Δανακτσής: Στήριγμα η Μάριμπορ (20/07)

Γράφει ο

Δημήτρης Δανακτσής

Μπιρκικάρα – Μάριμπορ
Θετικό αποτέλεσμα για την Μπιρκικάρα στο πρώτο ματς, αφού απέσπασε το ισόπαλο 1-1 απέναντι στην Μάριμπορ. Προφανώς δεν κρίθηκαν πολλά όσον αφορά την ομάδα που θα δώσει το παρών στην επόμενη φάση του Europa Conference League, αλλά σήμερα στην έδρα της έχει ελπίδες να κάνει την έκπληξη. Στην αντίπερα όχθη η Μάριμπορ έχει μια δεύτερη ευκαιρία να διορθώσει την κατάσταση και να επιβεβαιώσει έστω στην σημερινή ρεβάνς τον τίτλο του φαβορί. Μπορεί οι αποδόσεις να μην λένε απόλυτα την αλήθεια, όμως οι φιλοξενούμενοι είναι καλύτερη ομάδα και είναι σε θέση να φτάσουν στο διπλό με 1.62 στην Stoiximan.

Λεβάντια Ταλίν – Ζίλινα
Στις καθυστερήσεις έχασε ένα ισόπαλο αποτέλεσμα η Λεβάντια Ταλίν, δεχόμενη γκολ για την ήττα με 2-1 από την Ζίλινα. Η εκπρόσωπος από την Εσθονία έδειξε ότι μπορεί να κοντράρει την αντίπαλο της και σήμερα εντός έδρας να κυνηγήσει την ανατροπή. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι έστω και οριακά απέκτησαν μικρό προβάδισμα πρόκρισης, όμως όλα θα κριθούν σήμερα στην ρεβάνς της Εσθονίας. Δύσκολο παιχνίδι για οποιοδήποτε σημείο, αφού όλα δείχνουν ότι το εισιτήριο για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League Conference θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Οι δύο ομάδες μπορούν να σκοράρουν εκ νέου για το καλοπληρωμένο Over 2.5 στο 2.15 από το Pamestoixima.