Super Lig: (27/6): Πολλά γκολ στην Πόλη

27/06/2020

Με σπουδαίες μάχες η αγωνιστική στην Τουρκία. Η Φενέρ ψάχνει μια νίκη που θα την επαναφέρει στη κανονικότητα την ώρα που η Τράμπζονσπορ μοιάζει άτρωτη αλλά σκορπά βαθμούς συνεχώς.

• 6/8 under 2.5 η Αλάνιασπορ πρόσφατα.
  • 6/7 G/G στις τελευταίες αγωνιστικές η Μαλάτιασπορ.

Φενέρμπαχτσε - Μαλάτιασπορ: Βρίσκεται στη χειρότερη δυνατή κατάσταση της σεζόν και απογοητεύει, κάθε αγωνιστική και περισσότερο. Απέναντι στη Κασίμπασα, ήττα - σοκ (2-0) που την φέρνει σε ακόμα πιο δύσκολη θέση με αμυντικές δυσκολίες και ανορθογραφίες. Το 2020 είναι μια χρονιά που θέλει να ξεχάσει γρήγορα ενώ παράλληλα είναι 7η στη βαθμολογία, στο κυνήγι της Ευρώπης, τέσσερις βαθμούς μακριά. Εκτός ο Τσιφτσινάρ  (Α).

«Έσπασε το ρόδι» στο πρωτάθλημα μέσα στο 2020 καθώς πήρε νίκη την προηγούμενη αγωνιστική η Μαλάτιασπορ που επικράτησε δύσκολα με 2-1 εντός έδρας της Γκοζτέπε. Οι «κιτρινόμαυροι» έστω και οριακά ξέφυγαν από την επικίνδυνη ζώνη. Πήρε κεφάλι στο 40' αλλά η Γκιοζτέπε απάντησε με πέναλντι περίπου ένα τέταρτο πρίν το φινάλε. Δύο λεπτά μετά διαμορφώθηκε το τελικό 2-1 που έμεινε μέχρι τέλους. Τιμωρημένος ο Χαφέζ (Α).

Εκτίμηση: Όλα για όλα αμφότερες και η μπίλια όπου κάτσει. Καμία δεν πείθει απο τις δύο ομάδες, στο 2.37 το over 3.5.

Τραμπζονσπόρ – Ανκαραγκουτσού: Κρατούσε ως το φινάλε ένα πολύτιμο τρίποντο στο ματς με την Αλάνιασπορ και το έχασε μέσα απο τα χέρια της γνωρίζοντας την ισοφάριση στο φινάλε. «Αιφνιδίασε» με γρήγορο γκολ αλλά ισοφαρίστηκε στο φινάλε του πρώτου μέρους. Έξι λεπτά χρειάστηκαν στο δεύτερο μέρος για να πάρει η ομάδα της Τραπεζούντας κεφάλι στο σκορ όμως η Αλάνιασπορ είπε τη τελευταία της λέξη στο 95'. Έπεσε στη 2η θέση και πλέον όλα θα κριθούν τόσο απο τα δικά της πόδια όσο και απο των αντιπάλων της που βρίσκονται ψηλά στη βαθμολογία. Τιμωρημένος ο στόπερ  Χοσεϊνί, ενώ εκτός θα είναι και οι εξτρέμ Κανμπάζ  και Σάρι.

Εξαιρετική η Ανκαραγκουτσού που υποδέχθηκε τη Μπασακσεχίρ αλλά παρά το γεγονός πως προηγήθηκε και έπαιξε καλό ποδόσφαιρο δέχθηκε την ανατροπή στο παιχνίδι. Το σκορ άνοιγαν οι φιλοξενούμενοι με πέναλτι. Στην επανάληψη η ομάδα της Άγκυρας δέχτηκε πίεση και δύο γκολ στο 59’ και στο 73’. Θα μπορούσε την ισοφάριση αλλά κινδίνευσε με τρίτο τέρμα. Σφίγγει ο κλοιός για την ομάδα της Άγκυρας που έμεινε τελευυταία και όλα δείχνουν πως θα μας χαιρετήσει. Τιμωρημένοι οι Κίτσιου (Α) και Λουκάσικ.

Εκτίμηση: Ανώτερη ομάδα η Τραμπζονσπόρ, αλλά η Ανκαραγκουτσού παλεύει κόντρα σε κάθε αντίπαλο. Δεν αξίζει ο άσος στο 1.37.

Γκοζτέπε – Αλάνιασπορ: εύτερη σερί ήττα στην επανέναρξη για την Γκοζτέπε, που παρόλο που και πάλι είχε εξαιρετική εμφάνιση δεν κατάφερε να πάρει κάτι στην έδρα της Μαλάτιασπορ με το τελικό 2-1 να κρίνεται στο τέλος. Πιο δραστήρια στην επανάληψη η ομάδα της Σμύρνης, που ισοφάρισε με πέναλτι στο 76’, για να δεχτεί το γκολ δύο λεπτά αργότερα. Η Γκοζντέπε παρέμεινε στους 37 βαθμούς, είναι στην 8η θέση και αδιάφορη βαθμολογικά. Δ'υσκολα ο φορ Ζερόμ.

Η Αλάνιασπορ μάλλον ευχαριστημένη θα πρέπει να είναι απο τον τρόπο που έκλεψε τον βαθμό στο φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ... πλάκα στην Τράμπζονσπορ όμως δεν έβρισκαν το εύκολο γκολ. Έκτη πλέον στη βαθμολογία, δύσκολα να βρεί κάτι.  Η κατάκτηση του κυπέλλου είναι αυτή που μπορεί να τους εξασφαλίσει το πολυπόθητο ευρωπαϊκό εισιτήριο και μάλιστα στον τελικό έχει την ευκαιρία να το πράξει. Τιμωρημένος ο Ν' Σακαλά (Α).

Εκτίμηση: Άνετες και οι δύο, δεν πηγαίνουν καλά, γιατί να μπέξει κανεις;