Super Lig (23/11): Η ανώτερη Τράμπζονσπορ και η αξία της Ρίζεσπορ

22/11/2019

Δύσκολη αγωνιστική στην Τουρκία ενώ για απόψε, Σάββατο, η Τράμπζονσπορ και η Μπεσίκτας έχουν δύο δύσκολες εξόδους.

• Τέσσερα σερί εκτός έδρας over 2.5 η Τράμπζονσπορ.
  • 3/4 GG στα τελευταία εντός της Κόνιασπορ.

Ντενίζλισπορ - Ρίζεσπορ: «Κατρακύλα» στη 14η θέση για τη Ντενίζλισπορ που έχασε απο τη Μπεσίκτας με 1-0 και μάλιστα, το αποτέλεσμα αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο αρνητικό. Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε ο Ν΄Κουντού στο 70', ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή δέκα λεπτά νωρίτερα. Αξιοσημείωτο πως δεν έχει σκοράρει στις δύο πιο πρόσφατες αγωνιστικές που ηττήθηκε και η πτώση της είναι μεγάλη. Έχει μάλιστα τέσσερις σερί εντός έδρας ήττες. Αμφίβολος ο κίπερ Άνταμ Σταχόβιακ.

Σε καλό φεγγάρι η Ρίζεσπορ, κέρδισε με 1-0 και την Αντάλιασπορ διπλασιάζοντας τις νίκες της στα τρία τελευταία ματς πρωταθλήματος ενώ υπάρχει ενδιάμεσα και μια κυπελλική επιτυχία. Η μόνη της ήττα στα τέσσερα αυτά παιχνίδια προήλθε απο τη Γαλατασαράι, άρα μπορεί να κριθεί σε λογικά πλαίσια. Μάλιστα η Ρίζεσπορ έπαιζε απο τις αρχές της επανάληψης με παίκτη λιγότερο, κάτι που δίνει μεγαλύτερη αξία στη νίκη της. Στη μέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς, οχι και άσχημα. Τιμωρημένος ο Τάρεκ Τσετίν (Τ).

Εκτίμηση: Η Ρίζεσπορ είναι φοραρισμένη σε αντίθεση με τη νεοφώτιστη Ντενίζλισπορ που έχει βρεθεί στις τελευταίες θέσεις μετά απο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα. Γιατί οχι κόντρα και Χ2 στο 1.70;

Ανκαραγκουτσού - Τράμπζονσπορ: Τέσσερις ήττες και μια ισοπαλία στα τελευταία ματς πρωταθλήματος ενώ και μια ακόμα ήττα στο κύπελλο μετρά η Ανκαραγκουτσού. Με δύο γκολ του Κριβελί η Μπασακσεχίρ πήρε εύκολο προβάδισμα στο σκορ και το τέρμα του Καραμπουλούτ στο 88' δεν άλλαξε τιποτα. Προτελευταία με 9 βαθμούς, στο +2 απο την ουραγό Καϊσερισπόρ και μόλις δύο νίκες φέτος. Τιμωρημένος ο φορ Παρλάκ και τραυματίας ο Μαχμούτ Ακάν (Α).

Στο 25ο λεπτό στο ντέρμπι με την Αλάνιασπορ, ο Παρμάκ είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Η Τράμπζονσπορ όχι μόνο άντεξε αλλά πήρε και κεφάλι στο σκορ με τον Χουσεϊνί απο την άσπρη βούλα στο 67'. Λίγο αργότερα, η Αλάνιασπορ έμεινε κι εκείνη με 10 παίκτες όμως ο Χουσεινί αστόχησε στο δεύτερο πέναλντι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του ματς και οι γηπεδούχοι πήραν ένα σπουδαίο τρίποντο - βάλσαμο μετά την ήττα στο Europa League απο την Κράσνονταρ. Τιμωρημένοι οι κίπερ Τσακίρ και ο χαφ Παρμάκ.

Εκτίμηση: Η προτελευταία Ανκαραγκουτσού έχει την ευκαιρία να πάρει επιτέλους ένα θετικό αποτέλεσμα στην Άγκυρα όμως τα πράγματα δεν θα είναι εύκολα. Η Τράμπζονσπορ είναι ξεκούραστη πλέον μετά τη διακοπή και πηγαίνει με εκπληκτικούς ρυθμούς στη σεζόν . Διπλό στο 2,00.

Κόνιασπορ - Μπεσίκτας: Έχει να πανηγυρίσει πάνω απο ενάμιση μήνα η Κόνιασπορ που ηττήθηκε με 2-0 απο τη Σίβασπορ. Κρατούσε πάντως καλά, μέχρι το 80ο λεπτό της συνάντησης περίπου στο 0-0 μέχρι που ο Σενγκέλια δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη και λίγο αργότερα δέχτηκε γκολ. Στο τέλος δέχθηκε και δεύτερο με τη προσπάθεια της να πηγαίνει στράφι. Έχει να κερδίσει εντός έδρας απο τις 29/9. Τιμωρημένος ο μέσος Σενγκέλια και ο χαφ Τσαμνταλί.

Αρκετά ανεβασμένη η Μπεσίκτας που τριπλασίασε τις νίκες της στο πρωτάθλημα μετά το 1-0 επί της Ντενίζλισπορ. Ο Ν' Κουντού που είχε περάσει στο 70' ως αλλαγή ήταν ο άνθρωπος του αγώνα με τους «μαυραετούς» να έχουν εικόνα αποσύνθεσης στην ευρώπη γνωρίζοντας ακόμα μια ήττα, αυτή τη φορά απο τη Μπράγκα, με 3-1. Τραυματίας ο αμυντικός Ντάγκλας Περέιρα ντος Σάντος και ο Σετζίν (Μ).

Εκτίμηση: Η Μπεσίκτας έχει κάνει το 3Χ3 στα τελευταία του πρωταθλήματος όμως δεν αξίζει την εμπιστοσύνη μας. Πάσο.