Τσάμπιονσιπ 1/3: Παιχνίδι με γκολ σε ΚΠΡ και Μπέρνλι

Από: Νίκος Γιαλαμάς

28/02/2014

Δύο αναμετρήσεις ξεχωρίζουν στοιχηματικά από τα σημερινά παιχνίδια της Championship

ΚΠΡ-Λίντς: Τρίτο διαδοχικό αρνητικό αποτέλεσμα, ήττα 1-0 από τη Τσάρλτον στο μίνι ντέρμπι του Λονδίνου. Μπορεί να είχε τη κατοχή αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε με κανένα τρόπο. Έβγαλε για ακόμη μία φορά προβλήματα στη τελική προσπάθεια. Στις καθυστερήσεις ήρθε η τιμωρία με κεφαλιά του Τζάκσον μετά από εκτέλεση κόρνερ. Μετά και αυτή την ήττα, κυκλοφόρησαν στα βρετανικά μέσα φήμες περί απόλυσης του Χάρι Ρέντναπ. Ο ίδιος όμως διέψευσε τη Παρασκευή την έντονη φημολογία. «Είναι όλα ψέμματα και σκουπίδια αυτά που λέγονται. Απ'όσο γνωρίζω βρισκόμαστε στη 4η θέση της βαθμολογίας και είμαστε ακόμη εντός στόχων. Νομίζετε ότι θα δώσω σημασία στο τι γράφουν οι δημοσιογράφοι;» τόνισε με έντονο ύφος ο Άγγλος τεχνικός. Εκτός ο στράικερ Όστιν (25/14), ο δεξιός μπακ Σίμπσον (26/0) και ο εξτρέμ Φίλιπς (21/3).

Ευχαριστημένη μπορεί να αισθάνεται η Λιντς για το 0-0 που απέσπασε στο ματς με τη Μίντλεσμπρο. Δεν ρίσκαρε στο παιχνίδι της και προτίμησε να διασφαλίσει το να μην δεχθεί κάποιο τέρμα. Στα τελευταία λεπτά βρήκε χώρους για να απειλήσει και προσπάθησε να βάλει το γκολ της νίκης αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Προχώρησε σε μία καλή προσθήκη με την απόκτηση του φορ Γουίκομ από τη Σάντερλαντ με τη μορφή δανεισμού.

Εκτίμηση: Δύσκολα θα ηττηθεί και πάλι η ΚΠΡ ειδικά μετά την πίεση που έχει ασκηθεί στον Ρέντναπ. Δεν μπορούμε όμως να εμπιστευτούμε τους Λονδρέζους για να ποντάρουμε στον άσο. Η Λιντς είναι ικανή για το διπλό βάση αγωνιστικής εικόνας. Όποιος θέλει μπορεί να ρισκάρει στο Χ2, θα ποντάρουμε στο 2-3 σύνολο τερμάτων.

Μπέρνλι-Ντέρμπι: Το ντέρμπι με τη Νότιγχαμ το έκανε να μοιάζει με μία απλή υποχρέωση η Μπένρλι που επικράτησε πολύ εύκολα 3-1. Εξαιρετική η εμφάνιση της στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο διαχειρίστηκε το σκορ και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Η μείωση στο 80' δεν αποτέλεσε πλήγμα. Χαρούμενος δήλωσε ο Ντάις στη Συνέντευξη Τύπου: «Αρκετοί φίλαθλοι μας είπαν ότι έχουν αρκετά χρόνια να δουν την ομάδα να παίζει τόσο καλό ποδόσφαιρο. Αυτό μας ευχαριστεί και μας δίνει ώθηση για τη συνέχεια».

Τρίτο σερί 1-0 για τη Ντέρμπι, κόντρα στη δυσκολοκατάβλητη Μπόρνμουθ. Πήρε πάντως έστω και δύσκολα ακόμη μία νίκη που την διατηρεί πολύ ψηλά στη βαθμολογία και στο κυνήγι της 2η θέσης όπου βρίσκεται η αντίπαλος της. Δεν ήταν καλή η εμφάνιση της στο πρώτο ημίχρονο και γλύτωσε ότι θα μπορούσε να βρίσκεται πίσω στο σκορ πριν την ανάπαυλα λόγω του δοκαριού και του γκολκίπερ της, Καμπ. Στην επανάληψη παρουσιάστηκε πιο ενεργητική, έκανε ευκαιρίες και στο 85' πήρε το τρίποντο με σκόρερ τον Μάρτιν. «Αρχίζουν να μετρούν οι βαθμοί και έχουμε μάθει να παίρνουμε τις νίκες που χρειαζόμαστε» δήλωσε ο ΜακΛάρεν. Απέκτησε τον αριστερό μπακ Νέιλορ που ήταν ελεύθερος. Θα παραταχθεί χωρίς απουσίες και με τη βοήθεια 3,500 χιλιάδων φίλων της που ταξίδεψαν στο Μπέρνλι.

Εκτίμηση: Αγώνας το αποτέλεσμα του οποίου θα είναι καθοριστικό για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Δύσκολη η πρόβλεψη σημείου, θα προτιμήσουμε το να σκοράρουν αμφότερες καθώς πετυχαίνουν και δέχονται γκολ με ευκολία.

βραδιά των Όσκαρ έφτασε!! Μπείτε στη Stoiximan και δείτε τις αποδόσεις για την καλύτερη ταινία αλλά και για τα υπόλοιπα βραβεία της βραδιάς! Παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον!!