Super Lig (29/2): Η Αντάλιασπορ που αντιστέκεται

29/02/2020

Παίζει το ευρωπαϊκό της εισιτήριο η Φενέρ αλλά με αυτά που συμβαίνουν στο εσωτερικό του συλλόγου, τα πάντα μοιάζουν ρευστά.

•  Μόλις μία ήττα στις 12 τελευταίες αγωνιστικές η Τράμπζονσπορ.
  • 8/10 οver 2.5 προσφάτως η Κασίμπασα.

Κόνιασπορ - Κασίμπασα: Εκτός έδρας 2-2 απέναντι στη Κασίμπασα για τη Κόνιασπορ που με νύχια και με δόντια μπόρεσε να βρεθεί πάνω απο την επικίνδυνη ζώνη. Στο πρώτο ημίχρονο η Κασίμπασα βρήκε δύο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τη Κόνιασπορ στην επανάληψη να παίζει εξαιρετικό ποδόσφαιρο και να φτάνει στην ισοφάριση σκοράροντας στο 46' και το 87'.  Με μόλις 3 βαθμούς στις τελευταίες 5 αγωνιστικές, τη χειρότερη επίθεση της λίγκας και μια προβληματική άμυνα, θα είναι έκπληξη αν σώσει τη χρονιά. Εκτός ο χαφ Μίγια.

«Σκόρπισε» με 2-0 τη Ντενίζλισπορ η Κασίμπασα και πήρε μια νίκη που της δίνει αρκετή αυτοπεποίηθηση για τη συνέχεια. «Μαυρίλα» ο θάνατος οπαδού στις εξέδρες απο καρδιακή προσβολή σε ένα ματς γιορτή κατα τα άλλα μιας και εντός έδρας η Κασίμπασα είχε να κερδίσει απο το Σεπτέμβρη! Στο -2 από τη σωτηρία της η ομάδα της Πόλης, έχει την ευκαιρία να κερδίσει και να περάσει τη Κόνιασπορ βάζοντας φωτιά στο πρωτάθλημα. Μακροχρόνιες οι απουσίες της.

Εκτίμηση: Δύσκολο ματς για πρόβλεψη αφού και οι δύο έχουν να... ανέβουν βουνό για τη σωτηρία με τα πράγματα να μοιάζουν πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους. Δεν είναι να μπλέκεις το σετ καλύτερη η αποχή.

Αντάλιασπορ- Φενέρμπαχτσε : Μεγάλη νίκη με 3-1 με τη Κασίμπασα την προηγούμενη εβδομάδα, σπουδαίο διπλό προσφάτως και επί της Μαλάτιασπορ με 2-1 κάτι που δίνει έξτρα ώθηση ψυχολογικά στην Αντάλιασπορ. Με 11 βαθμούς στις τελευταίες 5 αγωνιστικές, οι «κόκκινοι» της Αττάλειας είδαν το «φύλλο» να γυρνά και πλέον είναι στο +5 απο τη ζώνη του υποβιβασμού, εκεί που έμοιαζαν ξεγραμμένοι. Τιμωρημένος ο Γκιουμούς (Μ). Μακροχρόνια τα υπόλοιπα.

Διπλό στην έδρα της πανηγύρισε η Γαλατά με σκορ 3-1, σε ένα ματς που ο αντίπαλος ωστόσο έφτασε δικαίως στη νίκη μιας και ήταν καταιγιστικός. Ντερμπάρα απο τα παλιά και γεμάτες κερκίδες με τους φιλοξενούμενους να σπάνε παράδοση πολλών ετών καθώς είχαν απο το 1999 να φύγουν με διπλό απο την έδρα της Φενέρ. Μάλιστα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 21ο λεπτό της συνάντησης απο την άσπρη βούλα όμως δέχτηκαν άμεση απάντηση και την ολική ανατροπή στο 80'. Το «κερασάκι στη τούρτα» ήρθε για τη Γαλατά στο 96ο λεπτό! Μόλις ένας βαθμός στα τέσσερα πιο πρόσφατα της παιχνίδια η Φενέρ που απο τη 2η θέση βρέθηκε στην 6η! O Ίσλα (Α) και ο Τορούτς (Μ) είναι τιμωρημένοι. Εκτός οι στόπερ Τσιφτσινάρ και Μπελόζογλου (Μ).

Εκτίμηση: Οι δύο ομάδες έχουν διαφορετικούς στόχους, ωστόσο οι πρόσφατες εμφανίσεις της Φενέρ έχουν φέρει μια αγωνιστική κατρακύλα δίχως τέλος με αποτέλεσμα πολλά σενάρια να έχουν κάνει την εμφάνιση τους, ακόμα και για παραίτηση του προέδρου Κότς! Δύσκολη έξοδος απέναντι σε μια φορμαρισμένη Αντάλιασπορ, στο 1.80 το 1Χ!

Τράμπζονσπορ - Ρίζεσπορ: Το πάλεψε πολύ απέναντι στη Μπεσίκτας εκτός έδρας και το τελικό 2-2 την αφήνει σχετικά ικανοποιημένη καθώς θα μπορούσε κάλιστα να φύγει με άδεια χέρια ισοφαρίζοντας στο 91ο λεπτό και μάλιστα για δεύτερη φορά με τους «μαυραετούς» να προηγούνται δύο φορές στο ματς. «Μασάει σίδερα» το σύνολο της Τραπεζούντας το τελευταίο διάστημα που δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση, στο -1 απο τη κορυφή και μάλιστα με ματς λιγότερο. Εκτός οι αμυντικοί Χοσεϊνί και Περέιρα. Θα λείψουν οι μέσοι Ομούρ και Βακαέμε.

Εντός έδρας ήττα με 2-1 απο τη Μπασακσεχίρ, βρισκόμενη στο +4 απο την επικίνδυνη ζώνη. Ήταν θετική μέχρι να δεχτεί το πρώτο γκολ με πέναλντι στο πρώτο 45 λεπτό. Το έφερε στα ίσια εκμεταλλευόμενη τα πολλά αμυντικά λάθη του αντιπάλου όμως δεν άντεξε μέχρι το φινάλε, εκεί όπου στις καθυστερήσεις η Μπασακσεχίρ βρηκε γκολ νίκης. Τρείς σερί ήττες για τα «σπουργίτια» που έχουν βρεθεί μόλις 4 βαθμούς πάνω απο την επικίνδυνη ζώνη. Εκτός μόνο ο φορ Σκέποβιτς.

Εκτίμηση: Η Τράμπζονσπορ έχει πολύ ανεβασμένη ψυχολογία αλλά απο την άλλη πλευρά η Ρίζεσπορ είναι αξιόμαχη ακόμα κι αν δεν κερδίζει. Το 1.45 του άσου πάντως δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.