Super Lig (2/2): Δεν το χάνει η Σίβασπορ

02/02/2020

Με πολύ σημαντικά ματς που θα κρίνουν εν πολλοίς τη σωτηρία, η αγωνιστική στη Τουρκία.

• 14/19 goal /goal  μετράει μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα η Σίβασπορ.
  • 10 Over 2.5 στις 11 πιο πρόσφατες αγωνιστικές για τη Κασίμπασα.

Ανκαραγκουτσού - Κασίμπασα: Τελευταία νίκη για την ομάδα της Άγκυρας ήταν... στις 29/9 στο προηγούμενο έτος! Απο εκεί και πέρα, μετρά 0-8-5 στο πρωτάθλημα παραμένοντας με 13 βαθμούς στη προτελευταία θέση της βαθμολογίας και το -5 απο τη 15η Αντάλιασπορ! Δύσκολα τα πράγματα, πρέπει να ψάξει άμεσα για βαθμούς και το ματς με τη Κασίμπασα (που βρίσκεται ακριβώς απο πάνω) έχει τεράστια σημασία βαθμολογικά θέλοντας μόνο νίκη για να προσπεράσει! Τιμωρημένοι οι αμυντικοί Κουμπαλάς και Καραγιέλ .

Δεν είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα απο την Ανκαραγκουτσού αλλά μοιάζει πιο ποιοτική. Τέσσερις σερί ήττες πλέον και έχει μπλέξει για τα καλά. Παρόλα αυτά όμως δείχνει πως έχει παίκτες με μεγαλύτερη πείρα και ποιότητα. Ο Κουαρέσμα απο την άσπρη βούλα στο 67' την έβαλε ξανά στο παιχνίδι μειώνοντας σε 1-1 στο ματς με την Αλάνιασπορ, όμως πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πέρασαν εκ νέου μπροστά στο σκορ. Τιμωρημένοι οι χαφ Καρά και Χαϊραντίνοβιτς. Εκτος και οι μέσοι Ερντογάν, Παβέλκα.

Εκτίμηση: Με νέο τεχνικό το σύνολο της Άγκυρας σε παιχνίδι Do or Die για τη σωτηρία. Αμφότερες έχουν «τσακωθεί» με τη νίκη και δύσκολα να βγει σημείο εδώ. Over 2.5 στο 1,60.

Αλάνιασπορ - Μαλάτιασπορ: Απέναντι στη Κασίμπασα τα πράγματα για την Αλάνιασπορ δεν ήταν εύκολα ακόμα κι αν τελικά κατάφερε να πάρει τους τρείς βαθμούς. Ο Κουαρέσμα βρήκε την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο αλλά η χαρά της Κασίμπασα κράτησε μόλις έξι λεπτά. Έτσι, συνεχίζει να... μοιάζει με «τρένο» που έχει σπασμένα φρένα και παρέμεινε στην 5η  θέση! Μεσοβδόμαδα οι «πορτοκαλί» θα υποδεχθούν τη Γαλατά για τους «8» του κυπέλλου στο πρώτο μεταξύ τους ματς. Εκτός οι αμυντικοί Γκορ και Χουανφράν.

Το παιχνίδι με τη Τράμπζονσπορ δεν ξεκίνησε ποτέ εξαιτίας των φονικών σεισμών που έπληξαν τη περιοχή και οδήγησαν στο θάνατο πολλούς πολίτες στη Τουρκία. Σε κάκιστη κατάσταση, δεν είναι μόνο ο αποκλεισμός στο κύπελλο απο τη Σίβασπορ, αλλά και η βαριά ήττα και άσχημη εμφάνιση απέναντι στην Μπασακσεχίρ (4-1, όλα στο πρώτο μέρος). Με μόνο 4 βαθμούς μόλις στην τελευταίες 5 αγωνιστικές η Μαλάτιασπορ έχει πέσει αισθητά αλλά  θα προσπαθήσει για το καλύτερο δυνατό. Μεταγραφικά πάντως έκανε 6 συνολικά μεταγραφές στον Ιανουάριο, του διεθνή Ισλανδού φορ Κγιάρτανσον , του Αιγύπτιου  αμυντικού  Χαφέζ και τέλος του άσημου αμυντικού χαφ Ν’ Νταγισίμιγε από ομάδα του… Μπουρουντί! Με νέο τεχνικό οι φιλοξενούμενοι, ψάχνουν μία καινούρια αρχή στο πρωτάθλημα.

Εκτίμηση: Ανανεωμένη η Μαλάτιασπορ, ψάχνει μια νίκη που θα τη βάλει σε νέους δρόμους μετά απο ένα κακό διάστημα.  Ο νέος προπονητής σίγουρα θα αλλάξει τα δεδομένα με τον Οζντές να μοιάζει ικανός για κάτι καλό αλλά τη φετινή Αλάνιασπορ να μην αστειεύεται.

Γκαζιάντεπσπορ - Σίβασπορ: Τσάμπα ήττα απο την Γκεντσλερμπιρλίγκι με 1-0 σε ματς που το πάλεψε ξανά αλλά δεν μπόρεσε. Τρομερά διαιτητικά παράπονα, είχε δοκάρι και γκολ που ακυρώθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Τα έβαλαν με την ατυχία τους και τη κάκιστη διαιτησία οι παίκτες, Δεύτερη συνεχόμενη πάντως ήττα στο πρωταθλημα, βρισκόμενη στο +9 απο τη ζώνη του υποβιβασμού και δύσκολα πλέον μπορεί να κινδινεύσει. Μακροχρόνιες οι απουσίες.

Τη Δευτέρα η πρώτη της  βαθμολογίας, Σίβασπορ υποδέχτηκε τη Ρίζεσπορ και παρόλο που σε γενικές γραμμές ήταν ανώτερη αναγκάστηκε να συμβιβαστεί με την ισοπαλία και το 1-1, που διαμορφώθηκε στο 93’. Παρέμειναν στο +4 από την 2η θέση. Την Τετάρτη αντιμετωπίζει σε ένα πολύ δύσκολο ματς, για του «8» του κυπέλλου εκτός έδρας την Αντάλιασπορ στο πρώτο  ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες. Εκτός οι αμυντικοί και Γκεσιλάρ και ο χαφ Γεσιλούρ. Τραυματίας ο Τσιφτσί (Α).

Εκτίμηση: Η Γκαζιαντέπ μέσα στο 2020 δεν έχει κερδίσει ούτε βαθμό και η Σίβασπορ αναμένεται να της βάλει... δύσκολα. Αν θέλει την υπέρβαση η γηπεδούχος, η ώρα για νίκη είναι τώρα. Σε απόδοση διπλασιασμού το διπλό.

Γαλατασαράϊ - Καϊσερισπόρ: Δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει με 3-0 στην έδρα της Κόνιασπορ, με τον αντίπαλο ωστόσο να έχει ευκαιρίες για να σκοράρει και να μπεί στο παιχνίδι. Τα γκολ στο 25’ και στο 38’ τέλειωσαν ουσιαστικά το ματς για τους πρωταθλητές που «κλείδωσαν» το τρίποντο στο 78’. Στην 6η θέση πλέον έχει «κατρακυλήσει» η Γαλατά θέλει σερί νικών για να ελπίζει σε κάτι καλό φέτος.

Το 1-1 κόντρα στην Ανκαραγκουτσού, εν τέλει δεν βόλεψε καμία απο τις δύο ομάδες αφού πρόκειται για ντέρμπι της τελευταίας ουσιαστικά θέσης. Η ομάδα της Καισαρείας μάλιστα ήταν η μεγάλη χαμένη του ματς καθώς στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ ενώ 25' αργότερα, η ομάδα της Άγκυρας πήρε κόκκινη κάρτα. Σε κανένα σημείο όμως δεν θα μπορούσε κανείς να φανταστεί πως θα έρθει η ισοφάριση. Στο τέλος μάλιστα η Ανκαραγκουτσού έφτασε κοντά στο 2-1!

Εκτίμηση: Λογικό ο άσος αλλά πολύ χαμηλός. Θα κερδίσει η Φενέρ αλλά έστω κι έτσι μπορούμε να το δούμε στο live.