Blog

Καπασούρης: Απλά, λιτά και όμορφα οι Γάλλοι (4/12)

Γράφει ο

Παναγιώτης Καπασούρης

Δεύτερη φάση απόψε για τις 16 καλύτερες ομάδες του Μουντιάλ με Ολλανδία και Αργεντινή να «κλειδώνουν» την πρόκριση εχθές με σχετικά εύκολο τρόπο. Δύο παιχνίδια περιέχει το σημερινό πρόγραμμα όμως θα σταθώ στο παιχνίδι των 17:00 μεταξύ Γαλλίας και Πολωνίας. Πάμε να δούμε πιο αναλυτικά.

Η ομάδα του Didier Deschamps είναι η αλήθεια ότι με εξέπληξε ευχάριστα στη φάση των ομίλων και γενικά σε αυτό το Μουντιάλ θεωρώ ότι έχει να δώσει αρκετά. Δεν ήταν από τις ομάδες που περίμενα να παίξει και να ανταποκριθεί τόσο καλά στο Μουντιάλ του Κατάρ-ίσως κατά τη γνώμη μου το πιο ποιοτικό μέχρι τώρα ποδόσφαιρο από όλα τα φαβορί. Σήμερα αντιμετωπίζει την πιο «άχρωμη» ομάδα των δεκαέξι, θα μπορούσε κανείς να πει, και δεν είναι άλλη από την Πολωνία η οποία βρίσκεται εδώ που βρίσκεται από σπόντα πραγματικά. Δεν πείθει με το στυλ παιχνιδιού το οποίο έχει διαλέξει, της αρέσει να κλείνεται πίσω στα καρέ της και να έχει παθητικό ρόλο 90 λεπτά.

Ομάδα με ημερομηνία λήξης θα την χαρακτήριζα και ίσως να λήγει σήμερα, που το μόνο που της μέλει να κάνει είναι να αμυνθεί. Δεν μπορεί να κάνει και διαφορετικά θεωρώ, αν ανοιχτεί από νωρίς θα τιμωρηθεί από τα γρήγορα πόδια του Εμπαπέ. Θα παίξει κλειστά και θα περιμένει όπως άλλωστε μας έχει αποδείξει σε όλο το τουρνουά πως αγαπά να κάνει. Μόλις δεχθεί το πρώτο τέρμα, εκεί είναι που θα πρέπει να ανοιχθεί και να ρισκάρει για την ισοφάριση. Και σε αυτό εμείς θα ποντάρουμε. Μιλάμε για νοκ αουτ παιχνίδια.

Δεν ξέρω αν θα το δεχθεί νωρίς ή αργά το πρώτο της τέρμα αλλά από την ώρα που θα το δεχτεί θα αρχίσει να χτυπάει το καμπανάκι για το «μήπως πρέπει να αρχίσουμε να ανεβαίνουμε λίγο επιθετικά;» και εκεί ευελπιστώ πως θα την πατήσει και θα δεχθεί και 2ο τέρμα , ίσως και τρίτο. Δεν της αξίζει που βρίσκεται εδώ και η Γαλλία είναι η καταλληλότερη αντίπαλος για να της το αποδείξει.

Δύο επιλογές λοιπόν από το συγκεκριμένο παιχνίδι. Η βασική μου επιλογή είναι Γαλλία νίκη με -1,5 Χαντικαπ και ένα MatchCombo που θα περιλαμβάνει δύο επιλογές: Γαλλία να σκοράρει και στα 2 ημίχρονα και Πολωνία Under1,5 ομαδικά κόρνερ για το Α’ ημίχρονο.