Super Lig (28/9): Χωρίς φρένα η Αλάνιασπορ

27/09/2019

Ασταμάτητη μοιάζει τον τελευταίο καιρό η Αλάνιασπορ που θέλει να ριζώσει στην κορυφή. Ντερμπάρα Γαλατά - Φενέρ στην αγωνιστική.

• Τέσσερα σερί NG για την Ντενίζλισπορ
  • Απο τέσσερα σερί G/G η Σίβασπορ

Nτενίζλισπορ - Κασίμπασα: Τελικά η Ντενίζλισπορ μοιάζει αποφασισμένη να αδικήσει τον εαυτό της. Απο εκεί που το ξεκίνημα της δεν περνούσε απαρατήρητο απο κανένα τουρκικό ΜΜΕ και όλοι μιλούσαν για την έκπληξη του πρωταθλήματος, συμπλήρωσε -πλέον- τρία ματς δίχως νίκη. 0-2-1 στα τελευταία με πιο πρόσφατη την ισοπαλία στην έδρα της Καϊσέρισπορ (1-1) με τον Μουράφσκι να σώσει το βαθμό με τέρμα στο 75'. Μαζί με τους Μπάροου, Νιγάζ και Ροδαγιέκα είναι ο,τι πιο ποιοτικό έχει να παρουσιάσει η Ντενίζλισπορ που έχει την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος και μόνο under 2.5.

Επιτέλους! Την πρώτη της νίκη και μάλιστα με άκρως... εμφατικό τρόπο πανηγύρισε η Κασίμπασα που επιβλήθηκε με 3-0 επί της Αντάλιασπορ μετά το 0-3-1 στο ξεκίνημα στη σεζόν. Ο Πέκτεμεκ άνοιξε το σκορ και ο Τιάμ το... κόλλησε δίς , για τη μεγάλη επικράτηση. Για τον τρίτο γύρο του κυπέλλου Τουρκίας, καθάρισε εκτός έδρας την Σορουμσπόρ με 1-0 και μοιάζει να ανεβαίνει με τους Τιάμ και Κουαρέσμα να φτιάχνουν ένα εξαιρετικό δίδυμο μπροστά. Εκτός οι Ερντογάν (Μ) και Κοϊτά (Ε).

Εκτίμηση: Προς το παρόν, η Ντενίζλισπορ μοιάζει να είναι ένα κλίκ πάνω σε ετοιμότητα. Ωστόσο, απο την άλλη μεριά, η Κασίμπασα δείχνει να συνέρχεται. Μέχρι να συμβεί αυτό ωστόσο δεν γίνεται να αγνοήσουμε τον άσο του 1.95.

Αλάνιασπορ - Σίβασπορ: Ο γνωστός σε όλους απο το ελληνικό πέρασμα του, Ερόλ Μπουλούτ, εξελίσσεται στον... προπονητή της χρονιάς στην Τουρκία, έχοντας μεταμορφώσει την Αλάνιασπορ που αυτή τη στιγμή είναι στη πρώτη θέση της βαθμολογίας στη Super Lig. Έχει 4-1-0 σε πέντε παιχνίδια και το 1-1 με την Γκεντσλερμπιρλίγκι (εκτός έδρας) αποτέλεσε την πρώτη απώλεια βαθμών για φέτος.  Ο Γκουλσελάμ βρήκε απάντηση στο 66' για την ισοφάριση, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια έπειτα απο το πέναλντι του Στάνκου. Εκτός ο Γκορ (Α) και Καρατσά (Ε).

Τεράστια αποθέματα ψυχής έβγαλε η Σίβασπορ στη ματσάρα με την Τράμπζονσπορ (2-1). Το τρίποντο κρίθηκε στο φινάλε και μάλιστα στο 95ο λεπτό με τέρμα του Τσιφτσί. Ο Αβντιγιάι είχε βάλει τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ απο το 3ο μόλις λεπτό της συνάντησης, ενώ Ο Φερνάντο λίγο πρίν φύγει το ημίχρονο είχε φέρει το ματς στα ίσια. 2-2-1 στα πέντε πιο πρόσφατα παιχνίδια της Σίβασπορ. Ο αμυντικός Γαντριμτσί, ο βασικός κίπερ Γιλντρίμ, ο χαφ Ριβάλκα όπως και ο Κίλιντς (Μ) θα λείψουν κάτι που καθιστούν το ταξίδι στην έδρα της Αλάνιασπορ εξαιρετικά δύσκολο.

Εκτίμηση: Με τις υπάρχουσες απουσίες των φιλοξενούμενων και το απίστευτο φορμάρισμα της πρώτης και αήττητης Αλάνιασπορ ο άσος στο 1.75 μοιάζει με ευκαιρία.

Γαλατασαράι - Φενέρμπαχτσε: Δεν μπορείς να την πείς και... άτυχη στο παιχνίδι με τη Μαλάτιασπορ, παρά το γεγονός πως δέχτηκε την ισοφάριση μόλις ένα λεπτό πρίν το φινάλε του παιχνιδιού. Δεν φρόντισε να επενδύσει στο τέρμα που σημείωσε ο Σέρι στο 23ο μόλις λεπτό της συνάντησης με την ομάδα του Τερίμ να μετρά ήδη μια ήττα απο την Ντενίζλισπορ στην πρεμιέρα και δύο ακόμη ισοπαλίες μέχρι τώρα. Μπορεί να ακολουθεί ευρωπαϊκό ματς με την Παρί την ερχόμενη εβδομάδα, όμως το ντέρμπι με τη Φενέρ είναι αυτό που κρίνει τα πάντα τόσο σε βαθμολογικό όσο και σε ψυχολογικό τομέα. Εκτός ο Ακπάμπα (Μ).

Μεγάλη ανατροπή για τη Φενέρ απέναντι στην Ανκαραγκουτσού κι... ας ζορίστηκε. Ο Οργκίλ στο 16' για τους φιλοξενούμενους άνοιξε το σκορ, ακολούθησε η άμεση ισοφάριση με τον Γιόργκενσεν για να κλέψει το τρίποντο με τέρμα του Μουριγκί στο 73'. Η ομάδα του Γανάλ θα αντιμετωπίσει πολλές δυσκολίες στην αναμέτρηση με τη Γαλατασαράι, η οποία διαθέτει κολασμένη έδρα. Θα μετρήσει το πόσο το θέλει περισσότερο απο το αν ειναι αγωνιστικά καλά. Ο φορ Μόουζες δεν έχει ικανοποιήσει τις απαιτήσεις των διοικούντων και των οπαδών με αποτέλεσμα να... τρώει πάγκο. Εκτός ο Γκάρι Ροντρίγκεζ.

Εκτίμηση: Έχει βουνό να ανέβει η Γαλατά, αμφότερες δεν τα πηγαίνουν καλά τον τελευταίο καιρό και θα χρειαστεί αρκετή υπομονή στο ντέρμπι. Εμείς πάντως να μπλέξουμε σε αυτό το ματς με τις υπάρχουσες συνθήκες. NO BET.