08/03/2020

Με τη ντερμπάρα ανάμεσα σε Σίβασπορ και Γαλατά το μενού της Κυριακής στη Τουρκία.

• 9/10 οver 2.5 προσφάτως η Γαλατά.
  • Μόλις μια ήττα στα πέντε πιο πρόσφατα η Καϊσερισπόρ.

Κασίμπασα – Καϊσέρισπορ: Δεν ήταν καλή απέναντι στη Κόνιασπορ συνεπώς το 0-0 στο Ικόνιο θεωρείται ένα καλό αποτέλεσμα. Πάλεψε όμως επιθετικά ήταν «λίγη», την ώρα που ο αντίπαλος την πίεσε πολύ στο φινάλε. Ο Φουάτ Κάπα τόνισε πως η ομάδα του αμύνθηκε εξαιρετικά ενώ παραμένει εντός επικίνδυνης ζώνης στο -3 απο τη Κόνιασπορ όμως με αγώνα λιγότερο. Εκτός οι μέσοι Σαντικού και Παβέλκα.

Δυνατή επικράτηση με 1-0 απέναντι στη Γκοζντέπε εντός έδρας. Τρέχει γκαζώνοντας στο φινάλε το σύνολο της Καισάρειας που είδε τον αντίπαλο στο πρόσφατο παιχνίδι μεταξύ τους να απειλεί αρκετά. Έχει κατακτήσει 8 βαθμούς στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια με αποτέλεσμα να έχει μειώσει στο -3 απο τις θέσεις εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Εκτίμηση: Η αξία σε αυτή την αναμέτρηση βρίσκεται στη κόντρα για δύο λόγους. Αρχικά διότι η Κασίμπασα είναι σε ελεύθερη πτώση το τελευταίο διάστημα την ώρα που η Καϊσερισπόρ έχει αλλάξει ριζικά το αγωνιστικό της στύλ μπαίνοντας ξανά στο κόλπο της σωτηρίας, αλλά και διότι το 1.80 στον τελικό σωτηρίας είναι πολύ χαμηλό. Χ2  στο 2.05.

Ρίζεσπορ - Αλάνιασπορ: Τι ήθελε να προηγηθεί στη Τραπεζούντα η Ρίζεσπορ; Δέχτηκε πέντε τέρματα στη συνέχεια γνωρίζοντας τον διασυρμό με το 5-2 να έρχεται στο δεύτερο μέρος όταν και η Τράμπζονσπορ σκόραρε πέντε φορές! Απολύθηκε ο τεχνικός Καρτάλ μετά απο τέσσερις ήττες σερί που φέρνουν πλέον τα «σπουργίτια» στο +4 απο τις τελευταίες θέσεις. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, πιθανό ροτέισον.

Είδε τη Μπεσίκτας να φεύγει με πολύτιμο διπλό απο την έδρα της (2-1) σε ένα ματς γεμάτο συγκινήσεις. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 37ο λεπτό της συνάντησης όμως η Μπεσίκτας ήταν καταιγιστική στην επανάληψη. Με δοκάρι και πολλές φάσεις στο ματς οι «μαυραετοί» στην επανάληψη το γύρισαν. Η Αλάνιασπορ έφυγε με διπλό (1-0) απο την έδρα της Αντάλιασπορ στο κύπελλο και έχει μεγάλο πλεονέκτημα για τον επαναληπτικό. Εκτός ο Κόλκερ (Α) αλλά και ο Σιώπης (Μ).  Τιμωρημένος ο Ουέλινγκτον (Α).

Εκτίμηση: Οι γηπεδούχοι θέλουν να κλειδώσουν τη παραμονή τους και η αλλαγή προπονητή ίσως φέρει νέα πνοή. Σημαντικές απουσίες οι ντεφορμέ φιλοξενούμενοι, κυρίως στην άμυνα, λογικό να στραφούμε στη κόντρα (1Χ) στο 1.60.

Σίβασπορ – Γαλατασαράι: Δε δυσκολεύτηκε απέναντι στην Ανκαραγκουτσού (0-3) εκτός έδρας σε μια αναμέτρηση που έπιασε καλή απόδοση επιβεβαιώνοντας πως δικαίως βρίσκεται τόσο ψηλά. Βοήθησε η αποβολή των γηπεδούχων στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να «ξεκλειδώνουν» την αντίπαλη άμυνα στο 70'! Δεύτερη σερί νίκη, μια ανάσα απο τη κορυφή πρίν το σημαντικό ντέρμπι. Εκτός ο Ριμπάλκα (Μ).

Απο το τρίτο λεπτό της αναμέτρησης με τη Γκεντσλερμπιρλίγκι έδειξε τις προθέσεις της πιάνοντας τον αντίπαλο απο το λαιμό. Είχε εύκολο απόγευμα και σκόρπισε τον αντίπαλο με τρία τέρματα στο παιχνίδι. Η ομάδα του Τερίμ έφτασε έτσι τις 8 σερί νίκες στο πρωτάθλημα με άμυνα απο «γρανίτη». Εκτός ο στόπερ Λουϊνταμά.

Εκτίμηση: Ντερμπάρα με τα όλα της, δύσκολα όμως μπορεί κάποιος να στραφεί στην επιλογή κάποιου σημείου. Αμφότερες σε πολύ καλή κατάσταση, θα το δούμε στο live.