Παναγιώτης Καπασούρης

Καλημέρα από τον στοιχηματικό πλανήτη. Σήμερα ημέρα Σάββατο και το πρόγραμμα είναι γεμάτο από ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις για να παρακολουθήσει κανείς. Πάμε να δούμε εν τάχει τις δύο επιλογές που ξεχώρισα για να στοιχηματίσουμε.

Αν θες να γίνεις και εσύ μέλος στο VIP του Tap1nos, πάτα εδώ!

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ – ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ 16:30
Τι ματς, τι παιχνίδι ήταν αυτό στην Γερμανία μεσοβδόμαδα με την Μίλαν για το Uefa Champions League. Ίσως από τα πιο ωραία 0-0 που έχουμε παρακολουθήσει τα τελευταία χρόνια, φάσεις, χαμένες ευκαιρίες, δοκάρια, κόρνερ όλα στο μέγιστο βαθμό, όμως γκολ κανένα. Για το πρωτάθλημα της Γερμανίας η Ντόρτμουντ με αυτά και με εκείνα παραμένει αήττητη, η μοναδική ήττα που υπέστει ήταν αυτή στην Γαλλία απο την Παρί. Μετράει 3/3 για τη Bundesliga και σήμερα αντιμετωπίζει μια ομάδα ικανή να της «σπάσει» αυτό το σερί. Αν δεν τα καταφέρει, σίγουρα θα της βάλει δύσκολα.

Πραγματική αυτοκτονία θα έλεγε κανείς πως έκανε η Ουνιόν μεσοβδόμαδα απέναντι στην Μπράγκα εντός έδρας. Παρότι κατάφερε να προηγηθεί με 2-0, η Μπράγκα ισορρόπησε την αναμέτρηση , έφερε το ματς στα ίσα και στο τελευταίο λεπτό, με ένα ξερό σουτ του Κάστρο έφυγε με το διπλό. Το πρόβλημα στην Ουνιόν φαίνεται να μην είναι αγωνιστικό, αφού παίζει ωραίο ποδόσφαιρο και δημιουργεί φάσεις για γκολ. Ίσως να είναι ψυχολογικό το πρόβλημα, και σήμερα είναι μια ευκαιρία για ανάκτηση ψυχολογίας απέναντι σε έναν σοβαρό αντίπαλο.

Ξεκάθαρη η επιλογή μας από αυτή την αναμέτρηση, και δεν είναι άλλη από το Over 2.5 goals σε απόδοση 1,70 , αφού περιμένω και από τις δύο ομάδες να αντιδράσουν μετά από τις «γκέλες» σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

ΡΕΜΣ – ΜΟΝΑΚΟ 22:00
Ποιος να το περίμενε πως αυτή τη στιγμή στη γαλλική λίγκα η Ρεμς θα πρωταγωνιστούσε και σήμερα το Ρεμς-Μονακό θα ήταν αναμέτρηση των πρώτων στο πρωτάθλημα. Πρώτη η Μονακό και τρίτη η Ρεμς. Πρωτόγνωρη η κατάσταση αυτή για τους γηπεδούχους οι οποίοι στην προηγούμενη αγωνιστική απέναντι στη Λυών πήραν τη νίκη με 2-0. Στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού είχαν τον έλεγχο και πλήγωσαν τη Λυών στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ανοίγοντας το σκορ με τον Μουνετσί. Στην επανάληψη 20 λεπτά πριν το τέλος με τον αρχηγό της έκανε το 2-0 και έδωσε τέλος στις όποιες ελπίδες της Λυών για ισοφάριση.

Αυτό και αν ήταν φοβερό παιχνίδι. Το παιχνίδι στην Μασσαλία βρήκε τη Μονακό νικήτρια με 3-2 και έκοψε το αρνητικό σερί που είχε με Νις και Λοριάν. Η νίκη αυτή σε συνδυασμό με το κακό αποτέλεσμα στο Νις-Μπρεστ την έφερε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Σήμερα αντιμετωπίζει την Μπρεστ η οποία είναι με διαφορά η έκπληξη του γαλλικού πρωταθλήματος , αφού το ποδόσφαιρο που παίζει είναι επιθετικό και δύσκολα τη βλέπεις να κρύβεται στα καρέ της.

Δύσκολα μπορείς να προβλέψεις εδώ νικητήρια ομάδα, πραγματικά όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά ακόμα και η ισοπαλία. Αν δεν «στρεσαριστεί» η Μπρέστ σήμερα και παίξει το ποδόσφαιρο που μας έχει συνηθίσει μέχρι πρότινος θα δούμε μια φοβερή ματσάρα αντάξια των θέσεων των ομάδων. Πιθανό το goal/goal . πιθανή η ισοπαλία με goal. Δε νομίζω όμως πως η Μπρέστ σήμερα θα αλλάξει νοοτροπία στο παίξιμο της επειδή αντιμετωπίζει τη Μονακό, ο επιθετικός χαρακτήρας είναι και αυτός που την έχει φέρει στην τριάδα του πρωταθλήματος. Στην συγκεκριμένη αναμέτρηση θα πάμε με σημαιάκια και κόρνερ. Αξιόλογη επιλογή το Over 9.5 κόρνερ στο 2.00 απόδοση με την προυπόθεση οι δύο ομάδες να παίξουν ανοιχτά και να μη φοβηθεί η μια την άλλη.