Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Blog

Καπασούρης: Αγγαρεία το ματς στη Μαγιόρκα, «κλειδί» η νοοτροπία της Ρεμς (26/09)

Γράφει ο

Παναγιώτης Καπασούρης

Καλημέρα αγαπητοί μου φίλοι. Αυτή την εβδομάδα έχουμε εμβόλιμη αγωνιστική σε αρκετά πρωταθλήματα ανά τον κόσμο και σίγουρα το ενδιαφέρον μας θα είναι αμείωτο. Δύο επιλογές ξεχώρισα από το αποψινό πρόγραμμα πάμε να τις δούμε πιο αναλυτικά.

Αν θες να γίνεις και εσύ μέλος στο VIP του Tap1nos, πάτα εδώ!

ΜΑΓΙΟΡΚΑ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 22:30
Έκανε το λάθος να προηγηθεί στην έδρα της Χίρονα και το πλήρωσε με τον χειρότερο τρόπο. Όχι ένα, ούτε δύο, ούτε τρία, αλλά τέσσερα γκολ έφαγε μέχρι το ημίχρονο και ισοπεδώθηκε. Τελικό σκορ 5-3, θα μπορούσε να ήταν και σκορ σε αγώνα πόλο είναι η αλήθεια. Η ήττα μέσα στη Χίρονα θα την έβρισκα λογική, αφού μιλάμε για αρκετά ποιοτικό σύνολο, παρόλα αυτά το σκορ ξέφυγε και δεν ξέρω αν θα ξανά δούμε σε αγώνα της Μαγιόρκα τόσο μεγάλο σκορ. Η Μαγιόρκα είναι ομάδα με συμπαγή άμυνα και αν θέλει να παραμείνει στην κατηγορία δεν πρέπει να παρασύρεται από τον ρυθμό των αντιπάλων της. Δεύτερο σερί παιχνίδι με μεγάλο σκορ πάντως δεν βλέπω και πόσο μάλλον για τη Μαγιόρκα που αγωνίζεται έδρα.

Το ότι βρίσκει απέναντι της την Μπαρτσελόνα μου περνάει εντελώς αδιάφορο. Θεωρώ πως προτεραιότητα της θα είναι να αμυνθεί καλά και όχι να σκοράρει. Σκορ με 0-3 από την Μπαρτσελόνα πάντως δεν βλέπω, τα παιχνίδια που έχει δώσει είναι υπεραρκετά αυτή την περίοδο και τελευταία μέσα στη Μαγιόρκα περνάει δύσκολα. Δε νομίζω το σκορ να ξεφύγει και θα ρισκάρουμε με την επιλογή του Under 2,5 που δύσκολα την επιλέγω, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση μου αρέσει σε απόδοση 1.90.

Η δράση της 6ης αγωνιστικής με ενισχυμένες αποδόσεις

ΛΙΛ – ΡΕΜΣ 22:00
Η δεύτερη μας επιλογή έρχεται από τη Γαλλία. Η Λιλ αντιμετώπισε μεσοβδόμαδα την Ολίμπια Λιουμπλιάνιας για την πρώτη αγωνιστική του Κόνφερενς Λιγκ και την κέρδισε 2-0 μπαίνοντας με το δεξί στις ευρωπαϊκές της διοργανώσεις. Την προηγούμενη αγωνιστική απέναντι στη Ρεν σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι πήρε την ισοπαλία με 2-2. Άξιο αναφοράς για τη Λιλ φέτος είναι πως σε όλες τις διοργανώσεις από όταν ξεκίνησαν οι υποχρεώσεις της σκοράρει τουλάχιστον ένα γκολ. Δεν έχει βρεθεί δηλαδή αγώνας που η Λιλ να μη σκόραρε. Σκοράρει με σχετική άνεση απέναντι σε κάθε αντίπαλο μέχρι στιγμής.

Από την άλλη μεριά η Ρεμς, ένα αξιόλογο σύνολο φέτος αδυνατεί να πάρει αυτό που της αξίζει. Ενώ παίζει ωραίο ποδόσφαιρο στο τέλος κάπου το χάνει. Το ίδιο έκανε και την προηγούμενη αγωνιστική απέναντι στην Μπρέστ εντός έδρας. Προηγήθηκε πολύ νωρίς μόλις στο 14′, πήγε στην ανάπαυλα με το σκορ στο 1-0 και στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση γύρισε τούμπα και κατάφερε να χάσει με 1-2. Επίσης, η Μπρέστ και στα τρία παιχνίδια που έχει δώσει φέτος εκτός έδρας έχει σκοράρει. Είναι ομάδα που σκοράρει και η Μπρέστ και δεν θα μου φανεί απίθανο να το κάνει και απόψε. Αυτό πάντως που αδυνατεί να κάνει είναι να διαχειριστεί το σκορ αν προηγηθεί και το έχει αποδείξει φέτος περίτρανα. Επομένως, ξέρει πως γκολ θα δεχτεί ότι και να γίνει , άρα πρώτος της στόχος θα είναι να βρεί και κάποια αυτή. Με αυτές τις σκέψεις καταλήγουμε στο Goal/Goal σε απόδοση 1.57. Αν το συνδυάσετε και με Over 2.5 η απόδοση φυσικά ανεβαίνει.