Super Lig (14/9): Ανοίγει το ρυθμό η Μπεσίκτας

14/09/2019

Τόσο η Μπασακσεχίρ, όσο και η Μπεσίκτας είναι ακλόνητα φαβορί, ωστόσο το τραγικό τους ξεκίνημα στη χρονιά δεν μας «ψήνει» για να αγοράσουμε τα υπέρ τους bets.

• Δεν κερδίζει στα οκτώ τελευταία η Σίβασπορ
  • Δέχτηκε γκολ στα 3/4 φετινά της παιχνίδια στο πρωτάθλημα

Μπασακσεχίρ - Σίβασπορ: Έσπασε επιτέλους το ρόδι η Μπασακσεχίρ και πανηγύρισε την πρώτη της φετινή νίκη για το πρωτάθλημα της Super Lig επικρατώντας επί της Γκεντσλερμπιρλίγκι με 2-1! Η ομάδα του Μπορούκ είδε για ακόμα μια φορά την ατυχία να της χτυπά την πλάτη. Δέχτηκε ελάχιστες φάσεις, έμενε πίσω στο ματς κατά τη διάρκεια της ροής του πρώτου μέρους και απο εκεί και πέρα ανέλαβε δράση. Επτά λεπτά πρίν το φινάλε ήρθε η ισοφάριση και η ολική ανατροπή στο τέλος. Εκτός ο Κλισί (Α).

Χορταστικότατο το παιχνίδι στην έδρα της Γκαζιαντέπ, είχε παιχνίδι πάνω - κάτω, φάσεις και πολύ... τρέξιμο. Οι γηπεδούχοι έμειναν πίσω στο σκορ και ισοφάρισαν στα μέσα της επανάληψης. Η Σίβασπορ παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο, είχε τη συντριπτική κατοχή της μπάλας, πίεσε και έβγαλε φάσεις αλλά δεν πήρε τους τρείς βαθμούς. 1-1-1 μετρά στις πρώτες αγωνιστικές της κατηγορίας με το σπουδαίο 3-0 της Μπεσίκτας στην πρεμιέρα να κλέβει την παράσταση. Ο Γιαρντιμτσί ήταν η τελευταία προσθήκη απο την Μπούρσα. Απών ο Ερντάλ (Α).

Εκτίμηση: Φαβορί η Μπασακσεχίρ αλλά πήρε μόλις την πρώτη της νίκη. Δεν μπορεί να στηριχθεί κάποια επιλογή προς τα... αριστερά εδώ, καλύτερα να αποφύγουμε το ποντάρισμα.

Αντάλιασπορ – Καϊσέρισπορ: Σε μια πολύ δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή της Κόνιασπορ, βρήκε τα «κότσια» να πάρει προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 16ο λεπτό με πέναλντι, όμως δέχτηκε ασφυκτική πίεση και λύγισε με τον αντίπαλο να της γυρίζει το παιχνίδι. Στο 60ο και το 75ο λεπτό ωστόσο, η Κόνιασπορ στο κολασμένο Μπελεντίγιε Στάντιουμ, γύρισε το ματς ενώ το σύνολο της Αττάλειας βρήκε γκολ στο 92'' παίρνοντας ένα σημαντικό βαθμό. Όλοι μέσα στην Αντάλιασπορ.

Χάος στο ματς με τη Γαλατά. Έγινε κυριολεκτικά ο κακός χαμός με την ομάδα της Καϊσερισπόρ να σκοράρει στο 38' και να μπαίνει σε θέση οδηγού. Άπαντες γνώριζαν πως μετά απο μια τέτοια εξέλιξη, οι γηπεδούχοι δεν πρόκειται να έμεναν με σταυρωμένα τα χέρια και πίεσαν ασφυκτικά την αντίπαλο τους. Στο 65' ο  Αμπντενούρ της Καϊσερισπόρ αποβλήθηκε και στο επόμενο λεπτό ο Μπελχαντά της Γαλατά ισοφάρισε σε 1-1. Στο 73' ήταν η σειρά του Ενρίκε να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη, αφήνοντας με 9 την ομάδα του ενώ ο Μπάμπελ έκανε το 1-2 για την Τσιμ Μπομ, για την οποία αποβλήθηκε στο 89' ο Μορ. Στο 91' οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Μπουλούτ και όποιοι θεώρησαν πως το ματς τέλειωσε εκαναν λάθος μιας και ο Μπουλούτ πήρε κίτρινη στο 93', δεύτερη κίτρινη στο 94' (!) και στο 98' ο Μπουγιούκ της Γαλατά έκανε το 2-3, χαρίζοντας στην ομάδα του μια σπουδαία επικράτηση, σε ένα θεότρελο ματς. Αμπντενούρ (Α), Πέδρο Ενρίκε (Μ) και Μπουλούτ (Ε) είναι τιμωρημένοι.

Εκτίμηση: Εξαιρετική και άκρως ανεβασμένη η Αντάλιασπορ, δείχνει να είναι σε καλύτερο φεγγάρι απο τους φιλοξενούμενους που έχουν πολλές απουσίες. Αξίζει να στηριχθεί ο άσος στο 2.10 της stoiximan.

Γκαζιαντέπ - Μπεσίκτας: Θετικός μπορεί να χαρακτηριστεί ο πόντος που πήρε στο παιχνίδι κόντρα στην Σίβασπορ, μιας και το τέρμα που πέτυχε στο 35ο λεπτό της συνάντησης ήρθε κυριολεκτικά απο το πουθενά με το ημίχρονο να κλείνει με το σκορ στο 1-0. Στην επανάληψη, ο τεχνικός της Σουμούντικα άλλαξε τακτική, έστησε αμυντικά την ομάδα του κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να γίνει η πίεση πιο αφόρητη απο ποτέ με την Σίβασπορ να ισοφαρίζει και το τελικό 1-1 να θεωρείται... κακό για τους φιλοξενούμενους που ξεκάθαρα άξιζαν τη νίκη. Πολλές οι φετινές μεταγραφές, άλλαξαν τα 3/4 του ρόστερ με αποτέλεσμα να χρειάζεται χρόνο για να δέσει.

Αντιμετώπισε τη Ρίζεσπορ απο την οποία ήταν σαφέστατα πολύ ανώτερη όμως πάλι αντιμετώπισε δυσκολίες μένοντας πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Μπήκε φουριόζα στην επανάληψη, σκόραρε νωρίς σχετικά (έφερε το ματς στα ίσια στο 53'), πίεσε, είχε χαμένα τετ α τετ, μεγάλες ευκαιρίες και δοκάρι, όμως γλίτωσε το έμφραγμα στο 98' με δοκάρι της Ρίζεσπορ. Πολύ κακό το ξεκίνημα της Μπεσίκτας που έχει μόλις τέσσερις βαθμούς στα πρώτα τέσσερα ματς της σεζόν κάτι που συνιστά αρνητικό ρεκόρ των τελευταίων ετών. Εξοργισμένοι οι οπαδοί, γιούχαραν πολύ έντονα στο φινάλε με το κλίμα να μοιάζει αρκετά κακό. Εκτός ο τραυματίας Τόκοζ (Μ).

Εκτίμηση: Ξεκάθαρα η Μπεσίκτας μπαίνει σε μια διαδικασία μίνι τελικών απο το ξεκίνημα της χρονιάς αφού αν δεν κερδίσει απόψε θα έχει σπάσει όλα τα ρεκορ των τελευταίων πολλών χρόνων. Η νεοφώτιστη Γκαζιαντέπ δείχνει πολύ επικίνδυνη, θα στηρίξουμε το over 2.5 στο 1.70, περιμένοντας πολύ ανοικτό ματς και τους γηπεδούχους να μοιάζουν ικανοί για να βρούν δίχτυα.