Super Lig (25/8): Κερδίζει και «ρεφάρει» η Γαλατά

24/08/2019

Η Γαλατασαράϊ ήταν άφαντη στο ματς της πρεμιέρας όμως θα προσπαθήσει να «ρεφάρει» με τρίποντο απέναντι στην Κόνιασπορ.

• Προέρχεται απο τρία σερί NG η Ρίζεσπορ
  • Έξι συνεχόμενα under 2.5 σε φιλικά και επίσημα

Ρίζεσπορ - Σίβασπορ:  Απο εκεί που έμοιαζε έτοιμη για... φούντο, έσωσε την κατηγορία με άνεση μετά απο έναν θαυμάσιο δεύτερο γύρο που την βοήθησε να ανατρέψει τα δεδομένα. Ο κόουτς Μπουρούκ, αποχώρησε με τον Ισμαήλ Καρτάλ να αναλαμβάνει σστον πάγκο. Δεν ήταν η μόνη αλλαγή,  έγιναν και στο ρόστερ της πολλές. Έφυγαν πολλοί και βασικότατοι ποδοσφαιριστές όμως πήρε πάνω απο μια ντουζίνα παίκτες. Στην πρεμιέρα πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα της Γκετσλερμπιρλίγκι με 1-0 δείχνοντας πως διατηρείται σε καλό επίπεδο. Πλήρης η Ρίζεσπορ.

Ο αγώνας της Σίβασπορ με την Μπεσίκτας για το τουρκικό πρωτάθλημα επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Μαμαντού Σαμασά που λιποθύμησε στον αγωνιστικό χώρο. Η Σίβασπορ, κέρδισε με 3-0 την Μπεσίκτας με γκολ των Γιαντάς, Γιαταμπαρέ και Κίλιντς. «Τιμώρησε» τις αμυντικές ανορθογραφίες των φιλοξενούμενων και μάλιστα θα μπορούσε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ.

Εκτίμηση: Η Ρίζεσπορ ξεκίνησε καλά, όμως η πρεμιέρα των φιλοξενούμενων που μοιάζουν μία απο τις πιο... hot ομάδες της Λίγκας ήταν το κάτι άλλο. Αξίζει να ασχοληθούμε με το Χ2 στο 1.73.

Τραμζονσπόρ - Μαλάτιασπορ: Με το βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν η Τράμπζονσπορ, που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Κασίμπασα στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα. Ανοιξε το σκορ με τον Αλεξάντερ Σέρλοτ μετά από ασίστ του Αμπντουλκαντίρ Εμούρ στο 34ο λεπτό όμως οι γηπεδούχοι άμεσα απάντησαν με τον Καρά να «γράφει» το 1-1 στο 40′. Στο άδειο ΟΑΚΑ μεσοβδόμαδα για τα πλέι οφ του Europa League, παρά το γρήγορο προβάδισμα της ΑΕΚ με τον Λιβάια, η Τράμπζονσπορ έφτασε στο τελικό 1-3 με χατ-τρικ του Εκουμπάν που τη στέλνει πλέον αγκαλιά με τους ομίλους του Europa League. Σταθερά εκτός ο χαφ Ονάζι.

Έκανε πλάκα στην ισχυρή Μπασακσεχίρ σκορπίζοντας την με 3-0. Ήταν σοβαρή απο την αρχή ως το τέλος και η νίκη της ήταν δίκαιη, η επικράτηση της καθολική. Υπέστη δίκαιη ήττα στο Βελιγράδι στο ματς με την Παρτιζάν (3-1), το χειρότερο όμως ήταν η αντίδραση της στο φινάλε, όταν και κατάφερε να βρει το εκτός έδρας γκολ μειώνοντας σε 2-1, και το πέταξε στα σκουπίδια στις καθυστερήσεις. Επικράτησε με 1-0 στον επαναληπτικό αλλά δεν έφτανε για την ολική ανατροπή.  Ο πολύ σημαντικός μέσος Τόρε θα λείψει.

Εκτίμηση: Απο ένα δύσκολο ευρωπαϊκό παιχνίδι προέρχεται η Τράμζονσπορ, ενώ η Μαλάτιασπορ δέιχνει εξαιρετικά δείγματα γραφής. Παρόλα αυτά, δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς με αυτό το σετ των αποδόσεων. Τόσο στα γκολ όσο και στον άσο.

Αντάλιασπορ - Ντενίζλισπορ: Το γκολ του Άντζελο στο 29' ήταν αυτό που έκρινε το παιχνίδι με την Γκιοζτέπε σε ένα πολύ μεγάλο διπλό που έδωσε μεγάλη ψυχολογική ώθηση  στο σύνολο της Αντάλιασπορ. Ξεκίνησε πέρσι ως το νούμερο 1 φαβορί για υποβιβασμό διαψεύδοντας τους πάντες και τερματίζοντας στην έβδομη θέση! Κράτησε τον πετυχημένο και υπερβολικά αγαπητό Κορκμάζ, λίγες οι αλλαγές στο ρόστερ και οι προσθαφαιρέσεις.

Ένα πέναλντι - φάντασμα θα μπορούσε να βάλει την Γαλατασαράϊ μπροστά στο σκορ με τον Σταχόβιακ να σώζει την ομάδα του με εξαιρετική επέμβαση. Η Ντενίζλισπορ πίεζε, είχε δοκάρι στο πρώτο μέρος όμως το γεγονός πως ο Μαρκάο αποβλήθηκε έδειξε το δρόμο για τη νίκη. Ο Νιγιάζ στο 75ο λεπτό και ο Ρονταλέγκα έκλεισαν το παιχνίδι με τον καλύτερο τρόπο (2-0). Εκτός ο χαφ Σακό.

Εκτίμηση: Απο τεράστιες νίκες αμφότερες που μοιάζουν και ανέτοιμες ακόμα. Δύσκολο να ποντάρουμε στο συγκεκριμένο ματς χωρίς περισσότερα δείγματα γραφής, πάσο.

Γαλατασαράι - Κόνιασπορ: Η Ντενίζλισπορ έκανε... με τα κρεμμυδάκια την μεγάλη Γαλατά, την πίεσε τις έκλεισε τους χώρους και δεν την άφησε να πάρει τις απαραίτητες πρωτοβουλίες με αποτέλεσμα να γνωρίσει μια ήττα σοκ με 2-0. Ο αρχηγός Ινάν αστόχησε απο  την άσπρη βούλα στο 25ο λεπτό, ο Μαρκάο αποβλήθηκε και ο αντίπαλος πάτησε πάνω σε αυτό με αποτέλεσμα να καθαρίσει.

Μια χρονιά χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την Κόνιασπορ, έψαχνε τον τρόπο να κυνηγήσει το ευρωπαϊκό εισητήριο αλλά δεν άξιζε κάτι παραπάνω στο φινάλε και η υπέρβαση δεν ήρθε ποτέ. Έμεινε ο τεχνικός Κοτσαμάν που είναι αξιόλογος στη δουλειά του και ιδιαίτερα αγαπητός στους οπαδούς της ομάδας. Έχασε σπουδαίους παίκτες όπως οι Φοφανά , Τραορέ και Γιαταμπαρέ, ποδοσφαιριστές που δεν μπόρεσε να αντικαταστήσει. Ήταν πολύ κακές οι εμφανίσεις της στα φιλικά, απο τα φαβορί για υποβιβασμό.

Εκτίμηση: Η Γαλατά πρέπει οπωσδήποτε να κερδίσει μιας και η ήττα σοκ της πρεμιέρας την άφησε πίσω. Δύσκολα θα είναι η Κόνιασπορ ουσιαστικό εμποδιο. Άσος και over 1.5 στο 1.62.