Super Lig (22/2): Σκοράρουν αμφότερες στη Καισάρεια

22/02/2020

Με μεγάλες μάχες στην ουρά και τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας η αγωνιστική στη Τουρκία.

• Έξι σερί νίκες στο πρωτάθλημα η Τραμπζονσπόρ.
  • Έξι G/G στα oκτώ τελευταία εντός στο πρωτάθλημα η Καϊσέρισπορ.

Καϊσερισπόρ - Κόνιασπορ: Τεράστιο διπλό στην έδρα της Ντενίζλισπορ, επιτέλους έσπασε το ρόδι στα εκτός έδρας παιχνίδια της η ομάδα της Καισαρείας. Κέρδισε 1-0 έστω και δύσκολα, ωστόσο μπήκε αποφασισμένα για το διπλό απο το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού και λειτούργησε με άκρως επιθετικό σχήμα. Είχε αρκετές ευκαιρίες και δοκάρι πρίν σκοράρει με τη συμπλήρωση 70 λεπτών παιχνιδιού. Μπορεί να είναι ακόμα ουραγός, όμως δείχνει πως μέχρι το τέλος υπάρχει δρόμος και θα παλέψει. Εκτός οι στόπερ Γκιουλέν και Τσελεμπί. Λείπει ο μέσος Κορκμάζ.

Συνεχίζει να... παίζει στο όριο η Κόνιασπορ που πηγαίνει απο ήττα σε ήττα με αποτέλεσμα να έχει κάνει θρίλερ την υπόθεση σωτηρίας και να είναι οριακά και στην ισοβαθμία πάνω απο την επικίνδυνη ζώνη με μόλις 20 βαθμούς συγκομοιδή. Έχασε με 3-1 στην έδρα της απο τη Γκεζντέπε σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκε στο 34', ισοφαρίστηκε πρίν το ημίχρονο και κατέρρευσε στην επανάληψη. Διαθέτει τη χειρότερη επίθεση με μόλις 17 γκολ σε όλο το πρωτάθλημα! Τραυματίας ο φορ Μίγια.

Εκτίμηση: Ομάδες με πολλές δυσκολίες που δίνουν ένα ματς παραμονής. Περιμένω ανοικτό παιχνίδι και εκατέρωθεν σκοράρισμα σε ένα ντέρμπι έξι πόντων. Στο 1.75 το goal / goal.

Γκιοζντέπε - Γκαζιαντέπ: Πολύ μεγάλο διπλό και μάλιστα με ανατροπή επί της «τρωτής» Κόνιασπορ. Δεν το έβαλε κάτω ούτε όταν έμεινε πίσω στο σκορ στο 34', πέντε λεπτά αργότερα είχε φέρει το ματς στα ίσια. Τα πηγαίνει εξαιρετικά στο πρωτάθλημα, έχει καταφέρει να βρίσκεται λιγότερο απο δύο νίκες μακριά απο τη πεντάδα έχοντας και ματς λιγότερο. Εκτός ο χαφ Πόκο.

Φιλοξένησε τη Ρίζεσπορ και την «έπνιξε» με τις ευκαιρίες της και τα γκολ της για να πάρει καθαρό τρίποντο με 2-0. Έχασε μπόλικες φάσεις για το γκολ το οποίο και βρήκε στο 52ο λεπτό της συνάντησης. Τέσσερα λεπτά μετά ο αντίπαλος έμεινε με παίκτη λιγότερο και κάπου εκεί το παιχνίδι έλαβε τέλος ακόμα κι αν οι γηπεδούχοι αστόχησαν δύο φορές απο την... άσπρη βούλα! Στο φινάλε και πιο συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις του ματς σκόραραν για δεύτερη φορά. Στο +10 απο τη ζώνη του υποβιβασμού, πάει για φίνις χωρίς άγχος βαθμολογικά. Εκτός οι μέσοι Τετέ, Τζέφερσον, Σελίκ.

Εκτίμηση: Οι δύο ομάδες μπορούν να αισθάνονται πως έχουν την απόλυτη ασφάλεια όσον αφορά τη παραμονή στη κατηγορία συνεπώς δεν βρίσκουμε λόγο να μην ανοίξει το ματς. Στο 1.80 το over 2.5.

Μπεσίκτας - Τράμπζονσπορ: Ήττα με 1-0 απο τη Μπασακσεχίρ, σε ματς που κρίθηκε με γκολ του Μπα στο 50ο λεπτό της συνάντησης σε ένα ντέρμπι νεύρων που για την Μπεσίκτας ήταν σημαντικό ώστε να κερδίσει μια θέση στη πεντάδα. Δεν μπόρεσε ποτέ να αντιδράσει με αποτέλεσμα να ηττηθεί μετά απο δύο σερί νίκες. Στους 36 βαθμούς και -3 απο τη πέμπτη Αλάνιασπορ. Εκτός μόνο ο μέσος Τοκόζ.

Δύσκολα θα ξεχάσουν γρήγορα το παιχνλιδι με τη Σίβασπορ καθώς μετά τη μεγάλη αυτή νίκη (2-1) σκαρφάλωσαν στη κορυφή της Super Lig! Με το πόδι στο γκάζι απο το πρώτο μέρος, προηγήθηκαν με 2-0 νωρίς νωρίς, έριξαν ωστόσο στροφές στην επανάληψη με τη μείωση να έρχεται στις καθυστερήσεις. Έχουν και παιχνίδι λιγότερο, ωστόσο στη Πόλη έχουν ένα μεγάλο τέστ απόψε. Εκτός οι μέσοι Ομούρ και Κανμπάζ. Τιμωρημένος ο Μίκελ (Μ).

Εκτίμηση: Χαμός στις τάξεις των «μαυραετών» για μια νίκη με βαθμολογικό και ψυχολογικό γόητρο. Οι φιλοξενούμενοι δε θέλουν να το κουνήσουν απο τη πρώτη θέση αλλά τα πάντα είναι ανοικτά σε μια τέτοια μονομαχία.