Super Lig (27/12): Mατς επιβίωσης στο Ντενίζλι

27/12/2020

•  4/5 under 2,5 για Ανκαραγκουτσού πρόσφατα.

Γκαζιαντέπ - Αλάνιασπορ: Έκανε πλάκα στη Κασίμπασα με τεσσάρα (4-0) που επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της. Φανταστική εμφάνιση για να σκοράρει δίς σε κάθε 45 λεπτο, πανηγύρισε τη μεγαλύτερη φετινή της νίκη επικυρώνοντας τη δαιμονιώδη κατάσταση στην οποία και βρίσκεται με πέντε νίκες στα έξι πιο πρόσφατα της παιχνίδια, πλέον στη 2η θέση και στο -2 από την κορυφή. Εκτός ο αμυντικός Μαρανάο.

Ματσάρα με τη Μαλάτιασπορ, όμως το... «κάρο» κόλλησε στη λάσπη με αποτέλεσμα ακόμα κι η ισοπαλία (1-1) να θεωρείται θετικό αποτέλεσμα. Προηγήθηκε στο 33ο λεπτό, όμως η Μαλάτιασπορ στην επανάληψη δεν αστειεύθηκε με αποτέλεσμα να πιάσει απο τον λαιμό τον αντίπαλο και να βρεί γκολ ισοφάρισης στο 60'. Με μία νίκη στα πέντε πιο πρόσφατα παιχνίδια (1-1-3), έχασε τα πρωτεία. Τιμωρημένος ο Μπακασέτας.

Εκτίμηση: Εξαιρειτκή εντός η Γκαζιαντέπ, αλλά με την Αλάνιασπορ δεν είναι να μπλέκεις τα τελευταία χρόνια. Λείπει όμως και ο Μπακασέτας, δεν είναι για να μπλέκεις το ματς.

Mπασακσεχίρ - Κασίμπασα: Πήγε στην έδρα της Φενέρ για ντέρμπι αποδείξεων, ωστοσο αν και προηγήθηκε μόλις στο 6', οχι μόνο δεν κατάφερε να πάρει κάτι απο το παιχνίδι αλλά διασύρθηκε κι όλας με 4-1. Από στατική φάση ήρθε το 1-1 στο 45', στο 2ο ημίχρονο ήταν απογοητευτική.Συμπλήρωσε αισίως 5 αγωνιστικές χωρίς νίκη, μολις στο +3 απο την επικίνδυνη ζώνη. Τιμωρημένος ο χαφ Καχβετσί.

Τεσσάρα και μάλιστα δίχως να δεχτεί κάποιο τέρμα απο τη Γκαζιαντέπ στην έδρα της. Κάκιστη αμυντικά, είδε την εστία της να παραβιάζεται τέσσερις φορές σε τέσσερα σουτ και τελικές. Δεύτερη σερί ήττα μάλιστα στην οποία δεν σκοράρει, έχει και έδρα που δεν .. φοβίζει κανέναν μιας και μετρά μια μόλις νίκη στα επτά πιο πρόσφατα. Τραυματίας ο κίπερ Κιοσέ και ο στόπερ Ζανβιέ.

Εκτίμηση: Δύο ομάδες άκρως προβληματικές συγκρούονται μεταξύ τους. Τουλάχιστον, απο τη Μπασακσεχίρ θα περίμενε κανείς κάτι καλυτερο μιας και η σεζόν ξεκίνησε με όνειρα και στόχους. Απο τον πολύ χαμηλό άσο καλύτερο το G/G αλλά και πάλι αισθητά χαμηλά.

Ντενίζλισπορ - Ανκαραγκουτσού: Ο νέος κόουτς Κουσακαβάκ έχει ήδη εκκινήσει με δύο νίκες σε ισάριθμα ματς στον πάγκο της ομάδας, οπότε όπως είναι φυσιολογικό υπάρχει εκπληκτικό κλίμα στον σύλλογο. Απέναντι στην Ερζούρουμσπορ, πήρε το προβάδισμα με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ενώ με το ξεκίμημα της επανάληψης έκανε το 2-0 και ουσιαστικά το ματς έλαβε τέλος. Χτύπησε ο κίπερ Γκιονίν. Εκτός ο χαφ Σανγκάλ, ο Σούμποτιτς και ο στόπερ Γιλμάζ.

Η Ανκαραγκουτσού δεν θεωρείται άδικα και ο... φτωχός συγγενής του πρωταθλήματος αφού τα θέματα που έχει προς επίλυση σε άμυνα και επίθεση είναι απίστευτα. Άδικη πάντως η ήττα με 1-0 απο τη Μπεσίκτας, ήταν αρκετά μαχητική και δεδομένα αξιόμαχη ενώ δεδομένα στην χειρότερη άξιζε να... μη χάσει. Παρόλα αυτά, οι «Μαυραετοί» βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 61'.  Μεγάλο ντέρμπι απόψε ανάμεσα σε ομάδες που δίνουν μάχη για την ουρά.

Εκτίμηση: Δύσκολα θα δούμε ανοικτό ματς αφού αποτελεί ντερμπάκι ουράς και τελευταίων θέσεων. Οι δύο τους αλλά κυρίως οι φιλοξενούμενοι είναι με την πλάτη στον τοίχο. Με βάση την αγωνιστική κατάσταση τους και το μομέντουμ θα πηγαίναμε στον άσο. Υπάρχει όμως και το ρίσκο της αλλαγής προπονητή που μπορεί να φέρει αλλαφές. Λογικό under στο 1.80.