Super Lig (8/7): Όλα για τους τρείς βαθμούς η «Σίβα»

08/07/2020

Μάχη σε ουρά και... τίτλο στην Τουρκία, πολλά θα ξεκαθαρίσουν απόψε.

• 8/11 G/G στις  πιο πρόσφατες αγωνιστικές η Αντάλιασπορ.
  • 3/4 G/G εκτός έδρας πρόσφατα για Γαλατά.

Σίβασπορ – Μαλάτιασπορ: Έφυγε εκ νέου με άδεια χέρια, αυτή τη φορά απο την έδρα της Κασίμπασα (0-0), ενώ αναζητούσε διακαώς τη νίκη καθώς βλέπει τους διώκτες της να πλησιάζουν επικίνδυνα. Ο κόουτς Τσαλιμπάι μετά απο τρία σερί ματς δίχως νίκη δεν βλέπει φως στο τούνελ κάτι που ανέφερε και στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι, την ώρα που ο αρχηγός Ερντάλ (Α) είναι τιμωρημένος.

«Πατησε» τη Γκεντσλέρ όμως δεν βρήκε τη λύση στο πρόσφατο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων και αμφότερες κόλλησαν στο 0-0. Έχασε ευκαιρίες και δοκάρι όμως είδε τον αντίπαλο κίπερ να βγάζει τα άπιαστα. Δεύτερο ματς δίχως νίκη, ψάχνει βαθμούς ώστε να ανασάνει μιας και πάτησε στην επικίνδυνη ζώνη και στο -1 απο την Κόνιασπορ. Εκτός ο φορ Τοζλού.

Εκτίμηση: Η Σίβασπορ ναι μεν δεν μπορεί να κυνηγήσει τις Μπασακσεχίρ - Τραμπζονσπόρ, νιώθει όμως και «καυτή» την ανάσα των απο κάτω. Είναι ανώτερη και δίκαια ο άσος είναι σε πρώτο πλάνο στο 1.83.

Αλάνιασπορ – Γαλατασαράι: Στην Άγκυρα απέναντι στην Ανκαραγκουτσού πήρε διπλό με περίπατο (4-1) και παρά το 0-0 του πρώτου μέρους ήταν καταιγιστική στην επανάληψη για να πάρει μια σπουδαία νίκη. 1-2-0 στα τρία τελευταία παιχνίδια, εφικτό να μπεί στη πρώτη τετράδα. Τιμωρημένος ο Ουέλιντον .

Η Τράμπζονσπορ την έκανε ό,τι ήθελε και οι απουσίες σε συνδιασμό με την αποβολή της κόστισαν με μια βαριά ήττα (3-1). Μέχρι και το πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν μέσα στη διεκδίκηση έστω του ενός βαθμού όμως δέχθηκε γκολ μαχαιριά στο φινάλε. Εκτός ο κίπερ Μουσλέρα, ο στόπερ Λουινταμά , ο Λεμινά (Μ) και οι φορ Αντόνε και Φαλκάο .Στη 4η θέση, κρατά με νύχια και με δόντια το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Εκτίμηση: Όλα σε αυτό το παιχνίδι φωνάζουν άσο. Το μομέντουμ, η ποιότητα και οι απουσίες των φιλοξενούμενων. Με νίκη η Αλάνιασπορ θα φτάσει στον πόντο απο τη Γαλατά που παραπαίει. Με ρίσκο στο 2.27 του άσου.

Γκοζντέπε - Ανκαραγκουτσού: Νέα ήττα και 2-1 απο τη Φενέρ σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο... όριο. Δέχθηκε γκολ στο 25' και 45', ήταν ανώτερη στην επανάληψη αλλά το γκολ του Αϊντογκντού στο 66ο λεπτό δεν μπόρεσε να αλλάξει τις ισορροπίες. Εκτός στόχων, έχει κλειδώσει την παρουσία της στη μεγάλη κατηγορία και του χρόνου.

Ήττα σοκ εντός έδρας με 1-4 υπέστη η Ανκαραγκουτσού από την Αλάνιασπορ δείχνοντας πως ακόμα ψάχνεται. Έχασε πέναλντι στο φινάλε του πρώτου μέρους που έληξε χωρίς σκορ, δεν κατέβηκε ποτέ στην επανάληψη. Παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, έχοντας μόλις δύο βαθμούς στα 4 τελευταία, ούσα σχεδόν υποβιβασμένη. Εκτός ο χαφ Τσινάρ.

Εκτίμηση: Αδιάφοροι οι γηπεδούχοι, με το μαχαίρι στα δόντια οι φιλοξενούμενοι για τη τελευταία τους ζαριά στην πρώτη κατηγορία ενώ ακολουθούν ματς φωτιά. Δεν αξίζει το ρίσκο.

Τραμπζονσπόρ – Αντάλιασπορ: Μάγκικο διπλό και εμφάνιση - μαγεία για το σύνολο της Τραπεζούντας στο πρόσφατο παιχνίδι με τη Γαλατά εκτός έδρας (1-3). Είδε τον αντίπαλο να παίζει με παίκτη λιγότερο απο το 32', εννιά λεπτά μετά προηγήθηκε απο την άσπρη βούλα. Τα πράγματα έγιναν πιο απλά στην επανάληψη με τη Τράμπζονσπορ να μένει «ζωντανή» στη μάχη για τον τίτλο και αν απόψε κερδίσει θα βρεθεί στο -2 απο τη κορυφή. Εκτός ο στόπερ Χοσεϊνί .

Την πρωτοπόρο Μπασακσεχίρ υποδέχτηκε η Αντάλιασπορ την προηγούμενη αγωνιστική, ήταν σαφέστατα υποδεέστερη της αντιπάλου αλλά κράτησε μόλις για ένα ημίχρονο. Στην επανάληψη έγινε παιχνίδι για έναν το ματς. Δέχθηκε το πρώτο γκολ στο 71', μεγάλη η πίεση στην επανάληψη, στις καθυστερήσεις αφού δεν έγινε το 1-1 ήρθε και το δεύτερο γκολ της Μπασάκ. Διατηρεί απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη, κοντά στο να σωθεί και τυπικά.

Εκτίμηση: Αδιάφορη βαθμολογικά αλλά δεν χαρίζεται  η Αντάλιασπορ, εντούτοις η Τράμπζονσπορ δεν θέλει να χάσει επαφή με τη κορυφή στη μάχη του τίτλου. Στο 1.37 ο άσος, τι να παίξει κανείς;