Super Lig (20/6): Την... προδίδει η άμυνα

20/06/2020

«Μάχες» σε Ευρώπη και ουρά στη Τουρκία. Bet στο 1.70 στη Μαλάτιασπορ.

• 8/10 G/G στις πιο πρόσφατες αγωνιστικές η Μαλάτιασπορ.
  • 7/8 Under 2.5 στις τελευταίες αγωνιστικές για τη Ντενίζλισπορ.

Μαλάτιασπορ – Γκοζτέπε: Πιο ορατός απο ποτέ μοιάζει ο υποβιβασμός για τη Μαλάτιασπορ που βαδίζει απο το κακό στο χειρότερο με εννιά ήττες στα δέκα τελευταία της παιχνίδια.  Το πάλεψε με τη Κασίμπασα, προηγήθηκε στην εντός έδρας πρόσφατη μεταξύ τους μονομαχία αλλά πάλι έφυγε με άδεια χέρια (1-2) λόγω της τραγικής της άμυνας. Εκτός ο χαφ Τοζλού.

Δεν μπόρεσε να κοντράρει την Τράμπζονσπορ που είναι άλλο επίπεδο φέτος, η Γκοζτέπε που ηττήθηκε τελικά με 3-1 εντός έδρας απο το σύνολο της Τραπεζούντας και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το γεγονός πως ο αντίπαλος έπαιζε με παίκτη λιγότερο στο περισσότερο διάστημα του αγώνα. Δέχθηκε γκολ - μαχαιριά στο 51' με πέναλντι, αλλά απ την άσπρη βούλα έξι λεπτά μετά μείωσε. Στο τέλος μίλησε ωστόσο η εμπειρία. Αδιάφορη και σωμένη βαθμολογικά. Τιμωρημένος ο φορ Ζερόμ.

Εκτίμηση: Η Γκοζτέπε δεν έχει κίνητρο αλλά και οι γηπεδούχοι που το έχουν δεν μπορούν να βρούν πόντο ούτε με αίτηση. Για 12 σερί παιχνίδια δέχεται γκολ η Μαλάτιασπορ, με το goal/goal στο 1.70 σε ματς που ξεκινά απο το 1-1.

Καϊσέρισπορ – Γκεντσλερμπιρλίγκι: Μέχρι το 87ο λεπτό της αναμέτρησης, η ομάδα της Καισαρείας εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και έμοιαζε έτοιμη να πανηγυρίσει ένα τεράστιο διπλό στην έδρα της Φενέρ. Απο εκεί και έπειτα όμως έπαθε ένα ολικό μπλακ άουτ με αποτέλεσμα να δεχθεί δύο γκολ και να χάσει την ευκαιρία να παίξει επι ίσοις όροις την παραμονή της παίρνοντας αβαντάζ. Κολλημένη στην τελευταία θέση αλλά ακόμη μέσα στο κόλπο με -4 απο τη σωτηρία. Τιμωρημένος ο Σαπουνάρου (Α).

Η Γκεντσλερμπιρλίγκι κέρδισε με 2-1 τη ποιοτική Κόνιασπορ σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με τον ρυθμό να ανοίγει με τη συμπλήρωση περίπου μιας ώρας παιχνιδιού καθώς οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Η Κόνιασπορ βρήκε απάντηση δύο λεπτά μετά και έφτασε πολλές φορές κοντά στην ανατροπή όμως η Γκεντσλέρ στο 83' βρήκε το τρίποντο απο το πουθενά. Μακροχρόνιες οι απουσίες της.

Εκτίμηση: Σε δεινή θέση η Καϊσέρισπορ που αν και έχει ανεβάσει στροφές είναι στην τελευταία θέση. Για δύο αποτελέσματα οι φιλοξενούμενοι αλλά γενικά μυρίζει...τριπλή.

Ντενιζλίσπορ – Μπεσίκτας: Η Κλασική νοθρή και... άγευστη Ντενίζλισπορ εμφανίστηκε ξανά, αυτή τη φορά στο ματς στην έδρα της Σίβασπορ απο την οποία και ηττήθηκε με 1-0. Σε μια καθοριστική φάση έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 44', στην ίδια φάση που δέχτηκαν και το γκολ. Δεν υπάρχει εφησυχασμός, το +6 απο την επικίνδυνη ζώνη δεν αφήνει περιθώρια χαλάρωσης.

Η χρονιά δεν εξελίσσεται όπως θα ήθελε η ίδια η Μπεσίκτας, καθώς δεν της έχει μείνει κανείς μεγάλος στόχος ενώ παράλληλα ξεμακραίνει και η τετράδα με τη Γαλατά να είναι στο +6.  Νέα ήττα με 2-1 εντός εδρας απο την Αντάλιασπορ, δέχτηκε δύο γκολ στο πρώτο μέρος και όταν ξύπνησε στην επανάληψη ήταν αργά. Το έργο της είναι εξαιρετικά δύσκολο για να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Από το κύπελλο και το Europa League έχει αποκλειστεί ήδη, συνεπώς της μένουν ακόμη μόλις τα 7 ματς του πρωταθλήματος για να ολοκληρώσει τη χρονιά. Εκτός ο στόπερ Βίντα.

Εκτίμηση: Δύσκολα να αντέξει η Μπεσίκτας στη μάχη που δίνει για τετράδα αλλά δεν θα τα παρατήσει κι όλας. Προβλημάτισε κάτι που μας κάνει να μη μπορούμε να την εμπιστευτούμε εύκολα ακόμα και απέναντι σε αυτή τη Ντενίζλισπορ.