Super Lig (23/9): Δεν εμπνέουν εμπιστοσύνη Μπεσίκτας και Μπασακσεχίρ

23/09/2019

Μεγάλο ματς στην έδρα της Μπεσίκτας, όμως δύσκολα pregame τουλάχιστον προκύπτει ποντάρισμα σε κάποιο σημείο.

• Απο τρία σερί G/G η Μπεσίκτας.
  • Τρία συνεχόμενα G/G για τη Σίβασπορ.

Μπεσίκτας - Μπασακσεχίρ: Ο Αμπντουλάχ Αβτσί, έχει ήδη αρχίσει να ιδρώνει στο ενδεχόμενο να συνεχιστεί η αγωνιστική κατρακύλα της Μπεσίκτας, μια κατρακύλα που μοιάζει να μην έχει σταματημό. Στην έδρα της Γκαζιαντέπ έχασε πολύ πιο εύκολα απο ο,τι δείχνει το τελικό 3-2. Έμεινε με 9 παίκτες, έχανε με 3-0 ωστόσο στο φινάλε μείωσε μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι. Δεν κατάφερε εντούτοις το κάτι παραπάνω. Κι αφού οι «μαυραετοί» προσγειώθηκαν απότομα, η Σλόβαν Μπατισλάβας φρόντισε η προσγείωση να είναι περισσότερο απότομη, αφού  με δυο γκολ της στις καθυστερήσεις, επικράτησε της Μπεσίκτας εντός έδρας με 4-2, σε μια από τις εκπλήξεις της πρεμιέρας της φάσης των ομίλων του Europa League.

Δύσκολο βράδυ είχε στη Ρώμη η Μπασακσεχίρ, με την Ρόμα να είναι σε τρελά κέφια.   Η Ρόμα συνάντησε σθεναρή αντίσταση μόνο για ένα ημίχρονο κόντρα στους Τούρκους, βάζοντας βάσεις για τη νίκη στο φινάλε του πρώτου. Ο Καϊσάρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με προβολή έπειτα από γύρισμα του Σπινατσόλα. Στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι... παραδόθηκαν στην ομάδα του Φονσέκα. Οι Ρωμαίοι τελικά επικράτησαν με 4-0 των Τούρκων με σκόρερς τους Τζέκο, Τζανιόλο και Κλάιφερτ. Στα εγχώρια έπαιξε με τη Σίβασπορ, την πάτησε έχασε ένα σωρό φάσεις αλλά «κόλλησε» στο 1-1. Ο χαφ Καχβετσί και ο φορ Ελία εκτός.

Εκτίμηση: Και οι δύο έχουν ξεκινήσει με το χειρότερο τρόπο το πρωτάθλημα αλλά δείχνουν να μη το βάζουν κάτω. Ποιότητα έχουν αλλά μεγαλύτερη ανάγκη για τρίποντο έχει η Μπεσίκτας. Προτιμότερο το over 2.5, η Μπασακσεχίρ έχει τον τρόπο να σκοράρει εκτος. Στο 1.80 το συγκεκριμένο bet.

Σίβασπορ – Τραμπζονσπόρ: Συνέχισε την εξαιρετική της παράδοση απέναντι στη Μπασακσεχίρ, έπαιξε μπαλάρα και άντεξε στην Κωνσταντινούπολη (1-1). Τεράστια αποθέματα πάθους, προηγήθηκε σε κομβικό σημείο, στο 39' όμως δέχτηκε την ισοφάριση νωρίς στην επανάληψη. Άντεξε στο «σφυροκόπημα», θα μπορούσε να πάρει ακόμα και το διπλό! Εκτός ο βασικότατος χαφ Ριμπάλκα και ο μέσος Αρμίν.

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Europa League η Τράμπζονσπορ καθώς ηττήθηκε απο την Χετάφε με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 18ο λεπτό ο Άνχελ Ροντρίγκες έπειτα από ασίστ του Ραούλ Γκαρσία. Για την τουρκική ομάδα έκανε ντεμπούτο στην Ευρώπη ο Ντάνιελ Στάριτζ, ο οποίος μπήκε στο ματς στο 46’και έχασε σημαντική ευκαιρία λίγο πριν την εκπνοή για το 1-1! Στο πρωτάθλημα, γκέλα με την Γκεντσλερμπιρλίγκι (2-2), λίγες μέρες μετά την ισοπαλία με τη Φενέρ. Εκτός ο φορ Εκουμπάν και τα γνωστά... μακροχρόνια.

Εκτίμηση: Η Σίβασπορ είναι πολύ δυνατή εντός και έχει μια πολύ σοβαρή ομάδα φέτος που μπορεί να φτάσει... μακριά τη βαλίτσα. Οι φιλοξενούμενοι έχουν πολλές απουσίες και προσφέρονται σε τιμές αουτσάιντερ. Πάσο.