Super Lig (7/3): Με όπλο την παράδοση και την ποιότητα για... να βγάλει αντίδραση η Γαλατά

06/03/2021

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Τουρκίας, ακολουθεί ανάλυση των δύο αναμετρήσεων της ημέρας.

Γκεντσλερμπιρλίγκι - Μπασακσεχίρ: Ιδανική αυτόχειρας η Γκεντσλέρ στο ματς με την Γκαζισεχίρ καθώς παρά το γεγονός πως έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο, είχε διάθεση και τρεξιματα δεν κατάφερε να πάρει κάτι απο το παιχνίδι γνωρίζοντας την ήττα με 2-1. Στο 58' απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, όμως στην επόμενη φάση δέχθηκε το 1-1, σε μια αδιανόητη ενέργεια. Με 0-2-8 στα δέκα τελευταία παιχνίδια, το μόνο δύσκολο είναι να ξεμπλέξει απο την επικίνδυνη ζώνη. Εκτός ο μπακ Πεχλιβάν και ο στόπερ Τουρέ.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο ματς, αυτό της Μπασακσεχίρ κόντρα στην Κόνιασπορ την περασμένη Τετάρτη, το μόνο που κατάφερε να πάρει η περσινή πρωταθλήτρια ήταν ο βαθμός της ισοπαλίας (1-1 τελικό). Σε ενα ματς με τρομερό ρυθμό, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 79' χωρίς να απειλείται σοβαρά εκείνο το διάστημα, απάντησε με τον ίδιο τρόπο έξι λεπτά μετά. Ξεπεσμός για τη Μπασάκ, έφτασε σε σημείο να αγνοεί τη νίκη στα 10 τελευταία παιχνίδια (0-5-5) και να βρισκεται στο όριο των θέσεων του υποβιβασμού. Νέα απώλεια ο χαφ Τενκτεμίρ.

Εκτίμηση: Γκεντσλερμπιρλίγκι και Μπασακσεχίρ συμπλήρωσαν μία σειρά δέκα αγώνων χωρίς νίκη. Η γηπεδούχος είναι βέβαια σε πολύ πιο κρίσιμη κατάσταση σε σχέση με τη Μπασάκ, θέλει νίκη. Παρόλα αυτά οι περσινοί πρωταθλητές μπορεί να... μπλέξουν κάλλιστα αν ηττηθούν απόψε, μιας και ακολουθούν δύσκολα ματς. Αν οχι και τώρα πότε; Με ρίσκο στο διπλό του 1.95.

Γαλατασαράι - Σίβασπορ: Το σερί της Γαλατά έλαβε... τέλος. Στην έδρα της Ανκαραγκουτσού, στην τουρκική πρωτεύουσα, η ομάδα της Γαλατασαράι, υπέστη την ήττα με 2-1 σε μια κακή βραδιά γι' αυτήν. Άστοχη σε τρεις κλασικές ευκαιρίες, έμεινε πίσω στην εκπνοή του ημιχρόνου απο την άσπρη βούλα. Στο 55' δέχθηκε δεύτερο τέρμα ενώ δύο λεπτά μετά έμεινε και με παίκτη λιγότερο. Το γκολ της τιμής τελικά ο Ακτούρκογλου στο 92'.  Η ήττα αυτή σε συνδυασμό με τη χτεσινή νίκη της Μπεσίκτας, την έριξε στη 2η θέση, must win το παιχνίδι απόψε. Τραυματίας ο φορ Μοστάφα Μοχάμεντ, πολύ σημαντική και η απουσία του χαφ Ετεμπό.

Προσπάθησε πολύ για τους τρείς βαθμούς της νίκης κόντρα στη νεοφώτιστη Χατάγιασπορ, έμεινε ωστόσο στο 1-1. Μπορεί να μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, όμως, έδειξε τρομερό πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Στο 54' πήρε κεφάλι στο σκορ χάρη στον Γιαταμπαρέ, αλλά είδε κλειστούς διαδρόμους και «κόλλησε» στον βαθμό δεχόμενη γκολ στη συνέχεια. Τραγική η παράδοση στην έδρα της Γαλατά, μετράει 14 συνεχόμενες ήττες.

Εκτίμηση: Η Γαλατά, μετά από μία «γκάφα», βγάζει αντίδραση και ξορκίζει τα σύννεφα που εμφανίζονται πάνω απο το σύλλογο. Θέλει μια πειστική εμφάνιση κόντρα στη Σίβασπορ που δεν είναι και... φόβητρο ενώ υποφέρει παραδοσιακά στην έδρα της Γαλατά, συνεπώς το combo άσου με over 1.5 στο 2.10 είναι εξαιρετική επιλογή.