Super Lig (28/04): Φαβορί και γκολ

27/04/2021

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Τουρκίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Γκιοζντέπε - Τραμπζονσπόρ: Μπορούσε και καλύτερα η Γκιονζτέπε η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη στην έδρα της Καραγκουμρούκ με 1-1. Αν και οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν πολλά προβλήματα τραυματισμών, ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος ενώ αστόχησαν σε πέναλτι στο 42ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, έχασαν και αυτοί πέναλτι με τον Ντιαγέ στο 69ο λεπτό για να έρθει ο Εμίρ στο 84ο ν καθορίσει το τελικό σκορ. Σταθερά στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Καραμάν με ρεκόρ 51-48 και 47 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Μπουρέκοβιτς (μέσος), Μιχόγεβιτς (αμυντικός), Νουκάν (αμυντικός) και Οζτούρκ (μέσος).

Επιτέλους νίκη κατάφερε να πάρει η Τραμπζονσπόρ, απέναντι στην Καραγκουμρούκ με 2-0. Αυτή κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα προβλήματα τραυματισμών που έχει ο αντίπαλος, πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τον Τζανίνι να είναι πρωταγωνιστής. Η ομάδα του Αβτσί παραμένει σταθερά στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 44-33 και 63 βαθμούς. Επιστρέφει ο Μπακασέτας (μέσος), εκτός οι Έντγκαρ (αμυντικός) και Μαλί (μέσος).

Εκτίμηση: Περιορισμένες οι επιλογές για τους γηπεδούχους στη μεσαία γραμμή, εκεί όπου θα απουσιάσουν δύο σημαντικότατοι παίκτες. Από την άλλη πλευρά, η Τραμπζονσπόρ έχει την ποιότητα για να κάνει την διαφορά στην αναμέτρηση με την επιστροφή του Μπακασέτα να είναι κομβικής σημασίας. Στήριγμα το διπλό το οποίο και βρίσκουμε σε απόδοση 2.25.

Γαλατασαράι - Κόνιασπορ: Κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο η Γαλατασαράι η οποία και νίκησε με 1-0 στην έδρα της Αντάλιασπορ. Είχε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης την πρωτοβουλία των κινήσεων, κατάφερε να ανοίξει το σκορ ωστόσο στο 77ο λεπτό με τον Μοσταφά Μοχάμεντ και ενώ έπαιζε για περισσότερο από δεκαπέντε λεπτά με παίκτη περισσότερο. Στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα παραμένει η ομάδα του Τερίμ με ρεκόρ 67-33 και 69 βαθμούς Εκτός παραμένουν οι Φαλκάο (επιθετικός), Λίνες (αμυντικός), Ονιεκουρού (επιθετικός) και Γέντλιν (μπακ).

Πέμπτο ματς όπου δεν καταφέρνει να πάρει τρίποντο η Κόνιασπορ η οποία αυτή τη φορά ήρθε ισόπαλη με 0-0, εντός έδρας κόντρα στη Χατάισπορ. Μοιρασμένο το ματς για τις δύο ομάδες, οι γηπεδούχοι προτίμησαν να παίξουν άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα δίχως να μπορέσουν να βρουν κάποιο γκολ μέσω αντεπιθέσεων. Πλέον, η ομάδα του Παλούτ βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 42-45 και 42 βαθμούς. Εκτός οι τιμωρημένοι Μπαρντάκτσι (αμυντικός) και Σκούμπιτς (αμυντικός) καθώς και οι Εντουόκ (επιθετικός), Μιλόσεβιτς (μέσος) και Ολουντάγκ (αμυντικός).

Εκτίμηση: Ξεκάθαρο φαβορί στην αναμέτρηση είναι η Γαλατασαράι η οποία σαφώς και διαθέτει ένα κατά πολύ ποιοτικότερο ρόστερ σε σύγκριση με των φιλοξενούμενων. Η Κόνιασπορ θα προσπαθήσει να «στήσει τοίχος» μπροστά από την εστία της, θα κοιτάξει έτσι ώστε να διαφυλάξει το μηδέν στην άμυνα κάτι που ωστόσο δύσκολα θα καταφέρει καθώς οι διαφορές είναι μεγάλες. Επιλογή θα αποτελέσει ο άσος & Over 1.5 σε απόδοση 1.81.

Ρίζεσπορ - Μπεσίκτας: Απρόσμενη ήττα με 2-1 δέχθηκε η Ρίζερσπορ, στην έδρα της Γκενλερμπιρλίγκι. Αν και πίεζε στην αναμέτρηση, δέχθηκε γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα με εκπληκτικό σουτ του Γιόχανσον στο 46ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα ανοίχτηκε με αποτέλεσμα να δεχθεί και άλλο τέρμα στην αντεπίθεση. Το σκορ διαμόρφωσε στο 74ο λεπτό ο Σαμούντιο με την ομάδα του Ουγκούν να βρίσκεται στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 45-56 και 42 βαθμούς. Εκτός οι Μπολντρίν (μέσος), Ντουράκ (μέσος), Γκοργκέν (τερματοφύλακας), Μεριά (αμυντικός) και Ουμάρ.

Παρότι αγωνίστηκε για μία ακόμα αναμέτρηση με πολλά προβλήματα τραυματισμών, η Μπεσίκτας κατάφερε να νικήσει με 3-1 εντός έδρας την Κάισερισπορ. Προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκεζάλ, δέχθηκε την ισοφάριση δύο λεπτά αργότερα ωστόσο είχε την απάντηση στο 13ο λεπτό με τον Νκουντού. Ο ίδιος παίκτης βρήκε δίχτυα και στο 65ο λεπτό «κλειδώνοντας» το τρίποντο για την ομάδα του. Σταθερά στη κορυφή βρίσκεται η ομάδα του Γιαλτσίν με ρεκόρ 75-36 και 75 βαθμούς. Εκτός οι παραμένουν οι Αμπουμπακάρ (επιθετικός), Τοσούν (επιθετικός), Χάσιτς (μέσος) και Οζιακούπ (μέσος). Θα απουσιάσουν επίσης οι τιμωρημένοι Ουσάλ (μέσος) και Οζιακούπ (μέσος).

Εκτίμηση: Η Μπεσίκτας για ακόμα έναν αγώνα είναι αναγκασμένη να συμβιβαστεί με τα πολλά προβλήματα απουσιών που έχουν προκύψει. Από την άλλη πλευρά, η Ρίζεσπορ είναι ομάδα με ποιότητα που μπορεί να προκαλέσει «ζημιές» στην αντεπίθεση, αναμένεται να δούμε μία ανοιχτή αναμέτρηση με γκολ από τις δύο ομάδες. Over 2.5 σε απόδοση 1.75.