Blog

Καπασούρης: Ή τώρα ή ποτέ (16/10)

Γράφει ο

Παναγιώτης Καπασούρης

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους. Σιγά σιγά τα προκριματικά του Euro έρχονται στο τέλος τους. Σήμερα η εθνική μας ομάδα παίζει το τελευταίο της χαρτί για πρόκριση στην τελική φάση απέναντι στην Ολλανδία. Δύσκολο το έργο της ομάδας του Πογιέτ σήμερα όχι όμως ακατόρθωτο. Πάμε να δούμε σήμερα με τι θα ασχοληθούμε.

Προκριματικά EURO 2024: Σούπερ προσφορά* και Top Price στο Ελλάδα-Ολλανδία στο Pamestoixima.gr!

ΕΛΛΑΔΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ 21:45
Ξεκίνησε λίγο μουδιασμένα στην Ιρλανδία η Εθνική μας ομάδα και λίγο έλειψε να δεχθεί πρώτη τέρμα. Στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι και κοίταξε στα μάτια τους νησιώτες δείχνοντας τους τις προθέσεις της. Στο 20′ λεπτό της αναμέτρησης με καταπληκτική σέντρα του Τσιμίκα, ο Γιακουμάκης κάνει το 0-1 με εξαιρετική κεφαλιά και δίνει το προβάδισμα στην Εθνική μας ομάδα. Στο χειρότερο σημείο του αγώνα, λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου σε μια αντεπίθεση γράφτηκε το 0-2 με τον Γιώργο Μασούρα. Στην επανάληψη έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει. Διαχειρίστηκε το υπέρ της 0-2 και έφυγε με αυτό το πολύτιμο διπλό και έτσι συνεχίζει να ονειρεύεται.

Σήμερα αν η Εθνική μας ομάδα επικρατήσει με διαφορά τριών τερμάτων και πάνω καλύπτει τη διαφορά από την ήττα με 3-0 στον πρώτο γύρο και έτσι εξασφαλίζει την δεύτερη θέση του ομίλου που δίνει και το εισιτήριο πρόκρισης στην επόμενη φάση. Με νίκη με λιγότερα από 3 γκολ, θέλει έναν πολύτιμο βαθμό απέναντι στους αδιάφορους Γάλλους στην τελευταία αγωνιστική εντός έδρας. Οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα σήμερα περιπλέκει την κατάσταση και η εθνική μας ομάδα για να προκριθεί χρειάζεται θαύμα, αφού θα περιμένει οι Ολλανδοί να «γκελάρουν» και να χάσουν βαθμούς και από Γιβραλτάρ και από Ιρλανδία. Πράγμα πολύ δύσκολο. Επομένως στο μυαλό των παιχτών του Πογιέτ είναι μόνο η νίκη. Στη συνέντευξη τύπου ο προπονητής της εθνικής μας ομάδας δήλωσε ότι στο μυαλό της ομάδας είναι μόνο η νίκη και όχι η διαφορά των γκολ.

Η ήττα από τη Γαλλία με 2-1 μέσα στην Ολλανδία την έβαλε σε «περιπέτειες». Πλήρωσε τις πολλές απώλειες, ενώ η γενική της εικόνα έδειξε πως δεν ήταν σε θέση να πάρει έστω έναν βαθμό από τη γαλλική ομάδα. Το κίνητρο ήταν τεράστιο για κάποιο θετικό αποτέλεσμα όμως το σύνολο του Κούμαν παρουσιάστηκε κατώτερο των περιστάσεων. Σήμερα ακόμα και μια ισοπαλία για το ολλανδικό συγκρότημα θα είναι καθοριστική αφού στο πρώτο παιχνίδι είχαν υπερτερήσει με σκορ 3-0.

Απόψε το βράδυ αναμένεται ένα κατάμεστο γήπεδο και μια τρομερή ατμόσφαιρα στην Αγία Σοφία. Ο φαβοριτισμός των «Οράνιε» δεν δικαιολογείται με τη συνολική εικόνα που μας έχει δείξει η ομάδα του Κούμαν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι παίχτες του έχουν την ποιότητα να σε «πληγώσουν» εκεί που δεν το περιμένεις και νιώθεις ότι έχεις το πάνω χέρι.

Με δύο επιλογές θα πάμε στην αποψινή αναμέτρηση τις οποίες μπορείτε να βάλετε ακόμα και σε Bet-Builder για να ενισχυθεί η απόδοση. Πρώτη μας επιλογή είναι το να σκοράρουν και οι δύο ομάδες σε απόδοση 1.95. Δεύτερη μας επιλογή είναι τα ομαδικά κόρνερ της Εθνικής μας ομάδας που από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό θα πιέσει για ένα τέρμα. Το λαιν βρίσκεται στο 4.5 στο 1.90 και προκρίνεται και αυτό στις τελικές μας επιλογές.