Super Lig (5/10): Do or die για Γαλατά

04/10/2019

Ερωτηματικό αποτελεί η κατάσταση της Γαλατασαράι που θέλει να ξεπεράσει το σοκ των πρώτων αγωνιστικών και της 9ης θέσης.

• Απο πέντε σερί NG η Κασίμπασα.
  • 4/5 ΝG στα τελευταία της η Γαλατασαράι.

Κασίμπασα - Κόνιασπορ: Δεύτερη σερί νίκη για την Κασίμπασα, που οχι μόνο φανέρωσε τις επιθετικές της αρετές, αλλά άλλαξε ωστόσο τις αμυντικές της ανορθογραφίες. Με μηδεν παθητικό για δεύτερο σερί ματς, καθάρισε και την Ντενίζλισπορ εκτός έδρας. Δεν μπορεί ο Ποπόφ (Α),δύσκολα ο Κουαρέσμα (Μ).

Μυθική Κόνιασπορ, ανέτρεψε το 0-1 της Καϊσέρισπορ με γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους για το 1-1 ενω στο 98ο λεπτό σκόραρε για το τρίποντο με πέναλντι! Επιτέλους, άνοιξε το παιχνίδι της η «δυσκοίλια» Κόνιασπορ. Η πρώτη της εντός έδρας νίκες μετά απο οκτώ ολόκληρους μήνες και μπήκε στην πεντάδα παρά το γεγονός πως... δεν βλεπεται! Δύσκολα οι μέσοι Μιλόσεβιτς και Τσαμνταλί, εκτός ο Ουρτάδο (Μ).

Eκτίμηση: H Kασίμπασα δείχνει να πατά καλύτερα όμως το ποδόσφαιρο που παίζει δεν παράγει γκολ... Η Κόνιασπορ έβγαλε ψυχή αλλά κι αυτή δεν βρίσκει με ευκολία δίχτυα. Under 2.5 στο 1.80.

Γκεζτέπε - Καϊσερισπόρ: Η Γκεζντέπε είχε κάνει ένα κάκιστο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, τόσο κακό που πετυχε το πρώτο της γκολ μόλις την προηγούμενη αγωνιστική απέναντι στην Κόνιασπορ, την οποία και νίκησε με 1-0. Η εμφάνιση της πάντως απέναντι στη Γκαζιαντέπ εκτός έδρας, ήταν για σεμινάριο. Εκπληκτική και ψυχωτική νίκη παρά το γεγονός πως βρέθηκε με παίκτη λιγότερο απο το 50ο λεπτό της συνάντησης και πίσω στο σκορ οκτω λεπτά μετά, βρήκε τα... κότσια να ισοφαρίσει στο 85'!Τιμωρημένος ο κίπερ Μπέτο, εκτός ο Πάκο (Μ).

Αντίθετη πορεία για την Καϊσερισπόρ που απο το ζενίθ βρέθηκε στο ναδίρ στο ματς με τη Κόνιασπορ. Στο 9ο μόλις λεπτό, κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ εξαιτίας ενός αυτογκολ, ωστόσο δεν μπόρεσε να αντέξει. Στις καθυστερήσεις τόσο του πρώτου μέρους όσο και στο φινάλε του ματς, σε δύο περιπτώσεις κακής αμυντικής αντίδρασης, βρέθηκε να δέχεται δύο τέρματα και να χάνει με 2-1. Ο τεχνικός Κάραμαν παραιτήθηκε εμφανώς εξοργισμένος, όμως αργότερα ανακαλεσε την απόφαση του, απόφαση που στηρίζει και η διοίκηση της ομάδας. Εκτός ο στόπερ Τσελέμπι.

Εκτίμηση: Η Γκεζντέπε έχει δείξει απίστευτη μαχητικότητα στις τελευταίες αγωνιστικές όπου με παίκτη λιγότερο έχει καταφέρει να πάρει 4 βαθμούς! Η Καϊσερισπόρ δείχνει σε κακό mood και όσο κι αν στηρίζεται ο κόουτς Καραμάν, αν δεν δούμε πράξεις δεν μας πείθει τίποτα. Άσος στο 1.75.

Γκεντσλερμπιρλίγκι - Γαλατασαράϊ: Ήταν πολύ ανώτερη απο την Ανκαραγκουτσού στην Άγκυρα, όμως οχι μόνο δεν πήρε αυτό που ήθελε, αλλά χάνοντας τη μία ευκαιρία πίσω απο την άλλη, έδωσε τη δυνατότητα στο αντίπαλο να φτάσει με αξιώσεις στη περιοχή της και να σκοράρει μάλιστα δύο φορές! Τραγική εμφάνιση, ακόμα μια για την ομάδα του Καπλάν που δέχεται τρομερή κριτική με την καρέκλα του πάντως να μοιάζει πως... τρίζει.

Και με τη βούλα η χειρότερη σεζόν της σύγχρονης ιστορίας της στα εγχώρια. Η Γαλατά έμεινε στο... μίζερο 0-0 με την Γαλατά και με 2-3-1 φιγουράρει στην 9η θέση της βαθμολογίας με 9 μόλις βαθμούς. Μεσοβδόμαδα είδε ένα Μουσλέρα να τη διατηρεί σε επίπεδα αξιοπρέπειας καθώς με τις επεμβάσεις του τη βοήθησε να χάσει με το 1-0 που μοιάζει φυσιολογικό οταν αγωνίζεσαι απέναντι στη Παρί Σεν Ζερμαίν. Χωρίς γκολ στα μισά φετινα της ματς για ολες τις διοργανώσεις! Εκτός ο Λεμινά (Μ).

Εκτίμηση: Ουραγός η Γκεντσλέρ και σε κακή αγωνιστική κατάσταση. Μπορεί να είναι στα χειρότερα της η Γαλατά όμως αυτό πρέπει να το πάρει. Στο 2.05 το διπλό.