοεπιθετική γραμμή του Ολυμπιακού η οποία είναι άκρως απειλητική και με λίγο τύχη θα σκοράρει σήμερα, όπως επίσης θα στηρίξουμε τα πολλά προβλήματα που έχει η άμυνα των ερυθρόλευκων και δέχεται με σχετική ευκολία γκολ. Δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι (μετά από αυτό του κυπέλλου) «σούπα» μεταξύ των δύο ομάδων δε νομίζω να ξανά δούμε και για αυτό θα επιλέξουμε να σκοράρουν και οι δύο ομάδες απόψε στη Λεωφόρο σε απόδοση 1.90 από τη Stoiximan.