05/07/2020

«Μάχες» σε Ευρώπη και ουρά στη Τουρκία. Bet στο 2.52 στο ντέρμπι της Πόλης.

• 4/5 Over 3,5 εκτός έδρας προσφάτως για τη Τράμπζονσπορ.
  • 3/4 N/G στο πρωτάθλημα τελευταία η Σίβασπορ.

Κασίμπασα - Σίβασπορ: Με 5 συνεχόμενες νίκες πλέον έχει πάρει σοβαρή διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη. Ήταν ανώτερη στο εκτός έδρας ματς με την Γκεντσλερμπιρλίγκι, πίεσε ψηλά απο το ξεκίνημα  και βρήκε δις τον δρόμο προς τα δίχτυα και έφτασε σε μια μεγάλη νίκη (2-0). Δύσκολα ο χαφ Σαντικού.

Εντός έδρας ήττα με 2-0 απο την Καϊσερισπόρ επιβεβαιώνοντας πως βρίσκεται σε πολύ κακό φεγγάρι. Μπήκε δυνατά στο ματς και είχε τις σημαντικές της στιγμές για το γκολ, όμως όσο περνούσε ο χρόνος και δεν σκόραρε έδινε το θάρρος στον αντίπαλο να ψάξει με μεγαλύτερη άνεση κάτι καλύτερο. Αυτό συνέβη και σε ένα πολύ κομβικό σημείο, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η ομάδα της Καισαρείας άνοιξε το σκορ. Μετρημένα κουκιά στην επανάληψη, πιο κοντά στο γκολ η Σίβασπορ, που δέχτηκε με πέναλτι στο 81’ το 0-2. Εκτός ο στόπερ Οσμάνπασα και ο χαφ Ακσόι που είναι τιμωρημένοι.

Εκτίμηση: Η εξαιρετική Σίβασπορ μοιάζει ικανή να... αυτοκτονήσει, κινδυνεύει να μείνει και εκτός Ευρώπης. «Τρένο» η Κασίμπασα, πήρε τη διαφορά που ήθελε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Θα το δούμε στο λάιβ.

Κόνιασπορ – Ρίζεσπορ: Με παίκτη λιγότερο απο το 15', δεν μπόρεσε να ανταγωνιστεί τη Μπεσίκτας κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να ηττηθεί με καθαρό σκορ 3-0. Το παθητικό της παιχνίδι δεν απέδωσε καρπούς, μετράει μόλις έναν βαθμό στα τρία τελευταία ματς και παραμένει σταθερά μέσα στις θέσεις υποβιβασμού. Τιμωρημένος ο χαφ Χατζιαχμέτοβιτς .

Και καλά να λέει για τον βαθμό που πήρε απέναντι στη Ντενίζλισπορ (2-2) αν και δεν βόλεψε καμία από τις δύο ομάδες στην σκληρή προσπάθεια που καταβάλουν  για παραμονή. Δέχθηκε δύο γκολ μέχρι το 30', για να μειώσει πέντε λεπτά πρίν το φινάλε του πρώτου μέρους. Το έφερε στα ίσια με τον Μπολντρίν στην επανάληψη, είχε τις φάσεις της ακόμα και για να το πάρει. Χωρίς νίκη στα δύο τελευταία ματς. Εκτός οι αμυντικοί Μόροζιουκ και Αμπαρχούν  αλλά και ο επιθετικός Ούμαρ.

Εκτίμηση: Τελικός και ματς όλα για όλα το αποψινό ανάμεσα σε δύο ομάδες που μάχονται για τη σωτηρία τους. Όλα για όλα, με τη Κόνιασπορ να πρέπει να βρεί λύσεις απέναντι σε μια κάκιστη αμυντικά Ρίζεσπορ. Καλό στο 1.93 το αμφίτερμα.

Γαλατασαράι – Τραμπζονσπόρ: Ούτε τώρα νίκη για τη Γαλατά που συμπλήρωσε πέντε σερί παιχνίδια δίχως τρίποντο. 0-4-1 σε αυτά, τυχερή για τον βαθμό απέναντι στη Μπασακσεχίρ με τον αντίπαλο να χάνει τεράστιες ευκαιρίες για τη νίκη και το ματς να μένει στο 1-1. Δύσκολα να καλύψει στις επόμενες αγωνιστικές το «χαμένο έδαφος» για τις πρώτες θέσεις. Πολλά τα προβλήματα της, τιμωρημένος ο φορ Μπουγιούκ και τραυματίες οι Μουσλέρα (Τ), Λίνες (Α), Λουινταμά (Α). Σταθερά έξω ο φορ Φαλκάο.

Αυτοκτονία απέναντι στην τελευταία της βαθμολογίας Ανκαραγκουτσού για τη Τράμπζονσπορ. Προηγήθηκε στο 3' με τον  Σέρλοτ, δεν σταμάτησε λεπτό την ανελέητη πίεση όμως παρά το γεγονός πως έφτιαχνε τη μια φάση πίσω απ' την άλλη δε μπορούσε να βάλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 63' υπέπεσε σε πέναλτι απο το οποίο ήρθε το 1-1. Η Μπασακσεχίρ γκέλαρε αλλά η ομάδα της Τραπεζούντας είχε χρυσή ευκαιρία να την φτάσει. Πλέον κυνηγά στο -5 έστω και με ματς λιγότερο. Τιμωρημένος ο στόπερ Χοσεϊνί .

Εκτίμηση: Η Γαλατά θέλει μόνο νίκη για να ανέβει βαθμολογικά, η Τραμπζονσπόρ άφησε βαθμούς όμως ξανά και δεν πρόκειται να αστειεύεται. Με ρίσκο στο 2.52 του διπλού.