Γράφει ο

Δημήτρης Δανακτσής

Πλουσιότατο και σήμερα Κυριακή το πρόγραμμα με τα πρωταθλήματα και θα ασχοληθούμε με δύο της Ευρώπης. Αρχικά με την Serie A και στην συνέχεια με το Σαμπιονά της Γαλλίας.

Γιουβέντους – Μπολόνια
Μια καλή εμφάνιση έψαχνε η Γιουβέντους στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος πριν μια εβδομάδα και την βρήκε με το διπλό επί της Ουντινέζε με 3-0. Μετά την περσινή απογοητευτική σεζόν αυτό που χρειάζεται είναι ένα καλό ξεκίνημα για να πάρει τα πάνω της σε όλους τους τομείς και τουλάχιστον μια δεύτερη διαδοχική νίκη μπορεί να την πετύχει. Απέναντι της η μέτρια Μπολόνια, που έχασε την πρώτη αγωνιστική από την Μίλαν με 2-0 και νομίζω πως δεν μπορεί να πάρει κάτι σήμερα από το Τορίνο. Αναμενόμενα ο απλός άσος πληρώνει χαμηλά στο παιχνίδι αυτό, αλλά με το μομέντουμ που έχουν οι γηπεδούχοι μπορούν να επιβεβαιώσουν το 1 & Over 1.5 στο 1.82 από την Stoiximan.

Νις – Λιόν
Μπορούσε και καλύτερα η Νις στο ματς της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στην Λοριάν, όταν προηγήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο με 1-0, όμως δεν απέφυγε μέσα σε λίγα λεπτά την ισοφάριση για το τελικό 1-1. Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία στο πρωτάθλημα για μια ομάδα που έχει καλό υλικό για τα δεδομένα του Σαμπιονά. Σήμερα έχει ντέρμπι μπροστά της απέναντι στην απογοητευτική Λιόν και στοχεύει στο πρώτο τρίποντο της σεζόν, αλλά και οι φιλοξενούμενοι μετά από δύο βαριές ήττες θέλουν αυτή την φορά να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις. Όχι και τόσο ουσιαστικές άμυνες για Νις και Λιόν, οπότε φαντάζει πιθανό το Over 2.5 σε απόδοση 1.70 στο Pamestoixima.