Super Lig (3/10): Μπορεί η Αντάλιασπορ

03/10/2020

Αδικούν την ομάδα της Αττάλειας οι αποδόσεις.

• Μετράει 8/10 g/g στα εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα στο 2020 η Φενέρ.
  • 9/12 g/g ο εκτός έδρας απολογισμός της Αντάλιασπορ σε πρωτάθλημα και Κύπελλο στο 2020.

Μπασακσεχίρ – Γκοζτέπε: Τραγική η Μπασακσεχίρ στο φετινό πρωτάθλημα, δεν θυμίζει σε καμία περίπτωση την ομάδα που κατέκτησε το πρωτάθλημα πρίν λίγο καιρό. Νέα ήττα (και πάλι με σκορ 2-0), από τη νεοφώτιστη Καραγκιουμρούκ, με την εμφάνισή της να είναι κάτω του μετρίου. Πρόκειται για το χειρότερο ξεκίνημα πρωταθλήτριας στην ιστορία. Τιμωρημένος ο Καχβετσί (Μ).

Ατυχία για την Γκοζτέπε καθώς γύρισε μεν το ματς κόντρα στην Γκαζιαντέπ στην επανάληψη, αλλά δεν το πήρε, αφού ισοφαρίστηκε κόντρα στη ροή και στην εικόνα του παιχνιδιού στο συγκεκριμένο διάστημα - στις καθυστερήσεις (2-2).Eχει μαζέψει 8 βαθμούς στα 4 τελευταία της παιχνίδια. Eκτός ο φορ Ναπολεόνι και ο χαφ Ενβομποντό .

Εκτίμηση: Κάκιστη η Μπασακσεχίρ, δεν σκοράρει και δεν παίζει καλά. Έχει κάνει το χειρότερο ξεκίνημα πρωταθλήτριας ιστορικά όμως μέχρι να την δούμε να γυρίζει το χαρτί δεν την ξανα... πατάμε.

Μαλάτιασπορ – Αντάλιασπορ: Εκκίνησε εντυπωσιακά στην Τραπεζούντα, έχοντας  μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί στο πρώτο μέρος, όμως «έσβησε» και δέχτηκε τρία τέρματα πρίν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Συνεχίζονται οι προβληματικές εμφανίσεις, μετά τα δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, εντονα τα προβλήματα σε άμυνα κι επίθεση για την ομάδα του Χαμζά Χαμζάογλου. Δεν έχει αναφερθεί κάποιο πρόβλημα τραυματισμού.

Σοβαρή, ώριμη, μεστή ομάδα η Αντάλιασπορ δείχνει έτοιμη για το βήμα παραπάνω έχοντας πραγματοποιήσει ένα εξαιρετικό ξεκίνημα συνδιάζοντας το με μια ακόμα νίκη απέναντι στη Ντενίζλισπορ προσφάτως με 1-0 . Δεν εντυπωσιάζει, αλλά συνεχίζει με την ίδια συνέπεια και αποτελεσματικότητα που είχε στο περυσινό β’ μισό του πρωταθλήματος. Εκτός ο χαφ Σινίκ .

Εκτίμηση: Η Αντάλιασπορ ανεβάζει στροφές και παρά την καλή εκκίνηση της Μαλάτιασπορ προκαλέι εντύπωση το πόσο φαβορί δίνεται απο τις εταιρείες. Πλήρες το ρόστερ, ποιότικα είναι ανώτερη και το 2 DNB στο 1.90 είναι στο μπλοκάκι.

Φενερμπαχτσέ – Φατίχ Καραγκιουμρούκ: Δίκαιη η ισοπαλία στο ντέρμπι με τη Γαλατά έστω και χωρίς σκορ αφού καμία εκ των δύο δεν άξιζε τη νίκη. Η αλήθεια πάντως είναι πως ο ενθουσιασμός του ξεκινήματος  και της εξαιρετικής ενίσχυσης έχει κοπάσει. Εκτός ο μπακ Ντιράρ.

Εξαιρετική η Καραγκιουμρούκ, «σβηστά» διέλυσε (2-0) την πρωταθλήτρια Μπασακσεχίρ, αφού ύστερα από ένα α’ μέρος χωρίς φάσεις, αλλά με απόλυτη συγκέντρωση, πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του δευτέρου (47’), χωρίς τίποτα να αλλάζει , έκλεισε τους διαδρόμους, έπαιξε άμυνα, κλειδώνοντας μάλιστα τη νίκη της με δεύτερο γκολ στο 90’. «Τρελαίνει κόσμο» με τις εμφανίσεις της, αήττητη φέτος (2-1-0), θα λείψει τελικά ο φορ Σομπί.

Εκτίμηση: Καλοί οι φιλοξενούμενοι αλλά ο Μπουλούτ φτιάχνει ομάδα... πολεμιστών και θέλει να μειώσει όσο το δυνατόν τους άσκοπους χαμένους πόντους. Δεν αξίζει κάτι πάντως pre game.