Super Liga (9/11): No goal, no party

09/11/2019

Ψάχνει απαντήσεις η Γαλατά μετά την βαριά ήττα με 6-0 στη Μαδρίτη. Παρόλα αυτά δε σκοράρει ούτε με αίτηση με αποτέλεσμα να μη παίρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα.

• 7/8 over 2.5 προσφάτως για την Αντάλιασπορ.
  • 9 σερί G/G η Γκαζιαντέπ.

Γκεντσλερμπιρλιγκί - Καϊσερισπόρ: Τρίτο ματς δίχως νίκη για την Γκεντσλέρ που κόλλησε στο 1-1 με τη Κόνιασπορ. Ο Πεχιλβάν στο 93' σκόραρε και ισοφάρισε με τον πόντο αυτό να διατηρεί στη προτελευταία θέση την ομάδα του. Θα παίξει με την ισόβαθμη αλλά τελευταία Καϊσερισπόρ που είναι απο κάτω στην ισοβαθμία. Ματς έξι βαθμών που οι γηπεδούχοι πρέπει να πάρουν πάση θυσία. Tιμωρημένος ο Μπολομά (Α).

Με τέσσερις βαθμούς στις τρείς πιο πρόσφατες αγωνιστικές, η ομάδα της Καισαρείας πρέπει να αισθάνεται ευτυχισμένη για τη μέχρι στιγμής συγκομοιδή της. Είναι στους επτά βαθμούς και έπιασε την Γκεντσλέρ όμως παραμένει (έστω και στην ισοβαθμία) ουραγός. Τεράστια νίκη με γκολάρα του Μπουλούτ απέναντι στη Φενέρμπαχτσε με 1-0 προσφάτως. Εκτός έδρας πάντως έχει πολλά προβλήματα, προέρχεται απο τρείς σερί ήττες. Εκτός ο Τζα Τζετζέ (Μ) και οι στόπερ Σελέμπι και Πουλάν.

Εκτίμηση: Σημαντικό ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο, δηλαδή τη σωτηρία. Το σετ είναι «υποψιασμένο» γι' αυτό και εμείς θα απέχουμε.

Ρίζεσπορ - Αντάλιασπορ: Πέντε ήττες και μόλις μία νίκη στα έξι πιο πρόσφατα ματς πρωταθλήματος για τη Ρίζεσπορ που παραπαίει τον τελευταίο καιρό. Η πρόσφατη «μονομαχία» με τη Γαλατά έληξε δίχως να πάρει έστω ένα βαθμό με τη Ρίζεσπορ να χάνει με 2-0. Ένα αυτογκολ και ένα πέναλντι έκριναν την αναμέτρηση σε τρία λεπτά στο πρώτο μέρος. Μόλις μια νίκη στα τέσσερα τελευταία εντός. Τραυματίας ο επιθετικός Καμπίρ.

Δύο φορές σκόραρε η Μπεσίκτας στο 90 και το 11ο λεπτό της συνάντησης παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα απέναντι στην Αντάλιασπορ. Η Αντάλια βρήκε απάντηση με τον Μουκάιρου στο 52' όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να βρεί έστω τον βαθμό. Δεν τα πηγαίνει άσχημα εκτός έδρας, έχει δύο νίκες και μία ισοπαλία σε πέντε παινχίδια. Αντιμετώπισε μεσοβδόμαδα την Νιγκντέ Αναντολού, oμάδα χαμηλότερης κατηγορίας και ο Μπλάνκο στο 93' αστόχησε σε πέναλντι! Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη παράταση και στα πέναλντι όπου η Αντάλιασπορ πήρε τη πρόκριση με 3-2. Τραυματίας ο μέσος Οζμέρτ και ο φορ Γκέλσον.

Εκτίμηση: Αμφίρροπο ματς ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αποτελούν πιο ποιοτικό σύνολο παρά τις αδυναμίες τους. Έχουν αρνητικό σερί αμφότερες όμως το G/G στο 1.80 είναι ικανοποιητικό.

Σίβασπορ - Κόνιασπορ: Τρίτη σερί νίκη για τη Σίβασπορ, οι δύο είναι πρωταθλήματος. Μεγάλο διπλό στην έδρα της Ντενίζλισπορ που μπορεί μεν να μην είναι μπαρουτοκαπνισμένη αλλά έχει μεγάλα ψύγματα πάθους και αυταπάρνησης στο χορτάρι. Τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία στα πέντε πιο πρόσφατα εντός έδρας ματς της, τα τέσσερα σερί G/G. Μοναδικό πρόβλημα ο Ριμπάλκα (Μ).

Είχε δύο σερί ήττες πρίν αντιμετωπίσει την Εγιούπσπορ των χαμηλότερων κατηγοριών στο κύπελλο απο την οποία και αποκλείστηκε. Ο Μιγιά άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό απέναντι στη Γκεντσλερμπιρλίγκι και πάνω που πήγε να ανακουφιστεί με την πρώτη της νίκη έπειτα απο τη 5η Οκτωβρίου. Βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας στους 13 βαθμούς, στο -4 απο την πρώτη τετράδα. Δεν υπάρχουν νέα προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Σαφέστατα ανώτερη η Σίβασπορ, έχει τρείς σερί νίκες ωστόσο έχει βελτιώσει πολύ την αμυντική της συμπεριφορά δεχόμενη μόλις ένα γκολ σε αυτά τα τρία παιχνίδια. Άσος στο 1.80.

Γκαζιαντέπ - Γαλατασαράι: Με γκολ του Τζιλιμποτζί στο 93' απέδρασε με σπουδαίο διπλό απο την έδρα της Ανκαραγκούτσου και παρέμεινε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος δίχως ήττα. Είχε προηγηθεί η ισοπαλία σαν νίκη επί της Αλάνιασπορ με γκολ εκ νέου στο 90'. Το θετικό είναι πως έχει μόλις μια ήττα φέτος εντός έδρας. Πρόβλημα στην επίθεση με τους Ντεμίρ και Σελίκ να απουσιάζουν. Δύσκολα ο Τετέ (Μ).

Με δύο γρήγορα γκολ  στο πρώτο μέρος επικράτησε της Ρίζεσπορ με 2-0 εύκολα, επιστρέφοντας στις επιτυχίες ύστερα από την ήττα στο ντέρμπι με την Μπεσίκτας. Αυτή όμως ήταν μόλις η δεύτερη στις έξι τελευταίες αγωνιστικές! Μεσοβδόμαδα έγινε σάκος του μποξ στη Μαδρίτη στο ματς με τη Ρεάλ δεχόμενη έξι τέρματα. Έχει τεράστιο πρόβλημα στο γκολ, έχει πετύχει τα λιγότερα σε σχέση με τις ομάδες της πρώτης δωδεκάδας.  Σταθερά εκτός ο σούπερ σταρ Φαλκάο, ο χαφ Ακπάμπα και ο Οζμπαϊρακλί (Α).

Εκτίμηση: Έχει άστρο τον τελευταίο καιρό η Γκαζιαντέπ και παίρνει βαθμούς με γκολ μετά το 90'. Η Γαλατά δεν πείθει αυτή τη στιγμή και το σετ αδικεί τους γηπεδούχους. 1Χ στο 1.90.