Καπασούρης: Γκολ στο Λονδίνο, στήριξη στη Νιούκαστλ (24/09)

Γράφει ο

Παναγιώτης Καπασούρης

Καλημέρα σε όλους. Καλή Κυριακή να έχετε όλοι με υγεία. Εχθές 1/2 οι επιλογές μας, αφού η Θέλτα σκόραρε μόλις στο 30′ και επιβεβαιώθηκε σχετικά εύκολα το goal/goal με την Μπαρτσελόνα. Τώρα στη Σκωτία η Σέλτικ ενώ προηγήθηκε νωρίς μόλις στο 13′ , μια λάθος απόφαση του Χάρτ κάπου στο 28′ άφησε την πρωταθλήτρια Σκωτίας με 10 παίχτες και χάλασε όλος ο ρυθμός του παιχνιδιού. Πάμε να δούμε σήμερα με τι θα πορευτούμε.

ΑΡΣΕΝΑΛ – ΤΟΤΕΝΑΜ 16:00
Έκανε περίπατο μεσοβδόμαδα με την Αιντχόφεν κερδίζοντας τη με 4-0. Το πρώτο μέρος του παιχνιδιού ήταν αρκετό για να καθαρίσει την αναμέτρηση το σύνολο του Μικελ Αρτέτα. Ενώ στο δεύτερο ημίχρονο κάνοντας συντήρηση δυνάμεων έφτασε στο τελικό 4-0. Για το πρωτάθλημα τώρα απέναντι στην Έβερτον χωρίς να ανεβάσει ιδιαίτερα ρυθμό στο παίξιμο της κατάφερε να φύγει με το διπλό. Σήμερα αντιμετωπίζει την Τότεναμ στο ντέρμπι του Λονδίνου. Μια Τότεναμ που ίσως και να είναι η ευχάριστη έκπληξη του νησιού μετά την φυγή του χρόνια βασικού επιθετικού της Χάρυ Κέιν.

Ο ερχομός του Ποστέκογλου και η αύρα που έχει φέρει στις τάξεις των «Σπέρς» έχει κάνει την Τότεναμ να πρωταγωνιστεί αυτή την περίοδο και να ονειρεύεται μεγάλα πράγματα. Σκληρή για να πεθάνει αποδείχθηκε στο τελευταίο της παιχνίδι απέναντι στην Σέφιλντ. Παρότι δέχθηκε γκολ και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 73′ μέσα σε δύο λεπτά στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης έφερε «τούμπα» το παιχνίδι και πανηγύρισε τη νίκη. Μόνο τυχαία δεν ήταν αυτή η ανατροπή, αφού για μένα δείχνει τη συγκέντρωση των παιχτών του Ποστέκογλου.

Δεν βρίσκω λόγο σήμερα η Τότεναμ να κλειστεί και να μην κοιτάξει στα μάτια τους «κανονιέρηδες» αφού και παιχτικά πείθουν αλλά και δεν είχαν μεσοβδόμαδα παιχνίδι σε αντίθεση με την Άρσεναλ. Θα μου άρεσε η επιλογή του Χ2 στο 2.00 απόδοση αλλά θα πάμε με γκολ, διότι θεωρώ πως στο Έμιρειτς θα γίνει ματς ροντέο και θα απολαύσουμε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι. Έτσι, λοιπόν, καταλήγουμε στο συμπαθητικό Goal/Goal & Over 2.5 σε απόδοση 1.80.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ – ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ 18:30
Μόλις μια ισοπαλία στα πρώτα της πέντε παιχνίδια στο νησί μετά την επάνοδο της στην πρώτη κατηγορία. Σταθερά η Σέφιλντ ενώ δείχνει σοβαρότητα στα πρώτα 45′ κάπου στο δεύτερο ημίχρονο το χάνει. Και αυτό το έχει αποδείξει σε όλα τα παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι στιγμής στην Premier. Μοναδικός βαθμός που κατάφερε να πάρει ήταν με την αδύναμη Έβερτον (2-2).

Από την άλλη η Νιουκαστλ την οποία υπολογίζω πολύ φέτος και ίσως να δέσει στην πορεία έχει ξεκινήσει πολύ άσχημα όλες τις υποχρεώσεις της από το αναμενόμενο. Μια καινούργια ομάδα θέλει σίγουρα χρόνο για να βρει τα πατήματα της και σε αυτό ποντάρω στο σύνολο της Νιουκαστλ. Βέβαια τελευταία αρχίζει και δείχνει σταθερά βήματα. Μπορεί να μην σκοράρει με ευκολία αλλά αρχίζει να παίρνει αυτό που της λείπει. Και αυτό που της λείπει είναι καλή ψυχολογία. Ξεκινάει με το αμυντικό κομμάτι μια ομάδα και αυτό είναι ένα αρχικό πρώτο βήμα. Κατάφερε κέρδισε την Μπρεντφορντ με 1-0, ενώ απέσπασε 0-0 μεσοβδόμαδα στο Μιλάνο απέναντι στη Μίλαν. Αν αυτές οι εμφανίσεις της Νιουκαστλ είναι η αρχή για κάτι καλό και για να δικαιωθώ θα φανεί στην πορεία. Το μόνο σίγουρο πάντως είναι πως κάτι καλό αρχίζει να γίνεται.

Θα τους στηρίξουμε και σήμερα με την επιλογή να σκοράρουν και στα δύο ημίχρονα στο 2.30. Με δεδομένο ότι η Σέφιλντ έχει δεχθεί γκολ και στα 5 παιχνίδια που έχει δώσει φέτος στο δεύτερο μέρος, το μόνο που θέλουμε είναι να βάλει ένα γκολ στο πρώτο μέρος η Νιουκαστλ, αφού εύκολα ή δύσκολα στο δεύτερο θα σκοράρει ένα τέρμα.

Οι επιλογές μου:
ΑΡΣΕΝΑΛ – ΤΟΤΕΝΑΜ Goal/Goal & Over 2.5 – 1.80
ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ – ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ Να σκοράρει και στα δύο ημίχρονα η Νιουκαστλ στο 2.30