Super Lig (28/6): Έχει τους λόγους της η Ρίζεσπορ

28/06/2020

Μάχη σε ουρά και... τίτλο στην Τουρκία, πολλά θα ξεκαθαρίσουν απόψε.

• 8/11 Over 2.5 στις 11 τελευταίες αγωνιστικές της Γαλατά.
  • 9/11 Over 2.5 στα πιο πρόσφατα της Ντενίζλισπορ.

Ρίζεσπορ - Ντενίζλισπορ: Μέσα στην έδρα της Αντάλιασπορ αγωνίστηκε τη Δευτέρα η Ρίζεσπορ, που είχε κακό πρόσωπο για να ηττηθεί με 3-1. Ήταν η 10η φετινή ήττα της μακριά από το γήπεδό της. Έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 3’, λιγότερα πράγματα στην επανάληψη, δέχτηκαν ακόμα δυο τέρματα για να μειώσουν σε 3-1 στις καθυστερήσεις με αποτέλεσμα να παραμένουν στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη. Εκτός ο εξτρέμ Ουμάρ και ο κίπερ Ακάν.

Δεύτερη σερί ήττα στην επανέναρξη για την Ντενιζλίσπορ, διασύρθηκε στο 1-5 εντός έδρας από την Μπεσίκτας το προηγούμενο Σάββατο. Στο πρώτο μέρος το  πάλεψε και παρά το γκολ που δέχθηκε προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστική. Ισοφάρισε μάλιστα σε αντεπίθεση στις αρχές της επανάληψης. Στη συνέχεια ακολούθησε επιθετικός μονόλογος του αντιπάλου ενώ οι «μαυροπράσινοι»  πλέον έχουν βρεθεί στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Εκτίμηση: Δεν είναι καλά η Ντενιζλίσπορ, την ώρα που η Ρίζεσπορ παλεύει κάθε ματς ξεχωριστά μετά τη διακοπή. Οι δύο ομάδες  έχουν στόχο πρωταρχικό την παραμονή τους στην κατηγορία. Καμία δεν ξεκινά απο διαφορετική αφετηρία, αλλα οι γηπεδούχοι έχουν ένα μικρό αβανταζ. Θα στηρίξουμε στο 2.07.

Σίβασπορ – Καϊσέρισπορ: Απογοήτευσε η εμφάνιση της Σίβασπορ την προηγούμενη αγωνιστική στο Ικόνιο, μάλλον θα πρέπει να αισθάνεται ευγνωμοσύνη με το τελικό 2-2 που κατάφερε να πάρει. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο έβγαζαν τη μια ευκαιρία πίσω απο την άλλη με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να παίρνουν κεφάλι στο σκορ στο 30’. Σε ένα τέταρτο και πρίν το ημίχρονο, η Κόνιασπορ το γύρισε. Στην επανάληψη έχει ευκαιρίες και τελικά παίρνει τον πόντο με την ισοφάριση στις καθυστερήσεις (2-2). Έχασε σημαντική ευκαιρία για να πλησιάσει τη 2η θέση. Εκτός ο χαφ Οζτέκιν.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Καϊσέρισπορ που επικράτησε σε ένα σκληρό παιχνίδι με 2-0 της Γκεντσλέρ και ξανά πήρε τα πάνω της στην μάχη που δίνει για σωτηρία. Τρίτη σερί εντός έδρας νίκη, σημαντικό αποτέλεσμα για τους «πορτοκαλί», αφού τους έφερε σε σημαντική θέση από την έξοδο από τη ζώνη. Εκτός ο εξτρέμ Νουρέτιν.

Εκτίμηση: Δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα της Καισάρειας, όμως το παλέυει με τη Σίβασπορ να μοιάζει πεσμένη. Τριπλή.

Γκαζιαντέπ - Αντάλιασπορ: Ματσάρα και σπουδαία εμφάνιση την Κυριακή μέσα στην Πόλη απέναντι στη Γαλατά, εκμεταλλεύτηκε τα κενά του αντιπάλου, έδειξε υπομονή και στο τέλος πήρε την ισοπαλία με 3-3 σε ένα παιχνίδι - ροντέο. Φοβερή εξέλιξη, ίσως και το πιο τρελό παιχνίδι της σεζόν, με την Γκαζιαντέπ να φτάνει σε αυτό το θετικό αποτέλεσα έχοντας μόλις 1 κερδισμένο βαθμό στις 5 προηγούμενες εξόδους της. Διατηρείται εντός 10άδας και στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη. Δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα.

Σούπερ επικράτηση με 3-1 εντός της Ρίζεσπορ για την ομάδα της Αττάλειας, έδειξε πως παρά τον απογοητευτικό αποκλεισμό από τον τελικό του Κυπέλλου δεν το βάζει κάτω. Πέτυχε στο τρίτο λεπτό το 1-0 και άλλα δύο γκολ στο δεύτερο μέρος για να κλειδώσει το παιχνίδι. Όχι μόνο βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού που βρίσκονταν ως το ξεκίνημα του β’ γύρου στο +9 που έχει, παίζει και καλό ποδόσφαιρο ενώ έχει ήδη εξασφαλίσει την παραμονή. Εκτός ο Οζτούρκ (Α).

Εκτίμηση: Αμφότερες ανετες βαθμολογικά θέλουν απλώς να εξασφαλίσουν τον στόχο της παραμονής όσο πιο γρήγορα γίνεται. Σαφώς σε καλύτερη κατάσταση η Αντάλιασπορ, αλλά η Γκαζιαντέπ είναι «ζημιάρα». Αμφίτερμα στο 1.60.

Μπασακσεχίρ – Γαλατασαράι: Η Μπασακσεχίρ ανεβάζοντας ρυθμούς, κατάφερε την προηγούμενη αγωνιστική να επικρατήσει της Ανκαραγκουτσού και με ανατροπή να πάρει τους 3 βαθμούς της νίκης. Αύξησε το αήττητο της στις 9 αγωνιστικές και αξιοποιώντας την γκέλα της Τραμπζονσπορ έμεινε μόνη πρώτη. Μετά τις νέες της γκέλες αν κερδίσει και απόψε τελειώνει το μισό πρωτάθλημα. Τιμωρημένος ο Σκρτελ (Α).

Τέσσερις σερί αγωνιστικές δίχως νίκη συμπλήρωσε η Γαλατά, που «κόλλησε» στο 3-3 εντός έδρας με αντίπαλο τη Γκαζιαντέπ και παρέμεινε στην 4η θέση.«Αυτοκτονία» στη μάχη του πρωταθλήματος, ωστόσο έχει την ευκαιρία με νίκες να ξανά μπει στο «κόλπο» του πρωταθλήματος. Πολλά τα προβλήματα καθώς τιμωρημένοι είναι οι Μπουγιούκ (Ε), Τσαλίκ (Α), Μαριάνο (Α), Φαλκάο (Ε),  ενώ εκτός συνεχίζουν οι Μουσλέρα (Τ), Μαρκάο (Α) .

Εκτίμηση: Τελικός για τη Γαλατά αν θέλει να παλέψει μέχρι τελικής πτώσεως για κάτι καλύτερο φέτος. Με απουσίες και με κακή ψυχολογία η Γαλατά, σε απόδοση διπλασιασμού ο άσος είναι μονόδρομος.