Blog

Καπασούρης: Ικανή για τη ζημιά η Μονπελιέ (10/11)

Γράφει ο

Παναγιώτης Καπασούρης

Καλημέρα σε όλους τους φίλους του Bet-Planet και καλό στοιχηματικό τριήμερο να έχουμε. Παρασκευή σήμερα και η δράση των πρωταθλημάτων είναι πάλι εδώ, λίγο πριν τη διακοπή για τις εθνικές ομάδες. Από εβδομάδα έχουμε ξανά τα προκριματικά του Euro στις επάλξεις, μέχρι τότε όμως ας απολαύσουμε τα δικά μας πρωταθλήματα που είναι γεμάτα ενδιαφέρον. Σήμερα προθέρμανση κάνουμε με μια καλοπληρωμένη επιλογή. Πάμε να τη δούμε παρακάτω πιο αναλυτικά.

Αν θες να γίνεις και εσύ μέλος στο VIP κανάλι του Παναγιώτη Καπασούρη, πάτα εδώ!

ΜΟΝΠΕΛΙΕ – ΝΙΣ 22:00
Στροφή προς Γαλλία μεριά απόψε και πιο συγκεκριμένα στο Μονπελιέ, όπου η ομάδα του Ζακαριάν θα φιλοξενήσει την πρωτοπόρο της γαλλικής Λίγκας Νις. Ήττα με 3-0 την προηγούμενη αγωνιστική για τη Μονπελιέ μέσα στο Παρίσι από την παρέα του Κίλιαν Εμπαπέ. Βρέθηκε πολύ νωρίς να κυνηγάει το σκορ, αφού μόλις στο 10′ λεπτό μετά από ωραία ανάπτυξη των Παριζιάνων ο Lee άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0. Είκοσι λεπτά ήταν αρκετά στην επανάληψη ώστε να καθαρίσει η Παρί Σεν Ζερμέν την υπόθεση νίκη, διαμορφώνοντας και το τελικό 3-0. Σκορ που ίσως την αδικεί αφού είχε κάποιες καλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος για να βρει ένα τέρμα και να μειώσει. Στο δεύτερο μέρος ξέροντας ότι δεν μπορεί να αντιδράσει δεν ανέβασε ρυθμούς και ηττήθηκε με κάτω τα χέρια.

Υποδέχεται απόψε τη Νις η οποία φιγουράρει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και οδηγεί την κούρσα. Το εκπληκτικό στατιστικό που κρατάει η Νις στα χέρια της είναι ότι μετά από 11 αγωνιστικές δεν έχει ηττηθεί από καμία ομάδα. Μετρά 7 νίκες και 4 ισοπαλίες και έχει δεχθεί μόλις 4 γκολ. Με γνώμονα την αμυντική της λειτουργία-κάτι το οποίο έχει βελτιώσει από πέρυσι- μπορεί να ονειρεύεται το πρωτάθλημα ακόμα και αν είναι πολύ νωρίς. Στην προηγούμενη αναμέτρηση η Νις φιλοξένησε τη Ρεν σε ένα άκρως επεισοδιακό παιχνίδι αφού και οι δύο ομάδες είδαν από μια κόκκινη κάρτα. Έντονο παιχνίδι και αρκετά σκληρό με τη Νις να προηγείται στο σκορ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ενώ το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 87′ με αυτογκόλ του Μανταντά.

Πέρυσι οι δύο ομάδες μας χάρισαν φοβερά παιχνίδια και στις δύο έδρες. Συνολικά επιτεύχθηκαν 12 τέρματα παρακαλώ με τη Νις να επικρατεί και στα δύο παιχνίδια. Η λογική λέει Νις σήμερα διότι είναι με διαφορά πιο σταθερή ομάδα από τη Μονπελιέ κυρίως αμυντικά. Η νοοτροπία φέτος της Μονπελιέ είναι να βάλουμε περισσότερα γκολ από τι θα φάμε και δεν ξέρω αν θα τη βοηθήσει φέτος ή πόσο μακριά θα την φτάσει. Πρώτο λόγο για τον ρυθμό της αναμέτρησης έχει η Νις. Είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να επιβάλλει ρυθμό η Μονπελιέ με τον τρόπο που αγωνίζεται. Το διπλό κοντά στο 2.00 απόδοση δεν φαντάζει πάντως κακιά επιλογή, όμως ο αέρας της Μονπελιέ και το πόσο ανοιχτά παίζει στα παιχνίδια της με κάνουν να καταλήξω στην επιλογή του Goal/Goal το οποίο έχει να επιβεβαιωθεί αρκετό καιρό για τη Νις (από αρχές Σεπτέμβρη) όταν και κέρδισε με 2-3 την Παρί μέσα στο Παρίσι.