Super Lig (14/3): Με πίστη στο σύνολο της Τραπεζούντας

13/03/2021

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Τουρκίας, ακολουθεί ανάλυση των δύο σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Eρζουρούμ - Τράμπζονσπορ: Αδιόρθωτη η Ερζουρούμσπορ. Έβγαλε πάθος και διάθεση, όμως για ακόμα μια φορά έκανε πολλά λάθη, τα οποία τελικά της στοίχισαν για να ηττηθεί με 3-1 απο τη Γκιοζντέπε. Στο 4ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ, ανέβασε στροφές στη συνέχεια, άστοχη όμως στην τελική προσπάθεια. Ισοφάρισε με τον Μπασάν στο 48' που είχε περάσει ως αλλαγή όμως επτά λεπτά πρίν το φινάλε δέχθηκε γκολ μαχαιριά και η σεμνή τελετή ολοκληρώθηκε. Τιμωρημένος με απευθείας κόκκινη στο 97' στην Σμύρνη ο στόπερ Ντα Κόστα, το ίδιο και ο χαφ Ομολό.

Κάκιστη  εμφάνιση πραγματοποίησε την περασμένη Δευτέρα στην έδρα της κόντρα στην Αλάνιασπορ, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 3-1. Δεύτερο κακό αποτέλεσμα στα τρία τελευταία παιχνίδια, χάνεται και πάλι το στοίχημα για την κορυφή. Δεν έλειψαν τα νεύρα στο προηγούμενο ματς, ρεαλιστικά πάει μόνο για ... τετράδα. Τιμωρημένος ο στόπερ Ουγκό, εκτός ο χαφ Οζντεμίρ.

Εκτίμηση: Σε κακή κατάσταση οι «νεοφώτιστοι», έχουν αρκετές απουσίες και κακή παράδοση. Η Τράμπζονσπορ θέλει οπωσδήποτε νίκη καθώς μπορεί πλέον για τίτλο να μη πηγαίνει όμως χρειάζεται να εξασφαλίσει την τετράδα. Διπλό στο 2.12. Θα την εμπιστευτούμε απόψε.

Φενερμπαχτσέ – Γκεντσλερμπιρλίγκι: Τρομερή Φενέρ, σκόρπισε με 3-0 τη Κόνιασπορ παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο. «Μαγεία» στο 1ο ημίχρονο, μεσοεπιθετικά έδωσε ρέστα καθώς κάθε επίθεση της μύριζε γκολ. Η είδηση ωστόσο είναι πως ανασταλτικά ήταν εξαιρετική και δεν απειλήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού.  Πλέον, έφτασε τη Γαλατάσαραϊ στη βαθμολογία, ξεκάθαρος στόχος είναι η κορυφή. Όλα καλά με Πέλκα που ανησυχησε τους ανθρώπους της Φενέρ.  Εκτός λόγω τιμωρίας ο εξτρέμ Βαλένσια.

Η ήττα απο τη Μπασακσεχίρ φέρνει τη Γκεντσλερμπιρλίγκι αντιμέτωπη με τον... υποβιβασμό μιας και η κατάσταση δυσκολεύει εξαιρετικά. Εξελίξεις στην ομάδα της Άγκυρας μετά το ματς καθώς ο Αλτιπαρμάκ, δεν είναι πλέον προπονητής της. Άντεξε μόλις 37 ημέρες. Πλέον θα οδηγηθεί με τον Μπιζατί, ενώ τελευταία φορά που κέρδισε ήταν στις 6 Ιανουαρίου (3-1 τη Χατάισπορ) έκτοτε μετράει 0-2-9.

Εκτίμηση: Δεν υπάρχει περίπτωση να χαριστεί η Φενέρ σε αυτή τη Γκεντσλερμπιρλίγκι, η οποία μπορεί να έχει καινούριο προπονητή, ωστόσο σέρνεται. Ούτε που να σκέφτονται απώλεια βαθμών πριν από το ντέρμπι τα «καναρίνια». Με τον άσο στο 1.28, το ζήτημα είναι που θα σταματήσει η Φενέρ. Κι αυτό σηκώνει κουβέντα...