Blog

Καπασούρης: Ταπεινά Bets ημέρας (05/05)

Γράφει ο

Παναγιώτης Καπασούρης

Καλημέρα αγαπητοί μου φίλοι. Παρασκευή σήμερα με φουλ πρόγραμμα και συνεχόμενη δράση από νωρίς. Κέρδισε η Γιουβέντους τη Λέτσε με σκορ 2-1 την Τετάρτη, ενώ η Βερόνα παρότι είχε ευκαιρίες για ένα τέρμα δεν τα κατάφερε και υπέστη βαριά ήττα με 6 γκολ από την Ίντερ. Όλο και πιο κοντά το ΣαββατοΚύριακο και η αγωνία στα ύψη. Πάμε να δούμε απόψε με τι θα ασχοληθούμε και πως επρόκειτο να κινηθούμε στοιχηματικά.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ – ΚΟΛΩΝΙΑ
Μοιρασμένο παιχνίδι απέναντι στην Ουνιόν και σκορ 0-0 στην προηγούμενη αγωνιστική της Bundesliga για την Λεβερκούζεν. Μεταμορφωμένη πλέον από τότε που ανέλαβε ο Τσάμπι Αλόνσο φιγουράρει στην 6 θέση και την εβδομάδα που έρχεται αντιμετωπίζει την Ρόμα για τα ημιτελικά του UEFA Europa League. Δύσκολο και άπιαστο όνειρο φαντάζει η 4αδα για την Λεβερκούζεν που θα της δώσει το εισιτήριο για το Champions League. Αν κατακτήσει το Europa όμως εξασφαλίζει μια θέση στα αστέρια. Θεωρητικά εύκολο το έργο απόψε για τη Μπάγερν που αντιμετωπίζει την Κολωνία. Το αήττητο σερί της Κολωνίας κράτησε 4 αγωνιστικές η οποία παρά την καλή της εμφάνιση, έχασε με 0-1 από τη Φράιμπουργκ. Παιχνίδι χωρίς έντονο ρυθμό περιμένω απόψε, συν την ευρωπαϊκή αναμέτρηση της Μπάγερν, ίσως δούμε ένα παιχνίδι με αρκετή τακτική στην αρχή και χαμηλό τέμπο. Η επιλογή που ξεχωρίζουμε εδώ είναι να δούμε τα περισσότερα τέρματα στο παιχνίδι στο Β’ ημίχρονο σε τιμή 1.93 από τη Stoiximan. Η συγκεκριμένη επιλογή βρίσκεται στην κατηγορία ημίχρονο, και έπειτα Ημίχρονο με τα περισσότερα γκολ.

ΜΑΙΝΤΖ – ΣΑΛΚΕ
Απότομη προσγείωση για τη Μάιντζ που ηττήθηκε με 3-0 από τη Βολφσμπουργκ σταματώντας έτσι το εκπληκτικό σερί 10 αήττητων αγώνων. Η Μάιντζ η οποία το 2023 πραγματοποιεί εξαιρετική χρονιά, έχει βρει σταθερότητα στο παιχνίδι της, και δεν σταματά να ονειρεύεται την έξοδο της στην Ευρώπη αφού είναι μακριά μόνο 3 πόντους από την 6η θέση. Από την άλλη η Σάλκε η οποία με τρομερή ανατροπή νίκησε 2-1 την Βέρντερ στις καθυστερήσει και άρχισε να ελπίζει στην παραμονή. Απόψε αναμετριούνται σε ένα παιχνίδι που και οι δύο το θέλουν πολύ. Το μόνο όμως που μπορεί να κάνει η Σάλκε στην συγκεκριμένη αναμέτρηση είναι να περιμένει την Μάιντζ και να χτυπήσει στην αντεπίθεση στους ανοιχτούς χώρους που θα βρει. Η διαφορά δυναμικότητας είναι μεγάλη και για αυτό η απόδοση του άσο είναι χαμηλή. Αν η ήττα από την Βολφσμπουργκ ήταν η εξαίρεση στον κανόνα σήμερα η Μαιντζ θα πάρει μια πολύ εύκολη νίκη. Το πως θα λειτουργήσει όμως μετά την απότομη προσγείωση δεν το γνωρίζουμε αφού 10 αγωνιστικές τώρα η ομάδα πήγαινε τρένο. Εδώ θα ρισκάρουμε με την επιλογή του goal/goal στο 1.72 ενώ το να βρει πρώτη γκολ η Σάλκε πληρώνει στο 2.85 μήπως δούμε κάποια έκπληξη.