Super Lig (15/05): Όλα κρέμονται σε μία κλωστή

14/05/2021

Αμείωτο το ενδιαφέρον στην Α' κατηγορία Τουρκίας, ακολουθεί ανάλυση των τεσσάρων σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Γαλατασαράι - Μαλάτιασπορ: Συνέχεια στο σερί νικών έδωσε η Γαλατασαράι η οποία νίκησε άνετα με 4-1 στην έδρα της Ντενίζλισπορ. Απέκτησαν ισχυρό προβάδισμα από το πρώτο και όλας μέλος σκοράροντας δύο τέρματα με τον Μοσταφά Μοχάμεντ να σκοράρει άλλα δύο στα τελευταία λεπτά καθορίζοντας το τελικό σκορ. Η ομάδα του Τερίμ πλέον είναι 2η, σε ισοβαθμία με την Μπεσίκτας, με ρεκόρ 77-35 και 81 βαθμούς. Εκτός οι Τάσντεμιρ (μπακ), Ετέμπο (μέσος) και Φαλκάο (επιθετικός).

Εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στη κατηγορία η Μαλάτιασπορ μετά και την εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Χατάισπορ. Σε ένα ισορροπημένο ματς, κατάφερε να βρει απάντηση, μετά το γκολ των φιλοξενούμενων, τον Μπυγιούκ να καθορίζει το τελικό σκορ στο 64ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Μπουζ βρίσκεται στη 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 48-50 και 45 βαθμούς. Δεν υπάρχουν απουσίες.

Εκτίμηση: Δεν φτάνει μόνο η νίκη για τους γηπεδούχους καθώς σε περίπτωση ισοβαθμίας υστερεί σε σύγκριση με την πρωτοπόρο Μπεσίκτας. Η Γαλατά χρειάζεται συνδυασμό αποτελεσμάτων, το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να νικήσει και να ελπίζει για ενδεχόμενη γκέλα. Αδιάφορη η Μαλάτιασπορ που πέτυχε τον στόχο της, την παραμονή στην κατηγορία. Πολύ υψηλό το line στα γκολ, θα επιλέξουμε το Under 4.5 σε απόδοση 1.90.

Γκιονζτέπε - Μπεσίκτας: Σε ένα ματς «ροντέο», η Γκιοζντέπε ηττήθηκε στην έδρα της Γκενσλερμπιρλίγκι με 5-3. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ελάχιστα ωστόσο κατάφεραν να σκοράρουν κάθε φορά που βγήκαν μπροστά. Η ομάδα του Καραμάν παραμένει στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 58-57 και 51 βαθμούς. Εκτός οι Εμίρ (μέσος), Ντιαμπάτε (επιθετικός), Μιχόγεβιτς (μέσος) και Μέγερι (τερματοφύλακας).

«Αυτοκτονία» για την Μπεσίκτας καθώς ηττήθηκε με 2-1, εντός έδρας κόντρα στην Καραγκομρούκ. Παρότι κυριάρχησε στον αγώνα, δέχθηκε δύο τέρματα στην αντεπίθεση καταφέρνοντας μόνο να ισοφαρίσει προσωρινά με τον Γκεζάλ στο 55ο λεπτό. Με νίκη την προηγούμενη αγωνιστική θα ήταν πρωταθλήτρια η ομάδα του Γιαλσίν που εξακολουθεί ωστόσο να παραμένει στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, σε ισοβαθμία με την 2η Γαλατά, με ρεκόρ 87-43 και 81 βαθμούς. Εκτός οι Λιάλιτς (μέσος), Αμπουμπακάρ (επιθετικός), Τοσούν (επιθετικός), Χάσιτς (μέσος) και Οζιακούπ (μέσος).

Εκτίμηση: Κανένα ενδιαφέρον για την Γκιονζτέπε στον αγώνα με την Μπεσίκτας να θέλει μόνο τρίποντο για να εξασφαλίσει το πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι είναι δεδομένο ότι δεν θα θελήσουν να δείξουν την εικόνα της προηγούμενης αγωνιστικής, θα προσπαθήσουν να πάρουν το προβάδισμα από το πρώτο μέρος και να το κρατήσουν μέχρι τέλους. Διπλό από ημίχρονο σε απόδοση 1.95.

Καισέρισπορ - Φενερμπαχτσέ: Έμεινε για τέταρτο σερί παιχνίδι αήττητη η Καισέρισπορ η οποία, αυτή τη φορά, ήρθε ισόπαλη με 0-0 στην έδρα της Μπασακσεχίρ. Εξαιρετική η αμυντική της λειτουργία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δε κατάφερε να σκοράρει κάποιο τέρμα στην αντεπίθεση. Στον +1 από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό βρίσκεται η «αρμάδα» του Κοσουκαβάκ με ρεκόρ 34-50 και 41 βαθμούς. Εκτός οι Οζούν (αμυντικός), Καμπανάρο (μέσος), Λόπες (αμυντικός), Λουνγκ (τερματοφύλακας) και Μαγλίκα (επιθετικός).

Ήττα στο χειρότερο σημείο του πρωταθλήματος για τη Φενερμπαχτσέ, με 2-1 εντός έδρας κόντρα στη Σίβασπορ. Παρουσίασε για ακόμα μία αγωνιστική τραγική εικόνα εντός έδρας η ομάδα του Μπελοζόγλου, το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν στα τελευταία λεπτά να διαμορφώσει το τελικό σκορ με γκολ του Σισέ στο 93ο λεπτό. Διατηρεί μόνο μαθηματικές ελπίδες πλέον καθώς πέρα από νίκη χρειάζεται να χάσουν οι Μπεσίκτας και Γαλατασαράι για να αναδειχθεί πρωταθλήτρια. Δεν θα αγωνιστούν οι Μπαγιντίρ (τερματοφύλακας), Τσιφτπινάρ (αμυντικός), Γκούμους (επιθετικός), Περότι (επιθετικός) και Σανγκαρέ (αμυντικός).

Εκτίμηση: Από την μία πλευρά, η Καισερισπόρ με τον βαθμό της ισοπαλίας δεν ενδιαφέρεται για τα άλλα αποτελέσματα καθώς σώζεται και μαθηματικά. Από την άλλη πλευρά, η Φενερμπαχτσέ διατηρεί όπως είπαμε μόνο μαθηματικές ελπίδες. Αμφότερες έχουν την ποιότητα για να μας χαρίσουν ένα ματς με γκολ, επιλογή θα αποτελέσει το Over 2.5 σε απόδοση 1.72.