Blog

Καπασούρης: Γαλλία-Μαρόκο (14/12)

Γράφει ο

Παναγιώτης Καπασούρης

Το πρώτο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό πήγε στα χέρια των Αργεντινών εχθές το βράδυ που επικράτησαν με 3-0 απέναντι στην Κροατία. Σήμερα σειρά παίρνει ο ημιτελικός ανάμεσα σε Γαλλία και Μαρόκο για να δούμε με ποια ομάδα θα βρεθεί αντιμέτωπη στον τελικό της Κυριακής η παρέα του Λιονέλ Μέσσι.

Εύκολα ή δύσκολα κατάφερε η ομάδα του Didier Deschamps να πάρει την πρόκριση από τους Άγγλους με σκορ 1-2 με το Ζιρού να της δίνει το προβάδισμα κόντρα στη ροή του παιχνιδιού. Μοιραίος ο Χάρι Κέιν που αστοχεί από τα 11 βήματα και κατα πάσα πιθανότητα το παιχνίδι θα πήγαινε στην παράταση. Η Γαλλία όντας άξια υπερασπίστρια του τίτλου καλείται για 90′ αντιμετωπίσει την ομάδα έκπληξη της διοργάνωσης, το Μαρόκο και να βρεθεί και αυτή στον μεγάλο τελικό ώστε να απολαύσουμε ένα μοναδικό παιχνίδι απέναντι σε Αργεντινή και Γαλλία.

Από την άλλη το μαχητικότατο Μαρόκο έκανε το θαύμα του, νικώντας 1-0 (από το ημίχρονο) την ομάδα του Φερνάντο Σάντος. Για άλλη μια φορά το Μαρόκο έκανε σεμινάρια αμυντικής τακτικής κλείνοντας όλους του χώρους και δυσκολεύοντας τον αντίπαλο να σκοράρει. Είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει δεχθεί γκολ από αντίπαλο. Το μοναδικό τέρμα που δέχθηκε ήταν από δικό της παίχτη. Δεν ξέρω μέχρι που μπορεί να τραβήξει όλο αυτό το παραμυθένιο ταξίδι των Μαροκινών και για αυτό δεν θα ασχοληθώ με κάποιο σημείο είτε κερδίσει εύκολα η Γαλλία είτε δεν τα καταφέρει.

Η επιλογή μας και σήμερα θα είναι σε στυλ Bet-Builder και θα αφορά το να δούμε τουλάχιστον ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Σε κανέναν παιχνίδι των Μαροκινών μέχρι στιγμής δεν είδαμε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ή όλα μπαίνανε στο πρώτο μέρος ή όλα στο δεύτερο. Επομένως έτσι θα κινηθούμε σήμερα !

Η επιλογή μου:
Bet-Builder: Over 0,5 γκολ α’ ημίχρονο + Over 0,5 γκολ β’ ημίχρονο – 2.00 – Stoiximan – 15 Units