05/10/2019

Ματσάρα στην έδρα της Γκαζιαντέπ, την ώρα που Μπεσίκτας και Αλάνιασπορ δοκιμάζονται σε ένα μεγάλο παιχνίδι.

• 5/7 over 2.5 για την Γκαζιαντέπ σε πρωτάθλημα και κύπελλο.
  • Χωρίς ήττα η Αλάνιασπορ στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας ματς της.

Σίβασπορ - Ανκαραγκουτσού: Οχι μόνο έκανε τη μεγάλη εκπληξη απέναντι στην Αλάνιασπορ (1-1), θα μπορούσε κάλλιστα να πάρει και τους τρείς πόντους της νίκης! Μόλις μια νίκη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, όμως παρόλα αυτά θα πρέπει να αισθάνεται αδικημένη καθώς παίζει καλό ποδόσφαιρο και είναι έκπληξη η «φτωχή» της συγκομοιδή ως τώρα. Εκτός οι Κιλίντς, Ριμπάλκα και ο Γιαρντιμτσί (Α).

Απέναντι στην Γκεντσλερμπιρλίγκι, έπαιζε ντέρμπι... Άγκυρας και το πάθος ήταν δυνατό να περιορίσει κάθε είδους δυσκολία στον αγωνιστικό χώρο. Η Ανκαραγκουτσού βρέθηκε με παίκτη λιγότερο απο το 30ο μόλις λεπτό της συνάντησης όμως ανέβασε στροφές και με Καντέγιας και Καπλάκ πήρε προβάδισμα. Στην επανάληψη το μόνο που κατάφερε ο αντίπαλος ήταν να μειώσει. Τεράστια νίκη σε ψυχολογικό επίπεδο, θα απουσιάσουν οι Καραγιέλ (Α) και οι μέσοι Καντέρος και Σκαριόνε.

Εκτίμηση: Η Σίβασπορ είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα αυτή τη στιγμή και δείχνει να έχει το μομέντουμ υπέρ της. Η Ανκαραγκουτσού δεν πατά και καλά, άσος με under 4.5 στο 1.75.

Μπεσίκτας - Αλάνιασπορ: Διασυρμός δίχως τέλος για την Μπεσίκτας που δέχτηκε τέσσερα γκολ στη Τραπεζούντα (4-1)  και η οποία Μπεσίκτας έμεινε στο όριο της επικίνδυνης ζώνης, με μία νίκη σε έξι ματς. Χαμός με τους οπαδούς, ο Ορμάν (πρόεδρος των «ασπρόμαυρων») έχει παραιτηθεί ήδη ενώ και ο κόουτς Αβτσί, είναι για να φεύγει. Μεσοβδόμαδα, η Γούλβς την κέρδισε με γκολ του Μπολί στο 93' εντός έδρας για το Europa League. Τιμωρημένος ο Ελνενί (Μ).

Μόνη πρώτη στη κορυφή η Αλάνιασπορ που μπορεί να μη κέρδισε, όμως η Σίβασπορ της έβαλε δύσκολα και τη ζόρισε τόσο πολύ που ακόμα κι ο βαθμός (1-1), θεωρείται θετικό αποτέλεσμα. Ακόμα κι αν έχει κάνει μια μίνι - «κοιλιά», η ποιότητα της και η υπεροπλία της σε όλες τις γραμμές την καθιστούν μεγάλο φαβορί για τίτλο φέτος. Ο μπακ Χουαμφράν τραυματίας, εκτός ο στόπερ Γκορ.

Εκτίμηση: Είναι τρομακτικά παράλογο το γεγονός πως η Μπεσίκτας αυτή τη στιγμή και με αυτά τα δεδομένα είναι τόσο φαβορί. Μονόδρομος το Χ2 στο 1.80 για την καλύτερη ισως ομαδα της Λίγκας αυτή τη στιγμή.

Γκαζιαντέπ - Μπασακσεχίρ: Θεία δίκη για την Γκαζιαντέπ, η ισοφάριση της Γκεζτέπε στο 85ο λεπτό. Τα είχε όλα στρωμένα στα πόδια της... Αριθμητικό πλεονέκτημα απο το 50ο λεπτό, προβάδισμα στο σκορ απο το 58' με τον Βουράλ, εντούτοις δεν κατάφερε να φτάσει σε απόσταση αναπνοής απο τη κορυφή. Δικαιολογείται εν μέρει καθώς είναι νεοφώτιστη, παίζει ωστόσο εξαιρετικά και οι απαιτήσεις δείχνουν να.. μεγαλώνουν. Τιμωρημένοι οι χαφ Ντιαρά και Καγιοντέ. Δύσκολα ο φορ Τσελίκ.

Η μεγαλύτερη νίκη της τα τελευταία... σχεδόν δύο χρόνια ήταν το 5-0 επί της Ρίζεσπορ! Μπαλάρα, ξέσπασμα και συνέχεια στις νίκες και καλές εμφανίσεις απο το ντέρμπι με τη Μπεσίκτας. Ο κόουτς Μπουρούκ δείχνει να νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια πλέον και αυτό βοηθά αρκετά τη δουλειά του. Από την άλλη, η ισοπαλία (1-1) απέναντι στη Γκλάντμπαχ στο Europa League είναι σαν ήττα για την Μπασακσεχίρ που έδειχνε να έχει το τρίποντο στα χέρια της μέχρι τις καθυστερήσεις και έψαχνε την πρώτη της νίκη μετά την συντριβή με 4-0 στη Ρώμη. Η Μπασακσεχίρ άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 55' με τον Κριβέλι να κλέβει στη μεσαία γραμμή και να βγάζει τρομερή μπαλιά για τον Βίσκα που πάτησε περιοχή και πλάσαρε ωραία τον Σόμερ για το 1-0. Στις καθυστερήσεις η Γκλάντμπαχ έφερε το ματς στα ίσα με τον Χέρμαν να κάνει το 1-1 μετά από ασίστ του Μπενσεμπαϊνί.

Εκτίμηση: Η Γκαζιαντέπ έχει 5/7 over 2.5 τούτη τη στιγμή στα φετινά της επίσημα ενώ η Μπασακσεχίρ αν βάλει κάτω τη μπάλα μπορεί να βρίσκει δίχτυα ασταμάτητα. Το over 2.5 στο 2.05 είναι δελεαστικό.

Ρίζεσπορ - Τραμπζονσπόρ: Ξεκίνησε με δύο νίκες όμως απο εκεί και έπειτα... το χάος. Η Ρίζεσπορ έχει δύο ήττες και δύο ισοπαλίες στα τέσσερα τελευταία της παιχνίδια, δείχνει εξαιρετικά ντεφορμέ και πλέον θα πρέπει να αλλάξει πολλά στη συνέχεια. Ο Καρτάλ είδε την ομάδα του να δέχεται πέντε γκολ απο την Μπασακσεχίρ εκτός έδρας ενώ είχε προηγηθεί η ήττα με 2-1 εντός απο την Γκαζιαντέπ. Μόνο ο βασικός φορ Ελ Καμπίρ θα απουσιάσει.

Η Τραμπζονσπόρ διέλυσε 4-1 εντός έδρας την Μπεσίκτας, ανεβάζοντας ρυθμούς και φτιάχνοντας ψυχολογία ενόψει της συνέχειας μετά απο πέντε ματς χωρίς νίκη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 31’ με αυτογκόλ του Τοκούζ και στο 42’ ο Χοσέ Σόσα έκανε το 2-0. Ο Σόρλοθ στο 64’ έγραψε το 3-0, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 79’ σε 3-1 με τον Γιαλτσίν. Ο Ενουακαέμε στο 88’ διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για την Τραμπζονσπόρ. Στο Europa League, ισόπαλες 2-2 έμειναν Τραμπζονσπόρ και Βασιλεία.  Μετά το 1-1 του πρώτου μέρους, ο Σόσα έδωσε προβάδισμα στο 76’ στους Τούρκους, αλλά ο Οκαφόρ λύτρωσε τους Ελβετούς.

Εκτίμηση: Η Τράμπζονσπορ οφείλει και μπορεί να πάρει τους τρείς βαθμούς, όμως εδώ τα κουκιά είναι μετρημένα και εκτός των άλλων υπάρχει και η Ευρώπη μεσοβδόμαδα που έχει εξαντλήσει τους παίκτες της ομάδας της Τραπεζούντας. Είναι και ντέρμπι το ματς, καλύτερα αποχή.