Θέαμα και ουσία από Γκουοάν και Σανγκάη

16/07/2019

Καλημέρα σε όλους. Επιστροφή στην στήλη μετά από καιρό. Γεμίσαμε μπαταρίες και πλέον είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε μία γεμάτη και απαιτητική χρονιά με στόχο πάντα το κέρδος. Σήμερα θα ασχοληθούμε με δύο παιχνίδια που προέρχονται από την σούπερ λιγκ Κίνας. Πάμε να τα δούμε.

Πρώτη –χρονικά- αναμέτρηση αυτή ανάμεσα σε Γκουσάν Πεκίνου και Μπεϊτζίνγ Ρενέ. Από την μία πλευρά οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν καλή εντός έδρας εμφάνιση απέναντι στην αδύναμη Τσονγκίνγκ Λιφάν νικώντας με 4-1. Μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό παρόλα αυτά αύξησαν την πίεση τους, ισοφάρισαν στο 39ο λεπτό και οδηγήθηκαν στην επίτευξη άλλων τριών τερμάτων στο δεύτερο μέρος. Ικανοποιημένος από την εμφάνιση των παικτών του ο κόουτς Σμιντ. Από την άλλη πλευρά, η Ρενέ δέχθηκε ακόμα μία ήττα με 2-0, εντός έδρας απέναντι στην Γουχάν Ζαλ. Πολλά τα αμυντικά κενά για ακόμα μία αγωνιστική, μοιάζει ανήμπορος να σώσει την «παρτίδα» ο κόουτς Γκαρσία που είδε την ομάδα του να μένει με 10 παίκτες μόλις στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης. Στον συγκεκριμένο αγώνα η Γκουσάν αποτελεί δίκαια το απόλυτο φαβορί. Παίζει στρωτό ποδόσφαιρο, έχει παίκτες κλάσης όπως είναι ο Ρενάτο Αγκούστο και ο Βιερά ενώ οι κινέζοι συμπαίκτες τους φαίνεται να καλύπτουν επάξια το κενό του Μπακαμπού ο οποίος απουσίαζει λόγω κόπα Άφρικα. Θέλουν να επιστρέψουν άμεσα στην πρώτη θέση καθώς μετά την χθεσινή νίκη της Γκουαντζού βρίσκονται στην δεύτερη με ματς λιγότερο. Απέναντι τους μία αδύναμη ομάδα που δεν μπορεί να προβάλει καμία αντίσταση. Αναμένονται πολλά γκολ στην αναμέτρηση, Over 3.5 σε απόδοση 1.95.

Το δεύτερο σημείο μας για σήμερα προέρχεται από τον αγώνα Σανγκάη SIPG – Χεμπέι. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι παίκτες του Περέιρα στην έδρα της Γιανγκσού Σαϊντί καταφέρνοντας να πάρουν εμφατική νίκη με 3-0. Εκμεταλλεύτηκαν τα κενά που δημιουργήθηκαν από τις αποβολές των Γιέ και Χέι οι Χούλκ και Όσκαρ, εύκολη νίκη για μία από τις πιο ποιοτικές ομάδες του πρωταθλήματος. Από την άλλη πλευρά, η Χεμπέι επέστρεψε μετά από τέσσερις αγωνιστικές στις νίκες καθώς «λύγισε» εντός έδρα την αντίσταση της Σανγκάι Σένουα με 2-1. Ολοκληρωτική ανατροπή στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης για την ομάδα του κόουτς Φενγκ, βοήθησαν σε αυτό οι ποιοτικοί Λαβέτσι και Μαρκάο. Στον αγώνα που θα πραγματοποιηθεί στο Σανγκάι Στάντιουμ περιμένω ανοιχτό παιχνίδι. Αμφότερες οι ομάδες έχουν παίκτες ποιότητας αλλά και αμυντικά κενά. Ιδίως οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι παρότι διαθέτουν ονόματα στο ρόστερ  δεν δείχνουν ικανοί να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα. Ομάδα που παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο η Σανγκάη, βοηθούν πολύ οι Λι και Ακμέντοβ την «δουλειά» των δύο βραζιλιάνων προαναφερθέντων σταρ. Σημείο μου ο άσος συνδυαστικά με over 2.5 σε απόδοση 1.75.