Υψηλό το κίνητρο για τους φιλοξενούμενους

15/05/2021

Τρία σημεία προέκυψαν από τη σημερινή ανάγνωση του κουπονιού. «Κλειδώνει» το πρωτάθλημα η Μπεσίκτας, γκολ σε Ρώμη, υψηλό το κίνητρο για τη Γουέστ Χαμ.

Ξεκίνημα από το Γκιοζντέπε - Μπεσίκτας. Συνεχίζει αδιάφορη στο πρωτάθλημα η Γκιονζτέπε η οποία έχει εξασφαλίσει εδώ και αρκετές αγωνιστικές την παραμονή της στη κατηγορία δίχως όμως να μπορεί να διεκδικήσει ευρωπαϊκή έξοδο. Από την άλλη πλευρά, η Μπεσίκτας «αυτοκτόνησε» στο προηγούμενο ματς καθώς δέχθηκε δέχτηκε εντός έδρας ήττα από την Καραγκουμρούκ. Τα πράγματα έχουν στενέψει για τους φιλοξενούμενους με τον νίκη να αποτελεί αυτοσκοπό. Μάλιστα, είναι αναγκασμένοι να κυνηγήσουν και τα γκολ έτσι ώστε να βρίσκονται σίγουρα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Υπάρχει αξία στην αγορά νικητή από ημίχρονο, ο κόουτς των γηπεδούχων αναμένεται για ακόμα μία αγωνιστική να χρησιμοποιήσει πολλά νέα πρόσωπα και να δοκιμάσει τακτικές με βλέψεις στην επόμενη χρονιά. Αναμένεται να κάνουν την διαφορά οι Λαρίν και Γκεζάλ, διπλό ημίχρονο - διπλό τελικό σε απόδοση 1.78.

Στις 21:45, στη Ρώμη και το «Ολίμπικο» έχουμε το παραδοσιακό ντέρμπι πόλης ανάμεσα σε Ρόμα και Λάτσιο. Στο συγκεκριμένο ματς έχουμε κάποια δεδομένα τα οποία δεν μπορούμε να παραβλέψουμε. Αμφότερες στο φετινό πρωτάθλημα σκοράρουν με μεγάλη ευκολία έχοντας 61 και 64 γκολ αντίστοιχα ενώ, την ίδια στιγμή δέχονται γκολ με μεγάλη ευκολία, σχεδόν 1,5  τέρματα μ.ο. κάθε αγωνιστική. Συνεχίζει να έχει πολλά προβλήματα τραυματισμών η Ρόμα η οποία θα στερηθεί για ακόμα μία φορά τις υπηρεσίες σημαντικών παικτών με την υπάρχουσα κατάσταση να δημιουργεί κενά στην άμυνα. Πιστεύω ότι θα δούμε ένα ανοιχτό ματς με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο και τους  Τζέκο, Μικιταριάν, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς και Ιμόμπιλε να κάνουν την διαφορά. Over 1.5 ημίχρονο σε απόδοση 2.25.

Μονόπλευρο το βαθμολογικό ενδιαφέρον στο Μπράιτον - Γουέστ Χαμ, ξεκάθαρα προς τα «δεξιά». Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να παραμείνουν στην Premier League για ακόμα μία χρονιά, θα μπορούσαν να είχαν τερματίσει αρκετά υψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα αν ήταν πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια. Όσο για την ομάδα του Μόγες, φέτος κατάφερε να κάνει την υπέρβαση βρισκόμενη στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα. Μάλιστα, τα «σφυριά» έχουν βλέψεις ακόμα και για τους ομίλους του Champions League κάτι που ωστόσο είναι πολύ δύσκολο να επιτευχθεί. Δεν περίμενα να βρω το διπλό άνω του διπλασιασμού και αυτό ήταν κάτι που με εξέπληξε ευχάριστα. Λίνγκαρντ, Μπόουεν και Αντόνιο είναι ικανότατοι παίκτες που μπορούν με μία ενέργεια να βρουν τέρμα απέναντι σε μία αργή ομάδα στο αμυντικό κομμάτι. Επιλογή φυσικά θα αποτελέσει η νίκη της Γουέστ Χαμ σε απόδοση 2.35.