Super Lig (7/7): Νίκη τίτλου για Μπασακσεχίρ!

06/07/2020

Νίκη και ένα ακόμα βήμα τίτλου για τη Μπασακσεχίρ.

• 9/11 goal/goal προσφάτως η Φενέρ.

Γκεντσλερμπιρλίγκι - Φενέρμπαχτσε: Mε μόλις μια νίκη στα επτά πιο πρόσφατα της παιχνίδια, η Γκεντσλερμπιρλίγκι παραμένει αρκετά χαμηλά στη βαθμολογία και είναι πάντα σε οριακή κατάσταση. Μόλις 32 βαθμοί η συγκομοιδή της, στο +3 απο τη ζώνη του υποβιβασμού και πιο συγκεκριμένα απο τη Ρίζεσπορ. «Κόλλησε» στο 0-0 με τη Μαλάτιασπορ εκτός έδρας προσφάτως, «λίγη» στο παιχνίδι, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις λιγοστές πάντως ευκαιρίες της. Τιμωρημένοι οι αμυντικοί Οζγκένκ και Ράμος, το ίδιο και ο χαφ Πεχλινβάν.

Πειστική απέναντι στη Γκοζντέπε η Φενέρ, πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα, κάτι που δεν συμβαίνει αρκετά συχνά. Έχασε πολλές ευκαιρίες, το ίδιο όμως και ο αντίπαλος και παρά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της, κατάφερε να πανηγυρίσει μια πολύ σημαντική νίκη και τρείς σπουδαίους βαθμούς με σκορ 2-1. Με αυτά και με αυτά, η τετράδα άρχισε να μοιάζει εκ νέου ένας στόχος εφικτός για την ομάδα της Πόλης που έχει πάρει τα πάνω της. Τιμωρημένος στόπερ Αζίζ και οι χαφ Γκάρι Ροντρίγκεζ και Τουφάν.

Εκτίμηση: Θέλουν τη νίκη και οι δύο, κυνηγούν κάτι διαφορετικό αμφότερες. Η Φενέρ έχει μπει καλώς ή κακώς σε τροχιά τετράδας με τη Γκεντσλέρ να θέλει να οριστικοποιήσει τη σωτηρία της. Χαμηλές οι αποδόσεις στα γκολ, θα το αποφύγουμε αλλά με τα μάτια μας ανοικτά στο live.

Μπασακσεχίρ - Ντενίζλισπορ: Έτοιμη για στέψη η Μπασακσεχίρ με τεράστιο διπλό επί της Αντάλιασπορ εκτός έδρας με 2-0 προσφάτως, αγκαλιάζοντας την πρώτη θέση και σε συνδιασμό με τις γκέλες της Τράμπζονσπορ δείχνει πως μόνο με αυτοκτονία θα χάσει αυτό το πρωτάθλημα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η Αντάλιασπορ πάντως λίγο έλειψε να κάνει ζημιά στη Μπασακσεχίρ που απείλησε πρώτη φορά στις αρχές της επανάληψης. Στο 71ο λεπτό ξεκλειδώθηκε η αντιπαλη άμυνα και στις καθυστερήσεις η χαριστική βολή. Τιμωρημένοι οι αμυντικοί Σκρτελ και Επουρεάνου, το ίδιο και οι χαφ Άλεκσιτς, Βίσκα και Τεκντεμίρ.

Της πήρε το... πορτοφόλι η Γκαζιαντέπ εντός έδρας, γνωρίζοντας μια ακόμα ήττα, την τρίτη στα τέσσερα τελευταία (0-1). Νωρίς το γκολ της νίκης για τη Γκαζισεχίρ, οι γηπεδούχοι είχαν τις φάσεις τους για ένα γκολ ισοφάρισης το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ. Ο κόουτς Ουγκιούν αποτέλεσε παρελθόν από την τεχνική ηγεσία της ομάδας και πρίν το σημαντικό παιχνίδι με τη Τράμπζονσπορ θα πάει με υπηρεσιακό (και βλέπουμε...). Τιμωρημένοι οι αμυντικοί Γιαβρού και Γιλμάζ.

Εκτίμηση: Ακόμη ένα ματς που η Ντενίζλισπορ χαρακτηρίζει ως τελικό . Μπορεί να είναι νεοφώτιστη, όμως το υλικό της δεν είναι απο τα χειρότερα στη κατηγορία και θεωρητικά δεν αξίζει τη πτώση. Η Μπασακσεχίρ θέλει όμως νίκη - τίτλου για να έρθει ακόμα πιο κοντά στη στέψη και η επικράτηση της απο το ημίχρονο αγγίζει τον διπλασιασμό.