Συνεχίζει το σερί η Τσέλσι, επιστροφή στις νίκες για τον ΟΦΗ

26/10/2019

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Επιστροφή στην στήλη και σήμερα με τρία δυνατά σημεία από το πρόγραμμα του Σαββάτου. Πάμε να τα δούμε.

Ξεκίνημα στις 17:00 με την αναμέτρηση της Γουέστ Χαμ κόντρα στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Μετά την νίκη της Γουέστ Χαμ απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η ομάδα του Πελεγκρίνι δείχνει σημάδια στασιμότητας με δύο συνεχόμενες ήττες. Στην τελευταία –χρονικά- αναμέτρηση έχασε χωρίς να πραγματοποιήσει καλή εμφάνιση με 2-0 στην έδρα της Έβερτον δεχόμενη από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Από την άλλη πλευρά, η Σέφιλντ συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία καταφέρνοντας να νικήσει την Άρσεναλ με 1-0. Συνεπής στα αμυντικά της καθήκοντα, δεν έδωσε χώρο στους φιλοξενούμενους έτσι ώστε να απειλήσουν. Στον συγκεκριμένο αγώνα περιμένω ένα «ξέσπασμα» από πλευράς γηπεδούχων. Σαφώς θεωρούνται το φαβορί, διαθέτουν παίκτες πολλαπλάσιας αξίας σε σχέση με αυτούς της Σέφιλντ και οι φιλοξενούμενοι είναι η κατάλληλη ομάδα αυτή την στιγμή για να εκμεταλλευτούν τους αργούς της αμυντικούς. Άσος σε απόδοση 2.10.

Συνέχεια στην Κρήτη και τον αγώνα του ΟΦΗ απέναντι στην Ξάνθη. Τέλος στο σερί νικών μπήκε για τους κρητικούς χάνοντας με 2-1 στην έδρα του Ολυμπιακού. Παρόλα αυτά, πραγματοποίησαν μία εξαιρετική εμφάνιση απέναντι σε έναν άκρως ποιοτικό αντίπαλο χάνοντας μάλιστα σωρεία ευκαιριών. Από πλευράς Ξάνθης, ήττα και για αυτή, εντός έδρας απέναντι στον Άρη με 1-0 έπειτα από εύστοχη εκτέλεση του Μπρούνο Γκάμα στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Ραμίρεζ στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε τις γραμμές αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα μην δημιουργώντας κάποια αξιόλογη φάση στην αναμέτρηση. Στο «Γεντί Κουλέ» κυρίαρχος θα είναι ο ΟΦΗ. Το γήπεδο αναμένεται να είναι κατάμεστο ενώ οι γηπεδούχοι εντός έδρας αποτελούν μέχρι στιγμής μετράνε απόλυτο νικών με τρία γκολ και πάνω σε κάθε αναμέτρηση. Άσος σε απόδοση 1.65.

Το τελευταίο μας σημείο για σήμερα προέρχεται από την «μάχη» της Μπέρνλι απέναντι στην Τσέλσι. Η «αρμάδα» του Ντάις το πάλεψε ωστόσο δέχθηκε την ήττα με 2-1 στην έδρα της ποιοτικής Λέστερ βάζοντας τέλος σε ένα σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς ήττα. Από πλευράς Τσέλσι, άκρως σημαντική νίκη πέτυχε στο Άμστερνταμ με 1-0 απέναντι στον Άγιαξ. Σκόρερ η «χρυσή» αλλαγή που ακούει στο όνομα Μπατσουαγί, οι φιλοξενούμενοι ήταν η καλύτερη ομάδας τον αγωνιστικό χώρο και δίκαια εν τέλει επικράτησαν. Έξι συνεχόμενες νίκες έχει συμπληρώσει η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ και απόψε πιστεύω ότι θα διευρυνθεί περαιτέρω αυτό το σερί. Δυνατοί στο ψηλό παιχνίδι οι «μπλε» αναμένεται να μην απειληθούν ιδιαίτερα από το παιχνίδι της Μπέρνλι. «Πετάνε φωτιές» Έιμπραχαμ και Μάουντ, σημαντική αναμένεται να είναι και η συνεισφορά του Γουίλιαν που δείχνει να βρίσκει βήμα-βήμα τον παλιό καλό του εαυτό. Διπλό σε απόδοση 1.73.