Super Lig (24/04): Στο προσκήνιο τα φαβορί

23/04/2021

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Τουρκίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Τραμπζονσπόρ - Καραγκουμρούκ: Πέμπτη συνεχόμενη ισοπαλία για την Τραμπζονσπόρ, αυτή τη φορά με 1-1 στην έδρα της Γαλατασαράι. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν επιθετική άμυνα, πίεσαν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου καταφέρνοντας να σκοράρουν με τον Έντγκαρ στο 76ο λεπτό. Ωστόσο, η απάντηση ήρθε λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης με τον Ακμπάμπα να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Σταθερά στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Αβτσί με ρεκόρ 42-33 και 60 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Μαλί (μέσος) και Μπακασέτας (μέσος).

Χωρίς δεκατέσσερις παίκτες αγωνίστηκε η Καραγκουμρούκ στην τελευταία της -χρονικά- αναμέτρηση παίρνοντας «ηρωική» ισοπαλία με 1-1, εντός έδρας κόντρα στην Γκιοζντέπε. Προηγήθηκε στο 32ο λεπτό με τον Ερντίτς, έχασε πέναλτι στο 47ο με τον Νταό ενώ η ισοφάριση ήρθε στο 84ο λεπτό. Σταθερά στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Φαραόλι με ρεκόρ 49-40 και 50 βαθμούς. Εκτός παραμένουν οι θετικοί στον Covid-19 Αλτινάι (αμυντικός), Μπερτολάσι (μέσος), Κάμπι (αμυντικός), Κάστρο (μέσος), Καμπλάν (τερματοφύλακας), Ρόκο (αμυντικός), Τάτλι (μέσος) και Ζουκάνοβιτς (αμυντικός). Αμφίβολος ο Ερντέμ (αμυντικός).

Εκτίμηση: Χωρίς τον σημαντικό Μπακασέτα θα αναγκαστούν να παίξουν οι γηπεδούχοι οι οποίοι διαθέτουν ένα αρκετά ποιοτικό ρόστερ. Από την άλλη πλευρά, παραμένουν τα πολλά προβλήματα απουσιών για τους φιλοξενούμενους, θα είναι ένα πολύ δύσκολο ματς για να το διαχειριστούν καθώς ο αντίπαλος έχει ένα πολλαπλάσιο μπάτζετ και πολλούς ποιοτικούς παίκτες. Άσος  σε απόδοση 1.78.

Αντάλιασπορ - Γαλατασαράι: Παρά το γεγονός ότι σκόραρε δύο τέρματα, δεν κατάφερε να κερδίσει τίποτα από την αναμέτρηση η Αντάλιασπορ η οποία ηττήθηκε με 3-2 στην έδρα της Χατάισπορ. Πολλά τα αμυντικά κενά για μία ακόμα αγωνιστική, το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να ισοφαρίσουν προσωρινά με τον Αμίλτον στο 46ο λεπτό και να διαμορφώσουν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση του Φρέντι στο 86ο λεπτό. Στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Γιανάλ με ρεκόρ 36-47 και 42 βαθμούς. Εκτός οι Αλμπαιράκ (μπακ), Μπαλσί (μέσος), Μπαιρακντάρ (επιθετικός), Κουντριάσοβ (αμυντικός), Σαχίν (μέσος) και Σαμ (μέσος).

Για ακόμα έναν αγώνα, η τελική προσπάθεια αποτέλεσε μεγάλο πρόβλημα για την Γαλατασαράι που ήρθε ισόπαλη με 1-1, εντός έδρας απέναντι στην Τραμζονσπόρ. Οι γηπεδούχοι μπλοκαρίστηκαν από το υψηλό πρέσινγκ τον φιλοξενούμενων, βρέθηκαν πίσω στο σκορ βρίσκοντας ωστόσο την ισοφάριση στο 95ο λεπτό με τον Ακμπάμπα. Σταθερά στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Τερίμ με ρεκόρ 66-33 και 66 βαθμούς. Εκτός οι Ονιεκουρού (μέσος), Φαλκάο (επιθετικός), Γελντίν (αμυντικός), Μοχάμεντ (επιθετικός) και Λίνες (αμυντικός).

Εκτίμηση: Μόλις μία νίκη στα τελευταία πέντε ματς έχει η Αντάλιασπορ η οποία δείχνει τον τελευταίο καιρό να μην μπορεί να διορθώσει όποια αμυντικά κενά έχουν δημιουργηθεί. Άκρως ποιοτικό σύνολο αποτελούν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι ωστόσο παίζουν μονοδιάστατο ποδόσφαιρο. Αν η Γαλατασαράι θέλει να συνεχίσει να διατηρεί ελπίδες για κατάκτηση του πρωταθλήματος πρέπει τέτοια ματς να τα «καθαρίζει» από νωρίς. Αναμένεται να έχει βρει λύσεις σε ορισμένα προβλήματα ο Τερίμ ώστε η ομάδα του να είναι έτοιμη για το ματς, διπλό από ημίχρονο σε απόδοση 2.50.

Μπεσίκτας - Καισέρισπορ: Δίχως να έχει πολλές φάσεις η αναμέτρηση, Σίβασπορ και Μπεσίκτας αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς να υπάρξει γκολ στην αναμέτρηση. Αντιμετωπίζουν πρόβλημα στο σκοράρισμα οι φιλοξενούμενοι με τον Αμπουμπακάρ να μη βρίσκεται ακόμα στο 100% των δυνατοτήτων του. Σταθερά στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Γιαλσίν με ρεκόρ 72-35 και 72 βαθμούς. Εκτός ο τιμωρημένος Γουέλιντον (αμυντικός) και οι Αμπουμπακάρ (επιθετικός), Τοσούν (επιθετικός), Οζιακούπ (μέσος) και Χάσιτς (μέσος).

Άλλο ένα ισόπαλο αποτέλεσμα για την Καισέρισπορ, με 2-2 εντός έδρας κόντρα στη Γκενσλερμπιρλίγκι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ενρίκσε στο 40ο λεπτό, δέχθηκαν την ανατροπή όμως ο Πάρκαλ στο 80ο λεπτό σκόραρε δίνοντας τον πόντο στην ομάδα του. Η ομάδα του Χαμζάογκλου βρίσκεται πλέον στην 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 26-43 και 35 βαθμούς. Εκτός οι Καμπανάρο (μέσος), Ουζούν (επιθετικός) και Αβραμόφσκι (μέσος).

Εκτίμηση: Ποιοτικότερο σύνολο οι γηπεδούχοι ωστόσο διαθέτουν για ακόμα μία αγωνιστική προβλήματα τραυματισμών ειδικά στην θέση του φορ με τους Αμπουμπακάρ και Τοσούν να είναι εκτός. Από την άλλη πλευρά, η Καισέρισπορ είναι ομάδα επικίνδυνη στην αντεπίθεση. Είναι ικανή για να δημιουργήσει προβλήματα στην όχι και τόσο καλά οργανωμένη άμυνα της Μπεσίκτας. GG σε απόδοση 1.83.