Super Lig (15/2): Όλα για όλα Κόνιασπορ - Καϊσερισπόρ

14/02/2020

Με τρείς αναμετρήσεις, οι δύο εκ των οποίων  έχουν μεγάλο ρόλο με τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό στη Τουρκία εκκινεί το πρόγραμμα.

• 6/8 G/G στις τελευταίες αγωνιστικές της Γκεζντέπε.
  • Έξι σερί αγωνιστικές δίχως νίκη η Ντενιζλίσπορ

Ανκαραγκουτσού – Φενερμπαχτσέ: Είχε τις απαντήσεις σε όσα, ελάχιστα, προβλήματα της έβαλε η Μαλάτιασπορ στο πρώτο μέρος, με τα δεδομένα του παιχνιδιού να αλλάζουν στην επανάληψη καθώς στο 49' και στη.. φάση του ματς βρέθηκε να παίζει με παίκτη παραπάνω. Έπαιξε καλή μπάλα, «σπατάλησε» φάσεις και έφτασε εν τέλει στο γκολ (66’) και παρότι έχασε και ευκαιρίες για παραπάνω τέρματα πήρε αυτό που ήθελε. Παρά τη νίκη, η ομάδα της Άγκυρας παραμένει εντός της επικίνδυνης ζώνης. Εκτός ο αμυντικός Σακ και οι μέσοι Μοκέ, Σαντέρος καθώς και ο Σαντάεφ (Ε).

Η Φενέρ επικράτησε εύκολα (1-0) και στον επαναληπτικό της Κιρκλαρέλισπορ και με συνολικό σκορ 4-0 προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου χωρίς να εντυπωσιάσει ωστόσο. Στην έδρα της Αλάνιασπορ πάντως για το πρωτάθλημα, το 1-1 ήταν και το τελικό σκορ σε ματς που άξιζε τη «μοιρασιά», στο οποίο όμως η Φενέρ θα μπορούσε να πάρει κάτι παραπάνω. Το εντός έδρας σερί επτά αγώνων με νίκη έλαβε τέλος ενώ με τη Μπασακσεχίρ να είναι πλέον στη πρώτη θέση, η διαφορές είναι «εύθραυστες». Εκτός ο Ροντρίγκες (Μ).

Εκτίμηση: Νίκη επιβίωσης ψάχνουν αμφότερες με τους φιλοξενούμενους να γνωρίζουν πως με νίκη απόψε βάζουν φωτιά στην υπόθεση τίτλου αλλά η Ανκαραγκουτσού ετοιμάζεται για μάχη σωτηρίας. Αμφίτερμα στο 1.80.

Ντενιζλίσπορ – Καϊσέρισπορ: Την έδρα της Κόνιασπορ επισκέφθηκε τη περασμένη αγωνιστκή η Ντενίζλισπορ με αποτέλεσμα να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας (και μάλιστα χωρίς σκορ), σημαντικός ακόμα κι ο βαθμός έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι και σε συνάρτηση με τις τελικές. Μόλις τρείς βαθμοί στις τελευταίες 6 αγωνιστικές οι «μαυροπράσινοι», μόλις μία νίκη στα τελευταία 8 στο πρωτάθλημα, αλλά έχουν παραμείνει στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη . Χωρίς ουσιαστικά προβλήματα.

Μια τεράστια ευκαιρία να πάρουν ένα σπουδαίο εντός έδρας τρίποντο είχαν οι παίκτες της Καϊσέρισπορ τη προηγούμενη εβδομάδα κόντρα στην Αντάλιασπορ (2-2). Προηγήθηκαν δύο φορές, δέχτηκαν την ισοφάριση λίγο πρίν το φινάλε κάθε ημιχρόνου σε κάθε περίπτωση. Παραμένει ουραγός αλλά σαφώς πιο δυνατή τον τελευταίο καιρό ασχέτως αν προσπαθεί να πλησιάσει τη σωτηρία και η απόσταση που τη χωρίζει παραμένει μεγάλη (περίπου στο -7). Εκτός οι στόπερ Γκιουλέν και Τσέλεμπι. Λείπει ο χαφ Αξάρ,

Εκτίμηση: Δεν πατάνε καλά οι γηπεδούχοι, παίζουν την ύπαρξη τους οι φιλοξενούμενοι. Ματς για τριπλή στη κυριολεξία. Πάσο.

Κόνιασπορ - Γκεζντέπε: Το προηγούμενο Σάββατο η Κόνιασπορ φιλοξένησε την Ντενιζλίσπορ σε μια αναμέτρηση με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται στο 0-0. Καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, κυριάρχησαν απόλυτα στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, γκολ όμως δε μπήκε. Στο +3 πλέον απο την επικίνδυνη ζώνη με τον κόουτς Κορκμάζ να είναι ο εκλεκτός για να βγάλει τα κάστανα απ' τη φωτιά.

Δε ξεκίνησε ποτέ το ματς με τη Ρίζεσπορ λόγω κακών καιρικών συνθηκών που επικρατούσαν με αποτέλεσμα το τελευταίο (χρονικά) ματς για τη Γκεζντέπε να είναι αυτό με τη Ντενίζλισπορ που έμεινε στο 1-1. Η ομάδα της Σμύρνης έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο κατά κάποια διαστήματα και παρόλο που δέχτηκε πολλές φάσεις χρειάστηκε να φτάσουμε στο 87' για να ισοφαριστεί. Εκτός ο κίπερ Μπέτο.

Εκτίμηση: Θέλει οπωσδήποτε νίκη η Κόνιασπορ με τη Γκεζντέπε να είναι ξεκούραστη και σε πολύ καλή κατάσταση. Το γεγονός ωστόσο πως είναι τόσο φαβορί δεν ματς «ψήνει».